avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate eduard100

Activitate eduard100

Buna tuturor,
In data de 23.10 am avut un accident rutier, din vina mea, neacordare prioritate de trecere a unui autoturism. S-a solicitat ambulanta deoarece soferul era speriat si acuza o durere la antebrat dar s-a dovedit a fi doar o durere locala iar victima nu are nevoie de nicio zi de spitalizare.

Acum pe numele meu este in lucru un dosar pentru vatamare corporala din culpa si am primit dovada cu drept de circulatie 15 zile dar care am inteles ca se poate prelungi pana se claseaza dosarul si primesc rezolutia finala, adica suspendarea permisului 90 de zile.

Intrebarea mea este: Suspendarea permisului va incepe de la data primirii rezolutiei finale si prezentarea documentelor la Politie sau de la data expirarii ultimei dovezi de circulatie?? Daca nu voi mai solicita timp de 3 luni o dovada de circulatie va fi considerat suspendat permisul si il voi putea ridica dupa clasare?
Buna seara, se poate anula prin contestatie un proces verbal de constatare si sanctionare a unei contraventii (Politia Locala) daca articolul scris de agent nu este cel la care se incadreaza fapta?

Fapta comisa este circulatia pe un sector de drum pe care accesul este interzis (Art. 108 OUG 195/2002) insa in procesul verbal agentul a scris "Fapta savarsita este prevazuta de Art. 111 din OUG 195/2002R) si sanctionata de articol 99 din OUG 195/2002R".

Ambele articole mentionate in proces nu au legatura cu fapta comisa.

**Amenda contraventionala a fost deja achitata, contestatia ar ajuta doar pentru returnarea sumei de bani.
Buna seara.

Doresc sa imi deschid un card de rate la o banca iar documentul necesar este adeverinta pe venit vizata de angajator.

Eu sunt administrator la propria intreprindere familiala (I.F) .. cum pot duce adeverinta pe veint? Este echivalentul decizii de impunere?
Buna ziua! In urma cu ceva timp am cumparat de la cineva un telefon Samsung Galaxy S4 iar ieri am hotarat sa il vand. M-am intalnit cu (,) cumparatorul iar noi am decis sa facem un schimb de telefoane ( eu ii dau telefonul meu pentru telefonul lui ).

Atat eu cat si el am testat telefonul iar cand totul i-a convenit, a acceptat si fiecare am plecat "pe drumul lui". DUPA APROXIMATIV JUMATATE DE ORA individul ma suna si imi spune ca telefonul pe care i l-am dat este o REPLICÃ si imi spune sa ne intalnim si apoi ma ameninta ca se duce la politie.

Eu i-am spus ca telefonul nu este replica si ca a avut timp sa il testeze de fata cu mine. Am refuzat sa ma intalnesc cu el si mi-a trimis mesaje precum: "te astept aici. daca nu vii jur ca te caut", "vii acum si nu se intampla nimic". DUPA O ZI, individul a aflat unde locuiesc iar eu nu eram acasa si a sunat la interfon dar a raspuns sotia care i-a spus ca eu nu sunt acasa.


Ce pot sa fac? Sunt obligat sa ii dau inapoi telefonul daca niciunul din noi nu are dovada factura ? Va rog ajutati-ma