avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Activitate andreicristi

Activitate andreicristi

Răspuns la discuția curiozitate citatie
legal transmisa adica trebuie sa fie semnata de cel in cauza care este citat ? (altfel , daca citatia este lasata undeva la usa sau cutia postala si se pierde fara sa fie semnata de cel care este citat) se va emite o noua citatie? sau daca trec 6 luni de exemplu, cel care este citat afla de la politie sau cine se ocupa cu astfel de citatii ca a fost citat si trebuie sa se prezinte la declaratii/interogatoriu etc?
am o curiozitate, in cazul in care primesti o citatie ( sa fi chemat la interogatoriu sau declaratii la politie etc) si se pierde la cutia postala sau o lasa in usa si se pierde etc, in aceste cazuri se va eminte o noua citatie sau vei fi contactat de politie la usa sau telefonic in 2-3 luni de zile de cand s a pierdut prima citatie? adica aflii cumva daca erai chemat la interogatoriu sau declaratii in 3 luni, in cazul in care repet , s -a pierdut prima citatie ?
Răspuns la discuția confiscare bunuri
multumesc pentru raspuns! eu ma refeream in cazul in care, sa zicem ca trimiti niste mailuri sau mesaje in care povestesti niste infractiuni(pe care le-ai comis sau nu) de pe un pc , daca acel calculator va fi confiscat, se vor lua toate componetele? (adica si monitorul tastatura etc) sau doar unitatea? Asta era curiozitatea mea.
buna dimineata!

Imi cer scuze daca intrebarea este mai ciudata, am vazut stiri pe internet (de exemplu pt trafic de droguri sau filme descarcate pe torenti etc si alte infractiuni sau discutii pe email despre infractiuni), in care se confiscau de catre politie calculatoarele personale ale suspectului sau infractorului, intrebarea mea este au dreptul ( se poate confisca) orice obiect electronic? si tv sau perifericelele(monitorul unui pc, tastatura etc), sau doar unitatile centrale ale unui calculator?
Răspuns la discuția despre citatii
multumesc pentru raspuns! m-am referit in cazul in care nu se poate indentifica o persoana care trebuie sa fie chemata la un interogatoriu de exemplu, si singuru acces la respectiva persoana este adresa aceea de mail, va fi citata pe acel mail,nu?
Discuție despre citatii
buna ziua, am o curiozitate cum functioneaza procedurile/legile, in cazul in care organele de urmarire penala nu cunosc datele(unde locuieste,cine este, cum il cheama etc) unui inculpat/suspect/martor , ci doar o adresa de mail a acestuia, in cazul in care va fi chemat la interogatoriu , va fi citat pe acea adresa de mail?
Mltumesc frumos! deci la ambele cazuri din tot ce am relatat, raspunsul este NU? ca nu risc nicio pedeapsa?
Am si eu o intrebare, daca se intampla sa conduci sub influenta bauturilor alcoolice(fara accident) si te opreste politia, iti cere datele etc, te pune sa suflii spre el(spre nasul politistului) dar nu iti pune etilotest si nici probe de sange nu ti se recolteaza, mai risti sa patesti ceva?
Sau cazul 2, aceeasi situatie, conduci sub influenta bauturilor alcoolice fara accident , nu te opreste politia, mai patesti ceva?
buna ziua, as avea o curiozitate, in cazul in care cativa ani, la adresa din buletinul meu nu locuia nimeni iar eu am stat in alt oras neavand acces la aceasta cutie postala(neavand nici lacat la ea), iar de vreo 6 luni am refacut buletinul pe adresa corecta unde stau, daca Doamne fereste as fi primit la locatia veche/cutia postala vreo citatie sau vizita de la politie sau orice instiintare legat de vreo infractiune sau ceva ilegal din partea organelor legii in acea perioada cand nu locuiam acolo ,as mai fi primit acum si la adresa cea noua unde stau vreo instiintare sau vizita a politiei,avand in vedere ca de 6 luni este schimbata locatia pe cea corecta unde locuiesc?
Buna ziua, as dorii sa stiu la un bun mobil (un telefon, un monitor, un scaun etc) cum se realizeaza transferul de proprietate? care document atesta ca esti proprietar? Bonul fiscal? Factura fiscala?
Multumesc.