avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate tavitatavita

Activitate tavitatavita

Răspuns la discuția Adeverinta de vechime in munca
Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Adeverinta de vechime in munca
Da, am rugat pe cei de la ITM sa verifice durata contractului, si este cea corecta, adeverinta este scrisa gresit se pare.A fost o chestie de principiu si o sa le cer sa imi completeze daca vor o adeverinta cum trebuie. Pe adeverinta trebuie mentionat neaparat faptul ca am avut sanctiuni disciplinare? Stiti cumva cand ar trebui sa primesc lichidarea avand in vedere ca am primit decizia de incetare a contractului? (se primeste dupa o data anume sau in ziua obisnuita de salariu? va multumesc anticipat
Răspuns la discuția Adeverinta de vechime in munca
Data de incepere este de 5.02.2014 iar data in care mi s-a desfacut contractul conform art 61 lit a este de 26.07
Răspuns la discuția Concediere disciplinara
De cate ori se poate intruni comisia de disciplina? Deoarece eu am fost chemata la firma si am facut un p.v in care spuneam toate chestiile care mi s-au intamplat, si dupa aceea am mai fost chemata inca odata, de data asta prin convocare scrisa ,dar nu am mai vrut sa ma prezint deorece in urma primei intruniri am fost detasata la un alt loc de munca desi nu eram eu vinovata ci doar sefa mea vrea sa ma dea afara si nu avea cu ce. Va multumesc nespus de mult ptr raspunsuri
Răspuns la discuția Concediere disciplinara
Inca o mentiune am ,daca doriti sa ma lamuriti ce anume trebuie sa contina decizia de concediere pe motiv disciplinar? Deoarece am primit aceasta decizie prin posta si acolo nu sunt mentionate motivele ptr care am fost data afara decat art 61 lit a
Răspuns la discuția Adeverinta de vechime in munca
Da , am primit si am semnat contractul.Poate a facut o asa ca sa se razbune pe mine ca i am facut reclamatie la ITm
Este adevarat ca nu ma poate concedia pe motiv disciplinar decat daca s-au respectat niste etape? Ei au facut lucrul acesta si m au concediat pe motiv de absente nemotivate ( dar absentele erau motivate , deoarece eu nu mai puteam veni la locul de munca deoarece desi i am explicat superiorilor ca am fost concediata verbala, discriminata si hartuita permanent ei nu au facut nimic sa rezolve conflictul, au facut decat sa si bata joc la randul lor mai intai mi s a zis ca ma transfera si apoi sa vin inapoi la locul de minca ca si cand nu s ar fi intamplat nimica. Deci practic eu am facut decat sa scriu un pv in care relatam toate ce mi s au facut
Am primit o adeverinta in urma concedierii mele, dar care este completata gresit la vechime in munca sunt trecute 25 de zile, in conditiile in care eu am lucrat 6 luni la ei un alt salariu ,plus nu mi s-au trecut 4 zile pe care le am avut de concediu de medical.Este legal acest lucru? Care ar fi scopul lor , ce ar avea de castigat prin completarea gresita a acestei adeverintei ? Itm ul ii poate sanctiona ca au completat gresit acest document? In plus mai este scris ca declara ca tot ce este scris in adeverinta e in conformitate cu legea...#-o Multumesc ptr raspuns
Răspuns la discuția Concediere
Este legal sa fiu concediata pe motiv indisciplinar -absente nemotivate, desi eu nu am mai venit la munca deoarece am fost hartuita, data afara verbal-fiind umilita si fiindu-mi ingradit astfel dreptul la munca, demnitatea in munca, egalitatea in sanse( eram pusa sa repar greseli care nu erau fc de mine), firma care trebuia sa o sanctioneze pe ea m a sanctionat in final tot pe mine nevinovata.Nu exista nici o lege care sa apare angajatul de asemenea abuzuri? Este normal ca sa ti falsifice demisia sa nu mai recunoasaca ca m-a concediata,.Cum as mai fi putut veni eu la munca dupa tot ce mi s-a intamplat?Am facut pv in care am spus tot ce s-a intamplat si nu s-a luat nici o masura impotriva ei, ci mie mi s-a realocat postul la o alta unitate? Este normal?I am spus ca vreau dc sa scap de firma lor si ca imi vreau dreptul la somaj, dar se pare ca nici de acesta nu voi beneficia.
Discuție Concediere
Am renuntat a ma mai prezenta la munca in urm darii mele afara Verbal, considerand ca om ca mai presusus de demnitatea mea nu exista altceva mai de pret .Chestia este ca a trecut deja 2 sapt si m-am interesat la itm si eu figurez ca angajata.Dupa darea mea afara VERBALA ( care nu mai este recun acuma), mi se cere sa mi dau demisia.Chestia este ca eu nu am vrut sa plec ci mi s a impus prin fel si chip asta si de aceea astept o decize de concediere care se pare ca nu mai vine( adevarul ca nu prea are cu ce a ma da afara, in afara absentelor nemotivate). In cat timp de cand nu m-am prezentat la munca se poate desface contractul? Poate sa vrea nu mai mi se desfaca contractul de munca si sa astepte asa la nesfarsit sa mi dau eu demisia???Cu ce ma afecteaza acest lucru in afara faptului ca ma poate da afara pe motiv disciplinar?