avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 610 soluții astăzi
Forum Activitate GionyLinz

Activitate GionyLinz

Răspuns la discuția Cont Facebook dezactivat
Treaba cu firma respectiva nu s-a intamplat pe facebook ci telefonic,nu are nici o legatura cu facebook-ul.

Tarkan...in ultima seara inainte de a fi dezactivat,am trimis..."pe chat"...unei prietene din lista,un link cu filme online,dar nu am primit nici o avertizare de la facebook...doar raspunsul la e-mail-ul meu adresat lor,postat la inceputul paginii. Poate greseala mea e ca...tot ce postam eu era public,nu doar pt. prieteni sii...distribuisem mai departe un videoclip postat de altcineva...cu un rus care s-a aruncat de la etajul 13 si...poate a deranjat pe cineva asta.Alta logica nu este...


Interventie moderator: daca doriti sa adaugati la postarea anterioara, va rog folositi butonul Editeaza, in interiorul celor 30 de minute alocate. Multumesc de intelegere.
rogerbv a scris:

Buna seara.
In cursul zilei de azi, urmand sa ma intalnesc cu un prieten in parcarea unui supermarket, ma deplasam in aceasta parcare cu viteza redusa uitandu-ma dupa prietenul meu.
Observ ca o alta masina da cu spatele dorind sa iasa din parcare.
Claxonez pentru a-l atentiona pe sofer. Acesta continua sa se deplaseze.
Mai claxonez odata si vazand ca acesta inca se deplaseaza, ma opresc.
Opreste si el foarte aproape de mine.
Amandoi deschidem gamurile.
II spun ca daca iese din parcare cu spatele si aude un claxon e bine sa opreasca.
Imi trage o injuratura si imi spune sa imi vad de drum.

Ii spun sa dea un pic in fata pentru ca sa pot sa plec - masinile erau foarte aproape una de alta.
Imi spune ca am loc si imi mai trage o injuratura.
Ii spun ca e mai sigur daca da un pic in fata.
El, foarte nervos, da cu spatele, intra cu masina in portiera mea, se da jos din masina, imi da un pumn in geam si imi spune sa cobor.
Eu raman in masina, iau telefonul si incep sa il filmez.
El imi deschide portiera.
Eu trag repede de portiera, o inchid si o blochez.
Sotia care era in dreapta mea se panicheaza, in spate era si fiul nostru (bebelus).
Sotia il suna pe prietenul nostru cu care trebuia sa ne intalnim.
Dupa un minut "omul", vazand ca il filmez, se calmeaza si se retrage catre portiera lui si imi spune sa mergem la politie.
Apare si prietenul meu.
Cobor din masina, fac poze cu el, cu masina lui si a mea.
Eu avand treaba in ziua aceea si probabil si el, convenim sa ne vedem a doua zi pentru a rezolva situatia.
Facem schimb de numere de telefon si plecam fiecare in treaba lui.

Intrebari: ce risca "omul" daca declar la politie ? E posibil sa ramana fara permis ?

Nu vreau sa fac intelegere amiabila cu el pentru felul cum s-a comportat si pentru ca m-a lovit intentionat.



Daca aveati putina omenie,opreati si il lasati sa iasa din parcare,din moment ce dvs va plimbati prin parcare si nu vad undeva o lege care sa specifice..."citatul dvs"...Sincer sa va spun,amandoi aveti vina,intr-o parcare de market nu este prioritate,exista doar respect,bunavointa si omenie,dar astea cam lipsesc la romani,drept dovada numeroasele accidente.Sa nu va suparati ca o spun asa direct dar...cam asa sta treaba,nu va costa nimic sa calcati frana,dansul iesea si va continuati deplasarea mai departe,asa sunteti partas 50% la sperietura sotiei si a copilului.Si daca nu v-a dat asigurarea pe loc,v-a dat doar un nr de telefon...puteti sa-l puneti in rama,pt ca nici Politia nu va face mare branza.Inca o data...imi cer scuze ca am spus-o asa direct dar...putina omenie in trafic...nu strica,mai ales raspundere,cand ai persoane in masina.
Răspuns la discuția Cont Facebook dezactivat
nu am trimis mesaje pe facebook,am vb telefonic cu ei,sunt in Austria de 7 ani
Răspuns la discuția Cont Facebook dezactivat
Apropo,o mica paranteza referitor la...viteza de 2 Mb,am facut in Ianuarie un abonament la o firma,29,90 euro pe luna la o viteza de 30 Mb/s dar...am avut o viteza de 0,2 Mb/s,deci va dati seama ca pt mine...2 Mb/s era un lux?:D
Oricum m-am certat rau cu ei pt ca au facut reclama falsa pe internet,am facut screenshot la toate reclamele si abonamentul facut online si inca nu am terminat cu ei,este inadmisibil sa platesc 31 euro lunar,pt o viteza de 200 Kb/s,in final mi-au shimbat abonamentul,si am primit o viteza...putin mai mare,nici decum cea precizata de ei...pe motiv ca,citez..."nu putem face nimic,sunt prea multi abonati in zona unde locuiesc eu"...acuma astept urmatoarea factura,apoi am sa-i actionez in judecata.Mentionez ca firma respectiva e in Austria...deci nu doar in Romania sunt proleme.
Răspuns la discuția Cont Facebook dezactivat
Multumesc,nu am facut nimic din cele relatate de dvs,nu am trimis cereri(nu obisnuiesc asa ceva)folosesc zilnic facebook-ul pt a conversa cu prietenii,cu familia si un singur joc,nu incarc materiale interzise de politica lor,nu am facut reclame,distribui ce distribuie toata lumea.Am incercat si trimit in coninuare e-mail-uri la ei pt reactivare dar...vad ca nici macar bunavointa nu au...ca sa raspunda.Pt a dezactiva un cont,trebuie sa exista un motiv si le-am cerut repetat sa-mi spuna motivul sau poate greseala mea dar...nici un raspuns,ma simt oarecum lezat de aceasta problema,sunt utilizator de faebook de ani de zile si acuma am pierdut totul,familie,prieteni,poze,etc...
Ca sa fac alt cont...nu e greu dar nu voi mai avea nimic,trebuie sa o iau de la inceput...si asta dureaza.Multumesc oricum pentru raspuns.
Toata stima.
Buna,in data de 18.07.2014 m-am trezit cu contul facebook dezactivat,am trimis e-mail la facebook incercand sa aflu de ce mi-au dezactivat contul la care mi-au raspuns in urmatorul fel:
Hi,

We’ve determined that you are ineligible to use Facebook. To learn more about Facebook’s polices, please review the Facebook Statement of Rights and Responsibilities:
Unfortunately, for safety and security reasons, we cannot provide additional information as to why your account was disabled. We appreciate your understanding, as this decision is final.

Ma simt oarecum...discriminat si tratat ca un terorist...pentru siguranta si securitate nu poate sa-mi spuna de ce contul meu a fost dezactivat.Cred ca am tot dreptul sa stiu,sa fiu instiintat daca cumva am omis o greseala,o eroare...ceea ce nu prea cred,nu sa ma trezesc din bun senin cu contul dezactivat.Consider ca asa ceva nu este corect,mi-am pierdut toate pozele mele care...sunt pozele mele personale,poze si date care ar putea fi folosite de facebook in alte scopuri(dupa cum am citit recent un articol despre ei) si ca orice utilizator de facebook,are o pasiune,un joc...un joc pe care-l...sau mai bine zis l-am folosit neincetat,zilnic timp de 2 ani,am ajuns la un nivel ridicat si acuma sa pierd totul???oare ma despagubeste facebook-ul pt pozele pierdute,pt prietenii pierduti,pt timpul pierdut pana acuma pe acest site?? as avea ceva de castigat daca-i actionez in judecata?Eu sunt in Austria de 7 ani,fata si sotia sunt in Romania, le am amandoua la prieteni pe facebook,tatal meu la fel,vb zilnic cu ei...acuma am pierdut tot,tatal meu m-a sunat azi disperat...ce s-a intamplat ca nu ma mai poate contacta pe facebook.Va rog daca se poate...sa-mi da-ti un raspuns ca sa stiu ce as putea face pentru ca nu am de gand sa renunt asa usor.
Multumesc anticipat si va doresc numai bine.
Cu stima si respect GionyLinz-Austria.