avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate nicoleta72

Activitate nicoleta72

Mulțumesc pentru răspuns. Un program de 12 ore/zi (7 -19) - 2 zile consecutive, urmate de 2 zile libere, este ok ? As vrea sa fac angajatorului aceasta propunere.
Exempl: luni, miercuri,vineri lucrez 12 ore de la 7 pana la 19, duminica 8 ore de la 7- 15. Marti si Joi iar 12 ore de la 7-19 , sâmbătă 8 ore- de la 7-15. De fapt, în acele zile de weekend se fractioneaza tura de 12 ore din programul de 12/36 pentru a acoperi diferența dintre cele 192 ore care ar rezulta din 12/36 și cele 176 ore lucratoare/ luna. Se întâmplă să lucrez și în weekend 12 ore( tot de la 7-19) atunci când sunt mai multe ore lucrătoare/ luna ( 184).
Pe scurt, programul de lucru este 12/36 iar reglarea numarului de ore lucrătoare din luna se face în weekend în intervalul orar 7-15 ( 8 ore)
Adică, în loc sa acorde un liber în weekend fractioneaza orele ,, sa aibă pe cineva acolo"
Bună ziua, programul meu de lucru este de 12/36 (o zi cu o zi in intervalul orar 7-19 ). În unele luni, in zilele de weekend, pentru a nu se depăși
numărul de ore/ luna, lucrez 8 ore (7-15) . Exemplu: Luni 12 ore, Miercuri 12 ore, vineri 12 ore, Duminca 8 ore, Marți 12 ore șamd. Beneficiez de spor de weekend. Este legal programul meu de lucru în ceea ce privește repausul saptamanal? Mulțumesc.
Nu ne poate ajuta nimeni aici, in legătura cu pontajul pe perioada izolării preventive in centrele de asistenta socială ? M-ar interesa pe lângă cele menționate mai sus, dacă este normal ca in aceleași condiții de izolare la locul de munca o parte din personal sa fie pontat la 8 ore zilnic (cei cu posturi unice) iar cealaltă parte la 12 ore ( personalul din ture).
Dacă eram lângă mașina și eram lovită și eu de acoperiș, este hazardat sa emit o astfel de întrebare ? Sau trebuia sa fiu in acel moment intr-un spațiu special amenajat?

ynocentta a scris:

Este hazardat a emite raspuns avand in vedere lipsa datelor relevante
Locul unde ati parcat in jurul blocului este spatiu special amenajat pentru parcarea auto?

Buna ziua, cum se pot obtine despagubiri pentru masina avariata prin caderea acoperisului in urma unei furtuni? Nu exista asociatie de proprietari, iar locatarul de la ultimul etaj sustine ca asa a cumparat apartamentul , cu acoperis facut de fostul proprietar.
Răspuns la discuția salarizare bugetari
Va multumesc.
Răspuns la discuția salarizare bugetari
La acest moment se aplica prevederile acestui articol din ordonanța 90/2017 sau prevederile articolului 21 din legea 153/2017 ?
Ce inseamna si cum se aplica prevederile articolului 8 din ordonanta nr. 90/2017?
Răspuns la discuția Salariul brut
Deci este ok daca am semnat in acest act aditional pentru un brut sa zicem de 4025 lei cu încadrare de 3500 lei si spor de 525 lei ( acest spor reprezentând altul decat cel care se acorda pentru week end) dar la final brutul meu ajunge la 5500 ( conform fluturasului de salariu) tocmai datorită acestui spor de weekend care insa nu este deloc menționat in actul semnat?