avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate IAndrada

Activitate IAndrada

Daca tatal copilului ar intocmi o declaratie care sa ateste ca renunta la drepturile parintesti si eu as fi de acord cu asta,as putea sa fac cumva ca bebelusul sa fie trecut pe numele meu? Exista vreo procedura legala prin care sa-l pot anula pe el ca tata din certificatul de nastere al copilului meu? El e de acord sa-mi ofere aceasta declaratie.
Multumesc mult. As vrea sa inteleg si eu de ce a procedat asttel dar,pur si simplu,nu pot.
Mai ieftine? In cuantum de cati bani?
Femeia vrea sa scape de dubii,prin acest demers. Ar exista o procedura legala prin care numele tatalui sa fie scos din certificatul de nastere?
Testul e scump? Multumesc anticipat.
Matusa mea,Mariana F.a trait in concubinaj cu un barbat 4 ani. In urma unei batai,femeia a plecat de acasa. La 2 zile dupa plecare,s-a incurcat cu un alt barbat. Afla,in scurt timp ca este insarcinata. Concubinul afla de sarcina,nu tagaduieste paternitatea. Recunoaste copilul,dupa nastere. Insa,dupa cateva zile,o abandoneaza pe Mariana F. Ea ar vrea sa inainteze un proces pt stabilirea unei pensii alimentare,insa barbatul va cere testul de paternitate. Daca se dovedeste ca el nu e tatal,ce ar putea pati femeia? Ar trebui sa plateasca testul AND tot ea? Si cu numele tatalui din certificat ce se va intampla?
La externarea din maternitate a fost nevoie de filmul lui de la plamani. Mi-a zis clar ca nu vrea sa se prezinte. Am reusit sa-l externez datorita medicului sef de sectie. Plus ca a refuzat sa-mi acorde copia dupa C.I.pentru dosarul cu alocatie,cat si pt indemnizatia crestere copil. Nu se pun astea in tema?
As putea sa obtin custodia totala a copilului?In functie de ce?
Adica as putea sa am pretentii sa-mi plateasca si o parte din suma totala care am cheltuit-o cu bebelusul pana la cele 11 luni de viata,adica pana in momentul inaintarii unui proces?
Am nascut un bebelus de 700 grame.Copilul a fost recunoscut de tatal sau,iar dupa o luna ne-a abandonat.Acum are varsta de 11 luni.Noi nu am fost casatoriti.Copilasul s-a nascut in Arad,iar domiciliul meu este in Alba Iulia.Am decis sa ramanem aici pentru binele copilului,s-a nascut la 26 saptamani,5 luni si jumatate.
Tatal nu a contribuit pana acum cu absolut nimic la cresterea bebelusului,iar costurile pentru ingrijirea unui prematur sunt extrem de maaari.Intrebarile ar fi urmatoarele:
1)As putea inainta un proces pentru stabilirea pensiei alimentare aici,in Arad?
2)Am pastrat bonurile,chitantele,facturile care le-am platit pana acum pentru ingrijirea lui.As putea sa am pretentii si sa cer sa-mi plateasca si o parte din banii astia?
3)Am fost la foarte multi medici,spitale,recuperari etc.Va conta asta?Mentionez ca de aceea nu am reusit sa inaintez pana acum un proces-din lipsa de timp.
4)Cat ar dura procesul?
5)El e sofer de TIR.Nu as vrea sa ma plimb cu bebelusul prin Alba Iulia,as putea sa fac cumva sa imi rezolv problemele de aici?Sa imi fac mutatia?Sau?