avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 823 soluții astăzi
Forum Activitate atnat

Activitate atnat

Buna ziua,
Detin impreuna cu fostul sot un apartament, in cote 1/2.
Detin singura un alt apartament.

Care este cea mai cea mai putin costisitoare metoda ca eu sa devin proprietar exclusiv pentru apatamentul pe care il detin impreuna cu fostul sot, iar el sa primeasca in loc de sulta apartamentul pe care eu il detin exclusiv. Fostul sot este de acoed.
Va multumesc!
Răspuns la discuția PARTAJ DIVORT
Va multumesc pentru raspuns!
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua.
Se poate solicita partaj dupa divort in cazul unui apartament ipotecat?
Apartamentul este ipotecat pentru un credit in favoarea fiului si utilizat exclusiv de fiu.

In locul sultei se poate oferi sotului care nu dobandeste apartamentul supus partajului un alt apartament cantand cat sulta?

Cum se procedeaza cu ipoteca. Creditul nu poate fi stins.
Discuție PARTAJ DIVORT
Buna ziua,

Cum se poate face partajul dupa divort, daca apartamentul in discutie este ipotecat pentru un imprumut al fiului.Nu exista posibilitate de achitare a imprumutului.
Am un Cotract prestari servicii incepand cu data de 1 sept. 2009.Am fost platita inclusiv pe luna februarie 2010 si mi s-a retinut un impozit de 16%.
Urmeaza sa se faca platile pentru perioada 1 martie - 30 iunie 2010.
Intrebare :

Impozitul retinut ramane pentru perioada respectiva de 16% sau se aplica noua legislatie.
Multumesc.
Sunt cadru didactic si in aprilie 2008 am fost depistata cu Hepatita tip C.
In urma biopsiei, am primit aprobare sa fac tratament cu Interferon si Ribavirina.
Pentru ca tratamentul da anumite reactii, am ales, impreuna cu medicul, sa fac injectia vinerea, ca datorita reactiilor sa nu perturb activitatea de invatamant, sa ma refac sambata, duminica.
Numai ca, in cazul meu, o data pe luna se fac analize de control, care trebuie sa se faca, dupa injectie, la cel mai apropiat interval de timp.
Ziua aceata nu poate fi decat lunea.
Asa ca am solicitat sa am lunea ore mai tarziu, in schimb sa-mi completez programul miercurea, cand in judetul in care lucrez, profesorii au "zi metodica"
Ce pot face?
Mentionez ca a lasa profesorilor o zi libera pe saptamana, nu se practica in toate judetele, iar activitatile metodice se desfasoara odata pe semestru.
Suntem o unitate scolara si am obtinut finantarea unei Cereri, in cadrul Axei 2, DMI2.2.
Echipa de implemantare este formata din : manager, asistent manager, responsabil financiar, experti pe termen lung, care deja au contracte de munca pe perioada nedeterminata cu scoala, dar si persoane din afara scolii, expert contabil, consilier juridic, experti pe termen scurt, care au contracte individuale de munca la locurile unde sunt angati, pe perioada nedeterminata.
Ce fel de raporturi de munca se pot incheia pentru cele doua categorii in cadrul proiectului si care sunt impozitele aferente/?Se pot incheia conventii civile?Cu care dimtre membri?Mai exista contracte de mandat/mandant? Cu care dintre mambri se pot incheia?Ce posibilitati exista?
Desi avem consilier juridic, probabil fiind o situatie noua, nu ne lamureste.
Răspuns la discuția Suplinire concediu medical.
soficu cristina a scris:

In primul rand,ce fel de concediu medical este vorba? Daca este sarcina/lauzie, se suspenda contractul de munca daca stiti ca perioada va fi de durata si angajati determinat o alta persoana pe post.Daca este boala , trebuie sa stiti sigur ca va lipsi o perioada mai mare ca sa-i puteti suspenda contractul.altfel veti fi pus in situatia sa va jucati cu suspendarea contractului.Suspendarea in acest caz este un act unilateral din partea angajatorului.
Buna ziua,

Cum procedeazã angajatorul pentru a asigura suplinirea activitãþii unui angajat, pe perioada cât acesta este în concediu medical? Este o situaþie în care suplinirea este absolut necesarã.