Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se poate solicita partaj după divorț în cazul unui ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se poate solicita partaj după divorț în cazul unui apartament ipotecat?

Buna ziua.
Se poate solicita partaj dupa divort in cazul unui apartament ipotecat?
Apartamentul este ipotecat pentru un credit in favoarea fiului si utilizat exclusiv de fiu.

In locul sultei se poate oferi sotului care nu dobandeste apartamentul supus partajului un alt apartament cantand cat sulta?

Cum se procedeaza cu ipoteca. Creditul nu poate fi stins.
Manuela Rășină, administrator
Apartamentul se poate partaja, cine vrea casa, cere sa i se atribuie si sa plateasca sulta celuilalt, Cine ramane cu ap, risca desigur sa il piarda daca fiul nu achita.
Se prea poate ca niciunul din soti sa nu vrea casa sau sa vrea sa o ia celalalt, varianta cere l-ar avantaja.
Multumesc pentru raspuns!
Sigur ca se poate da alt imobil la schimb. Se poate face si partaj, doar ca el nu este opozabil bancii fiului, asa incat imobilul va fi in continuare ipotecat.
Nu puteti negocia deloc? Ar fi mai ieftin.

Ar trebui vazut acordul pentru ipoteca, modul de contributie al sotilor, cine ce anume doreste din acest partaj etc.
Liliana Gradinaru, Avocat