avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 802 soluții astăzi
Forum Activitate Dorin Padureanu

Activitate Dorin Padureanu

eu de 2 3 ani am obosit la mine sunt 3 metri de la geam si da mereu spaga,chiar fara autorizatie de functionare,singura solutie in instanta unde si acolo se poate da spaga
am aceeasi problema,de multi ani,am facut reclamatii peste tot ,au venit s au inteles si nu s a rezolvat nimic,la primarie este o directoare care ii tine in brate,am incercat o audienta la primar si vine la audienta directoarea care ma sfatuieste sa i dau in judecata,cu toate ca ei sunt cei mai indreptatiti sa i inchida afiind politia locala,NU li se da autorizatie de functionare deoarece exista legea - ordinul ministerului sanatati nr 119/2014 art 5 si OMS536/1997 art 4 privind distanta minima de 15 metri fata de ferestrele locuintelor invecinate ( poate va ajuta legea asta ) daca aveti idei contactati ma aici pe forum,o zi buna si succes
Buna ziua, am fost sa platesc impozitul pe anul acesta si am aflat cu stupoare ca am de platiti o amenda de 1000 de lei catre politia locala aplicata in august anul trecut, pentru parcare si activitati comerciale ( asa scrie pe atentionare ), mentionez ca am o dubita proprietate personala, nu am firma iar masina este parcata pe un loc viran vis-a-vi de casa mea, unde parcheaza foarte multe masini. AICI imi parchez masina de 8 ani deoarece strada nu permite parcarea in fata curtii.Mi s-a pus in parbriz o comunicare sa ma prezint la politia locala sector 3, am fost am explicat ca masina este pe persoana fizica NU FIRMA, am depus dovada platirii impozitului pe tot anul si am dat o declaratie ca nu prestez activitate comerciala cu aceasta masina.Mentionez ca amenda nu mi-a venit prin posta, nu am semnat pentru ea, desi ei spun ca au pus-o in cutia postala unde de fapt nu am gasit nimic.Ce pot face sa contestez acest abuz sau amenda la care a trecut termenul de contestate neavand ce sa contest .Mentionez ca au fost si alte dubite de FIRMA care au primit amenda si au platit-o la jumate in 15 zile dar ei au primit amenda, eu nu, si masina NU este pe firma.NU stiu de ce am primit amenda desi eu am fost si am dat declaratie la momentul respectiv. Am fost ieri la seful serviciului politiei locale si mi a spus ca nu mai am ce face ca a trecut termenul.Amenda pe PV este in baza legii HCLS3 nr 229/2013 art 5.Ce pot face avand in vedere perioada trecuta in care puteam sa contestez amenda, eu afland acum.Multumesc frumos !
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
aveti grija ca sunt multe asa zise firme care i au banii si NU ii mai vezi cu geamurile,stiu multe spete pe tema asta
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu si cu vecinul meu am platit 22 metri de teava continuarea bransamentului cu ceva ani in urma a aparut un nou vecin care s a legat la teava noastra si ne a platit, la ceva timp alti vecinii au continuat traseul tevi care NU ne au despagubit pe motiv ca lungeste traseul tevi ,am fost la distrigaz si ne au raspuns ca continuarea tevi nu se plateste,o zi buna
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
eu cred ca politia a trecut pe strada intamplator (poate) si s a autosesizat apoi a spus ca un vecin a reclamat tipic politionesc
alta cale normala a AUTORITATILOR STATULUI fara proces nu exista ? ca doar nu traim in salbaticie..multumesc ,o zi buna
ce este procedura ordonantei presidentiale din ratiuni de celeritate....si totusi nici o autoritate nu poate sa i inchida / sa i dau in judecata dureaza si cum am mai spus cand castig isi shimba firma si o iau de la capat cu judecata / intre timp poate inebunim si nu mai ajungem la nici o solutie,multumesc de raspuns
in fata casei mele s a deschis un service auto de ceva timp fara a mi cere acordul la numai 3 metri de geamurile mele avand o hala de tabla ,am facut sesizare la primarie si eu si ministerul sanatati in baza Ord. M.S.nr119/2014,art5 si Ord.M.S. 536/1997 art4 privind distanta de 15 m fata de ferestrele locuintelor invecinate avad doar 3 metri si nu li s a dat autorizatie de functionare,am mentionat ca in plus sotia mea sufera de o boala psihica care necesita liniste ( am depus acte doveditoare de la doctori ) am primit raspuns ca doar i a amendat,am cerut o audienta la primar ( sector 3 ) unde am si fost si bineinteles nu vine primarul din pacate a venit altcineva care cred ca ii SUSTINE ( nu dau nume fara dovezi ) si mi a spus verbal ca nu au ce sa le faca sugerandu mi reclamatie la ISU sau dat in judecata ( care ar dura ani ) si daca castig isi schimba firma si o iau de la capat,chiar PRIMARIA nu poate face nimic de oare ce nu pot sa ajung la PRIMAR sa i expun problema mea, VA ROG sa ma ajutati cu sfaturi ca sunt disperat de la ora 8 dimineata pana seara zgomot infernal de compresoare ciocane si pistoale pneumatice , va multumesc
am pierdut procesul de contestare la executare rovinieta / ce fac acum unde platesc executarea si cheltuieli de judecata,cat timp am sa platesc de la venirea ei acasa,daca nu platesc si astept de la executoare actele pentru plata prin somatie voi mai plati ceva in plus va multumesc