Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... curiozitate citatie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

curiozitate citatie

am o curiozitate, in cazul in care primesti o citatie ( sa fi chemat la interogatoriu sau declaratii la politie etc) si se pierde la cutia postala sau o lasa in usa si se pierde etc, in aceste cazuri se va eminte o noua citatie sau vei fi contactat de politie la usa sau telefonic in 2-3 luni de zile de cand s a pierdut prima citatie? adica aflii cumva daca erai chemat la interogatoriu sau declaratii in 3 luni, in cazul in care repet , s -a pierdut prima citatie ?
Buna ziua, daca citatia se pierde dar a fost legal transmisa, se considera valabila si ca ati luat la cunostinta de ea. In aceste conditii, nu este obligatorie emiterea unei noi citatii si vi se pot aplica sanctiuni: amenda, aducere cu madat, etc.
legal transmisa adica trebuie sa fie semnata de cel in cauza care este citat ? (altfel , daca citatia este lasata undeva la usa sau cutia postala si se pierde fara sa fie semnata de cel care este citat) se va emite o noua citatie? sau daca trec 6 luni de exemplu, cel care este citat afla de la politie sau cine se ocupa cu astfel de citatii ca a fost citat si trebuie sa se prezinte la declaratii/interogatoriu etc?
Buna ziua, nu. Legal traqnsmisa inseamna inclusiv lasata la cutia postala. Este responsabilitatea dvs. sa va asigurati ca primiti documentele. In rest, ar trebui sa ne expuneti cazul dvs. concret pentru ca aceste situatii ”ipotetice” sunt prea ambigue pentru un raspuns exact.