avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Activitate mihaileugenchitu

Activitate mihaileugenchitu

Masina in care eram la volan si cu care stationam la un stop, a fost lovita de un cetatean izbit de un alt autovehicul aflat in miscare si care vehicul l-a proiectat pe cetateanul (care traversa printr-un loc nepermis strada) in portiera spate stanga. . N-am dat importanta si mi-am vazut de drum dupa care raspunzand apelului politiei in calitate de martor m-am trezit fara carnet si de atunci (luna mai) am ramas fara. Mentionez ca sunt fost sofer de taxi si actualmente cu extrem de mare greutate se gaseste de munca pentru un om la varsta mea ! (65ani) ! Ce trebuie sa fac sa imi pot recupera permisul ca procuratura de pe langa tribunalul sectorului 1 nicimacar nu mai acorda audiente si eu sunt deci sortit mortii prin infometare !!
Răspuns la discuția Reactivare pensionare medicala
Va multumesc!
Răspuns la discuția Reactivare pensionare medicala
Pai asa am procedat DAR Directoarea de la Panduri de la Centrul de Medicina a Muncii, nu a vrut sa imi ia in consideratie contestatia !!!
Răspuns la discuția Reactivare pensionare medicala
Pe de alta parte chiar seful comisiei (a4a -cea pe tara) mi-a spus sa fac -in temeiul legii- o contestatie pe care s-o depun la Centrul de Medicina a Muncii. Si mi-a spus si articolele din lege pe care sa le trec in contestatie . A da un raspuns asa de fatada este foarte simplu . A te pune in pielea celui sau a celei care chiar are nevoie de un sfat juridic e nitel mai greu. Sunt cate unii oameni care dau sfaturi netinand cont de specificul problemei relatate si nici de problemele colaterale ale persoanei care intreaba .
Discuție Accident rutier
Am fost implicat -desi pur si simplu stateam la stop- intr-un accident rutier, astfel : o alta masina a lovit un pieton care traversa printr-un loc nepermis si l-a aruncat intre masini si din inertie, a sters cu capul portiera stanga spate a masinii mele care repet stationa la stop. RECUNOSC am facut greseala de a nu suna la 112 imediat considerand ca nu sunt implicat direct. ACEASTA greseala m-a facut sa raman fara carnet de conducere iata 3 luni, iar eu din condus traiesc. Ce ar trebui sa fac ? Sa ma reprofilez cautandu-mi alta slujba pana la solutionarea problemei si la reprimirea documentului sau altceva?
Răspuns la discuția Reactivare pensionare medicala
Probabil nu ati citit suficient de atent ceea ce am relatat. De aceea ma vad nevoit sa subliniez ca din comisia pe tara nu facea parte niciun pneumolog, care ar fi identificat, pe radiografii, gaurile din plaman. De asemenea, trebuie sa va scriu ca, este putin, spre foarte putin probabil, ca in decurs de 3 luni, 3 comisii sa se insele,(din fiecare dintre cele 3 comisii sa faca parte un pneumolog) si doar a 4a comisie (in care nu era niciun pneumolog) sa puna verdictul corect. Iar la institutul de medicina a muncii sa-mi fie refuzata contestatia pe care am depus-o in temeiul legii, consultand un jurist.
Am fost pensionat medical in gradul 3, in anul 2007 si in anul 2011 am primit pe adresa din buletin, o scrisoare pentru verificarea revizuirii pensiei.
Eu nu locuiam la acea adresa si de aceea nu am luat la cunostinta de acea notificare. Am constatat ulterior ca pensia medicala care imi venea pe card nu a mai intrat. M-am interesat la Casa Pensiilor si acestia mi-au comunicat ca intrucat nu m-am prezentat la revizuirea solicitata de comisia de expertiza a muncii, mi-au blocat pensia. In acest caz m-am prezentat la Comisia de Expertiza a Muncii din Bucuresti si s-a hotarat sa-mi fie deblocata pensia. Ulterior am primit o instiintare, la aceeasi adresa din buletin, ca sa revin la o alta expertizare, de data aceasta la Comisia de Expertizare a Muncii din Romania.(pe tara). M-am prezentat la aceasta Comisie si mi s-a comunicat ca intrucat am primit prea mult timp pensia de gradul 3, sunt nevoiti sa imi anuleze pensia. Mentionez ca analizele medicale pe care le facusem ultima data, aratau ca bolile de care sufar nu disparusera si nici nu se atenuasera. Din noiembrie 2011 eu nu am mai primit pensia care mi se cuvenea. Ce se mai poate face din punct de vedere legal in aceasta situatie?
Cu stima