avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Activitate cicor

Activitate cicor

Buna ziua,

As dori sa stiu ce documente si formulare trebuie sa am in momentul in care plec din tara pentru a cauta un loc de munca in CEE - Franta.
Multumesc anticipat pentru raspuns,
As dori sa stiu , daca se poate, ce documente sunt necesare pentru inscrierea la Pole Emploi , pentru prima data , in cautarea unui loc de munca.Documentele se traduc doar sau trebuie si legalizate ?
Pana la ce varsta se poate inscrie o persoana la Pole Emploi daca a depasit varsta de 50 ani ?
Cum se poate beneficia de asigurari de sanatate in Franta pana la gasirea unui loc de munca si angajare, avand in vedere ca in tara nu mai este angajat ? I se mai poate elibera un card european de sanatate ?
Persoanele angajate in Franta mai pot beneficia de asigurari de sanatate in Romania ? Trebuie sa plateasca contributia la asigurari de sanatate in acest sens ?
Va multumesc,
Cu ani in urma am fost actionar la o firma,dar nu mai sunt de mult timp.
Una dintre cerintele pentru un SRL D este sa nu ai calitatea de actionar.In prezent nu mai sunt actionar - am dreptul sa infiintez un SRL D ?
Un cadru didactic poate infiinta un SRL D , astfel incat sa profeseze in continuare la catedra dar sa se ocupe si de acest SRL D ?

Multumesc ,
Buna ziua,

As dori sa stiu cat este suma pe care o primeste un angajator pentru angajarea unei persoane de peste 45 ani ,absolvent de studii superioare.
Intreb intrucat acel 1,5 din 500 RON, am inteles ca ar fi doar pentru absolventi...care?de anul acesta?Ar fi destul de rar acest caz,ca la 50 ani sa fie proaspat absolvent..Si daca este asa ,de ce nu se utilizeaza termenii <,proaspat absolventi< ci doar absolventi?
Ce se intelege prin ''raport de serviciu ''in cazul angajarii celor aflati in cautarea unui loc de munca - se spune sa nu fi avut raport de munca sau de serviciu cu angajatorul in ultimii 2 ani.Un administrator ar putea sa se angajeze la unitatea administrata in acest caz?
Multumesc,
Răspuns la discuția pensionare medicala
revenire - pensionare medicala-
La angajare persoana a prezentat actul medical de la medicul de familie , dar dupa cateva zile s-a imbolnavit si a stat mul in concediu medical,pentru ca ulterior sa comunice ca s-ar putea pensiona medical.
Ce trebuie sa restituie un angajator la AJOFM daca a angajat o persoana in varsta de 50 ani , in cautare de loc de munca -f ara ajutor de somaj - (pentru care a primit lunar o suma) si aceasta s-a pensionat medical dupa cateva luni de concediu medical?
Trebuie avut in vedere faptul ca persoanele in cauza ,la angajare ,se declara apte sau cu probleme de sanatate ?
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca perioada de somaj si pensie pe caz de boala sunt considerate vechime in munca la implinirea varstei legale de pensionare.

Multumesc,
Buna ziua,

As dori sa stiu daca perioada de concediu de maternitate si concediu medical este considerata vechime in munca la calcularea stagiului de cotizare.

Va multumesc,
Buna ziua,
Urmeaza sa ma pensionez medical,gradul II sau III- psihiatrie.
Pentru gradul III ,avand in vedere ca se pot lucra 4 ore pe zi,cuantumul pensiei de invaliditate este mai mic fata de gradul II sau este acelasi?
Mentionez ca sunt femeie,nascuta 1959,32 ani vechime,studii superioare.