Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... pensionare medicala
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

pensionare medicala

Ce trebuie sa restituie un angajator la AJOFM daca a angajat o persoana in varsta de 50 ani , in cautare de loc de munca -f ara ajutor de somaj - (pentru care a primit lunar o suma) si aceasta s-a pensionat medical dupa cateva luni de concediu medical?
Trebuie avut in vedere faptul ca persoanele in cauza ,la angajare ,se declara apte sau cu probleme de sanatate ?
~ Conținut șters la cerere ~
revenire - pensionare medicala-
La angajare persoana a prezentat actul medical de la medicul de familie , dar dupa cateva zile s-a imbolnavit si a stat mul in concediu medical,pentru ca ulterior sa comunice ca s-ar putea pensiona medical.
Daca ati incasat ceva subventii de la AJOFM nu veti restitui nimic deoarece incetarea raporturilor de munca nu va este imputabila dvs.