avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate MateescuMihaela

Activitate MateescuMihaela

Buna ziua. In iulie 2019 am achizitionat o garsoniera la Isaran Brasov. Termenul verbal de predare a fost octombrie-noiembrie, termenul scris in antecontract in 31 decembrie , plus 90 de zile lucratoare. Suntem aproape in august si inca nu am primit locuinta. Sunt chemata sa semnez contractul de proprietar, fara a se face proces verbal de recptie cantitativa si calitativa, asa cum scrie in antecontract, fara sa primesc cheia si fara sa primesc o data sigura la care ma pot muta in ea. Motivul lor fiind faptul ca inca nu e racordata la reteaua de curent. ( nu vor sa.mi dea in scris o data fixa la care voi primi garsoniera si nici ei nu stiu cand va fi gata).
Blocul este gata, cu tot cu finisaje si dotari, singura problema ce ii tine in loc, fiind curentul. Mi.au spus ca imi pot da cheie sa imi duc mobila si ce mai am nevoie, dar la ora 16 trebuie sa parasesc locuinta caci se inchide blocul.
In antecontract scrie ca de contractul cu electrica se va ocupa cumparatorul dupa ce intra in drepturi. Acum, mi.au spus ca de fapt au facut ei contract si eu trebuie sa astept sa racordeze si abia apoi ma vor lasa sa ma mut in garsoniera.

Lamuriti.ma, va rog, sunt obligati sa faca proces verbal de receptie daca asa scrie in qntecontract? Sa semnez contractul fara sa primesc cheile si dreptul de proprietar legal si sa ma pot muta in locuinta? Trebuie sa scrie undeva data exacta la care ma pot muta?
Ma gandesc ca o sa semnez contractul si ei ma pot amana inca un an de zile.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția Amenzi la locul de munca
Va multumesc. O seara buna !
Răspuns la discuția Amenzi la locul de munca
Sa inteleg ca, colega mea ar putea sa ii dea in judecata? Chiar daca a semnat foaia?

Ei se scuza cu faptul ca aceste reguli sunt de ordin interior si amenzile la fel.

Cornel Vasile a scris:

Potrivit dispozitiilor art.249 alin.1 Cmun., amenzile disciplinare sunt interzise.

Buna ziua. Sunt angajata la o sala de jocuri electronice si inainte de ultimul salariu ne.au dat sa semnam o foaie cu amenzi din cadrul firmei. Exemplu : nepurtarea uniformei 400 lei, intarziere la locul de munca 400 lei, daca vine sotul/sotia la locul de munca si sta mai mult de 15 minute 200 lei, jocul la aparate 500 lei (inclusiv creditele ramase de la clienti).
O colega a jucat 10 bani ramasi de la un client (inainte ca aceasta amenda da fie explicata). Scrie pe foaie jucatul la aparate in timpul si in afara turei in cadrum firmei, nu scria si de credite ramase, si i.a luat dintr.un salariu pe 2 saptamani cei 500 lei.
Ma intereseaza daca aceste amenzi sunt legale si daca procedura fata de colega mea este corecta. Multumesc.
O persoana(a avut o problema cu concubinul meu, cu un imprumut neachitat la timp si m.a legat si pe mine de asta doar pt ca suntem impreuna) posteaza pe un grup mare de pe facebook un lucru despre mine, pe care nu l.am facut. Adminul sterge postarea, ea posteaza iar. Mi.a dat numele, locul unde muncesc, si alte lucruri pe care eu nu le.am facut si de care eu nu aveam cunostinta. Unele persoane intreaba in comentarii unde stau( gen sa vina sa ma caute), altele injura. M.a facut de tot rasul public si eu nu am nici o legatura cu lucrurile pe care le relateaza ea. Chiar sunt o persoana cinstita si nu ingadui sa ajung in asa ceva fara sa am vreo vina sau legatura. Am citit ca s.a abrogat legea calomniei de aceea am si intrebat aici sa fiu sigura. Ma poate ajuta politia cu ceva? Sa fac plangere unde? La politie? la parchet? Plangere pentru ce?La cine sa apelez? Sa plateasca acea persoana pt ce face si sa inceteze. Va multumesc.
Răspuns la discuția Calomnie
O persoana(a avut o problema cu concubinul meu, cu un imprumut neachitat la timp si m.a legat si pe mine de asta doar pt ca suntem impreuna) posteaza pe un grup mare de pe facebook un lucru despre mine, pe care nu l.am facut. Adminul sterge postarea, ea posteaza iar. Mi.a dat numele, locul unde muncesc, si alte lucruri pe care eu nu le.am facut si de care eu nu aveam cunostinta. Unele persoane intreaba in comentarii unde stau( gen sa vina sa ma caute), altele injura. M.a facut de tot rasul public si eu nu am nici o legatura cu lucrurile pe care le relateaza ea. Chiar sunt o persoana cinstita si nu ingadui sa ajung in asa ceva fara sa am vreo vina sau legatura. Am citit ca s.a abrogat legea calomniei de aceea am si intrebat aici sa fiu sigura. Ma poate ajuta politia cu ceva? La cine sa apelez? Sa plateasca acea persoana pt ce face si sa inceteze. Va multumesc.
Discuție Calomnie
Mai este valabila calomnia? Adica mai pot depune plangere impotriva cuiva pt calomnie? Daca nu, cu ce s.a inlocuit? Sau nu mai pot face nimic in acest sens?
Răspuns la discuția Bani imprumut
Va multumesc !
Discuție Bani imprumut
Buna ziua. Am imprumutat de la cineva 1000 de lei si nu i.am putut inapoia la data stabilita. Acum ma ameninta ca ma da la politie, l.a sunat pe seful meu sa.i dea el banii si il ameninta ca pune politia sa ii opreasca masinile pe drum(seful are o firma de curierat), i.a scris sotiei mele la fel sa.i dea banii daca nu merge la ea la munca sa faca scandal. I.am spus ca ii dau in 2 3 transe dar nu vrea. Ii vrea pe toti odata iar eu nu am posibilitate. Eu i.am zis sa imi dea adresa sa ii pun prin posta, sa am dovada ca i.am inapoiat, dar nu vrea. Eu vreau sa.i dau banii dar nu.mi da adresa si ma ameninta cu tot felul de lucruri ca merge peste tot si ma face de ras. Imi vorbeste si urat desi eu ii vorbesc cat de respectuos pot, pentru ca ii inteleg disperarea.Politia ce imi poate face? Nu ca nu vreau sa ii dau inapoi, nu ii pot da pe toti odata si nu mai am imcredere sa ii dau in mana, dupa ce mi.a aratat ce persoana e. Multumesc.
Răspuns la discuția Amenda pentru ca am sunat la 112
Va multumesc. Asta voiam sa stiu. Inca o intrebare. Unde platesc amenda?