avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Activitate liviubonta

Activitate liviubonta

Bună ziua. Mama mea a decedat în 6 Ianuarie 2022. Urmează ca în data de 15 Ianuarie 2022 să primească depturile salariale pentru luna Decembrie 2021 și în 15 Februarie 2022 pentru cele din Ianuarie 2022. Mama mea avea un descoperit de salar de 6900 Lei și un card de cumpărături de 3500 lei. Ea nu mai deține banii aceștia, iar din drepturile salariale se adună maxim 2300/2400 Lei. În această situație cine trebuie să plătească datoriile către bancă? Creditele sunt la BCR, mama era căsătorită, tata trăiește și suntem 2 frați. Eu am primit sugestia să nu plătesc pentru că orice credit este asigurat și decedând mama este datoria asigurării. Ce trebuie să fac în situația dată?
Eu nu am ceva hartie de la REMAT.
Pot face o declaratie la notat ca autoturismul a fost dezmembrat si dus la fier vechi? In baza la declaratie pot radia si de la politie?

ynocentta a scris:

Pentru radiere auto de pe rol fiscal ,este necesar sa contactati birou notarial,incheiati declaratie pe proprie raspundere ca nu mai detineti in fapt si in drept bumul mobil-urmare predarii acestuia la operator economic acreditat
In baza declaratiei notariale,solicitati la autoritatea fiscala teritoriala,radierea auto pe propria raspundere
Autoritatea fiscala,in baza celor doua documente legale,va dispune radierea auto-dupa achitatrea integrala a debitelor in evidenta
La fel si la SPR evidenta auto
Succes !

Detin o masina din 1992 inmatriculata in romania, pe care in anul 2011 am taiato bucati si am duso la un centru de fier vechi. Cum am duso asa, nu am primit nici un act de la fier vechi. Acum vreau sa radiez masina de la impozit (primarie), dar si de la politie. Detin cartea masinii, talonul, numerele. Ce as putea sa fac sa fie masina radiata de peste tot?
Asta ar fi in martie 2021?
Pensie anticipata nepenalizata. Mama este nascuta in data de 5 Ianuarie 1961, angajata din data de 3 Octombrie 1980 pana in prezent. Are in cartea de munca 83 zile de invoiri si 22 zile de nemotivate. Intrebarea este cand se poate pensiona la pensie anticipata nepenalizata?
Atunci se poate pensiona anticipat nepenalizat dupa 8 martie 2021? Aproximativ
Cand pot iesi la pensie anticipata nepenalizata? Mama este nascuta in data de 5 Ianuarie 1961, angajata din data de 3 Octombrie 1980 pana in prezent. Are in cartea de munca 83 zile de invoiri si 22 zile de nemotivate. Intrebarea este daca se poate pensiona pana la sfarsitul anului in pensie anticipata nepenalizata... sau din ce data?
Cand trebuie platita? Dupa admiterea contestatiei sau in cele 15 zile pana la depunerea contestatiei?
Daca suma poprita de executor este de 12 000 de lei, taxa de timbru pentru contestatie la executare silita cat e, unde se plateste si cand?
Am vorbit cu un avocat. El zice ca daca s-a concesionat in anul 2017, atunci termenul de prescriere ar fi 2020. Iar eu cred ca daca creditul e scadent in 16.09.2015, termenul de prescriere e de 3 ani asta inseamna 16.09.2018. Asta nu inteleg eu. Cei 3 ani pentru prescriere curg de cand s-a concesionat credidul (prescris in 2020) sau de cand era scadent (prescris in 2018)