avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 501 soluții astăzi
Forum Activitate marianacioata

Activitate marianacioata

Este vorba de un SRL. Intrebarea este daca dupa aceste ore lucrate sambata/duminica, trebuie sa urmeze repaus saptamanal de 48 de ore. De platit clar se platesc aceste ore cu spor pentru repaus saptamanal si plata 100%, dar nu stiu cum e corect; lucrat de luni pana vineri, program de 8 ore; sambata 2 ore, duminica 2 ore(platite corespunzator)... repausul saptamanal? cum e corect?
Daca exista un salariat care lucreaza sambata si duminica, cate o ora, cum se procedeaza?
Ca repaus saptamanal?
Are program de luni pana vineri cate 8 ore pe zi si sambata si duminica ar trebui sa mearga sa faca incasari cate o ora.
Răspuns la discuția Detasare
multumesc
Discuție Detasare
am urmatoare situatie:
am un salariat detasat de la 15.11.2013-15.05.2014, apoi de 15.05.2014-14.09.2014 si de la 14.09.2014-15.01.2015.
Pe 15.11.2014 se implineste un an de la inceputul primei detasari.
Trebuie facuta incetarea detasarii(pentru ca s-a implinit un an) desi este in perioada unei noi detasari, sau este suficient acordul salariatului cu detasare in perioada 15.11.2014-15.01.2015.
Detasarile dupa implinirea unui an se fac doar strict pe 6 luni de zile sau se pot face si pe alte intervale. Este corecta si detasarea in intervalele expuse mai sus?
in perioada in care un absolvent de liceu primeste indemnizatia de somaj pe parcursul a 6 luni, poate avea un parte time de 2 ore, sau pierde indemnizatia?
multumesc
caut si eu un model de DECIZIE DIRECTOR SOCIETATE COMERCIALA, numire, stabilire atributii ... sau este suficient cim si fisa post?
Am un salariat detasat pana la data de 13.06.2014, data cand ii inceteaza detasarea si inceteaza contractul de munca. Pentru ca are concediu neefectuat, ii compensez co; la validarea declaratiei imi da urmatoarea eroare:"E: asigurat (5) [idAsig = 5] sectiune asiguratA (1)
Ore lucrate efectiv in luna = 0 si Baza Contributie Individuala SOMAJ > 0
eroare regula: S22.1: A_6 = 0 si A_9 trebuie sa fie simultan 0 sau > 0 daca asigSO = 1 si asigurat.A_1 = 1 sau 3
A: asigurat (5) [idAsig = 5] sectiune asiguratA (1)
Nu exista zile lucrate in conditii de munca normale si exista sume
atentionare regula: V69: daca A_8 = 0 atunci A_13 (790) = 0 si A_20 (790) = 0
Lucrez in programul de salarii ciel
De la ciel mi-au spus ca trebuie sa aiba neaparat macar o ora lucrata in luna ca sa nu imi dea eroare sau sa ii pun anulare somaj, variante care nu mi se par corecte pentru ca nu a lucrat deloc in luna, iar anulare somaj nu pot aplica, pentru ca sunt venituri de natura salariala.... deci?
Help!!!!
Răspuns la discuția Aplicare deducere personala
Imi cer scuze ca insist, dar as vrea sa fiu sigura cum este corect!
Răspuns la discuția Aplicare deducere personala
Ati spus ca "nu mai exista fise fiscale, deci nu mai are cine sa faca regularizarea"; ce legatura are?
Asa este corect? Sau nu conteaza pentru ca nu face nimeni regularizari, inca?