Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Accident rutier
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Accident rutier

Am fost implicat -desi pur si simplu stateam la stop- intr-un accident rutier, astfel : o alta masina a lovit un pieton care traversa printr-un loc nepermis si l-a aruncat intre masini si din inertie, a sters cu capul portiera stanga spate a masinii mele care repet stationa la stop. RECUNOSC am facut greseala de a nu suna la 112 imediat considerand ca nu sunt implicat direct. ACEASTA greseala m-a facut sa raman fara carnet de conducere iata 3 luni, iar eu din condus traiesc. Ce ar trebui sa fac ? Sa ma reprofilez cautandu-mi alta slujba pana la solutionarea problemei si la reprimirea documentului sau altceva?
Am fost lovit un pieton de catre o masina si nimeni nu a sunat la 112?

Care este motivul pentru care ati ramas fara carnet? Faptul ca nu ati sunat la 112?