avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Activitate magic_glassbest

Activitate magic_glassbest

Va multumesc f. mult ptr.toate lamuririle. Sa aveti o zi buna!:)
va multumesc f mult ptr.raspuns. Referitor la art de cm sau orice privind cererea pe care vreau sa o adresez institutiei ptr. modalitatea de calcul detaliata a salariului, fluturasului de salariu?
Va multumesc mult ptr.raspuns. Inseamna ca putem demara o actiune in judecata a institutiei. Astept raspunsul in scris al juristului institutiei si apoi mai vedem. O alta problema este legata de salarizare. Va rog sa ma ajutati cu un art din codul muncii sau orice, ptr a obtine modalitatea de calcul, detaliata a salariului lunar, deoarece pe fluturasii nostri de salarizare apar niste sume si specificatii pe care nu le intelegem. Ex. este specificata o rubrica cu ”sal.decembrie 2009” si cand am intrebat runos-ul ni s-a raspuns ca este trecut fictiv pe fluturas. Am dori sa mergem la un expert contabil dupa ce vom cere aceasta modalitate de calcul. Si ultima problema. La un moment dat am initiat actionarea in judecata a statului ptr recuperarea salariilor taiate de guvernul Boc si managerul ne-a invocat faptul ca nu mai putem demara aceasta actiune deoarece s-a prescris termenul ptr asta. Acum cateva luni actorii au actionat in judecata statul ptr. acelasi lucru. Ptr. noi s-a prescris(sistemul sanitar) si ptr. altii nu?
Buna ziua. As dori sa ma lamuriti in mai multe probleme. Prima ar fi vaucherele de vacanta. Suntem mai multi salariati din sistemul bugetar(sanatate) care am facut cereri ptr.vaucherele de vacanta iar managerul se prevaleaza de oug.83/2014. Legea 173/2015 a fost data in baza unui decret prezidential iar normele metodoligice au intrat deja in vigoare la 06.08.2015. Mai mult, s-a facut rectificare de buget si s-a completat si R.I. in acest sens. Intrebarea este, nu cumva aceasta oug 83/2014 se anuleaza in drept deoarece legea 173 contrazice oug 83? In aceeasi oug 83 spune clar ca nici tichete de masa nu se acorda pe anul 2015 si totusi le luam.(acelasi art.8, al.4). Cf.oug.83 nici salariile nu se maresc pe 2015 si totusi de la 1 oct.2015 vom lua cu 25% mai mult.Pana la urma ce sa intelegem? De ce nu ne dau vaucherele?
Va rog sa ma informati si intr-o alta problema. Cand se prezinta la domiciliu ptr.a verifica daca sunt acasa pe perioada concediului medical, care sunt procedurile? Care este componenta delegatilor? In ce consta verificarea? Astazi, incepand cu ora 14.00 trebuie sa ma prezint la control la medic. Daca vine in acest interval? Va multumesc.
Buna dimineata! Va rog sa ma ajutati intr-o problema. Va relatez in cateva cuvinte. A avut loc o comisie de disciplina si in urma acestei comisii am fost mutata de pe tura pe care lucram si intr-o alta locatie a institutiei noastre(avem in fiecare sector al capitalei si sectorul agricol ilfov cate o subunitate). Pana in aceasta comisie nu s-a pus problema transferului iar dupa acesta comisie s-a intamplat. Am facut cerere sa-mi elibereze copie dupa decizia de sanctionare, ptr.ca am considerat ca aceste transferuri survenind dupa aceasta comisie este o sanctiune. Am primit raspuns la cererea mea ca nu exista nicio sanctiune de acest gen si ca am fost doar atentionata verbal. Pana sa primesc aceasta hartie am fost contactata personal de d-na manager spunandu-mi ca aceste transferuri sunt administrative si ca legea ii permite sa faca astfel de transferuri.I-am replicat ca are acest drept dar tot conform legii ar trebui sa primesc o decizie in acest sens cu motivare clara ptr. ce au fost facute aceste transferuri, fie ele administrative, atata timp cat pana in comisie nu a fost vorba de asa ceva si dupa comisie m-am trezit mutata. Mentionez ca sunt salariata unei institutii din domeniul sanatatii (de stat) de 26 de ani si din anul 2009 (in 2008 a fost numita pe post aceasta d-na managera) am tot felul de probleme cu acesta doamna care au inceput tot cu un transfer administrativ de la o subunitate in sediul central fara niciun fel de decizie scrisa si multe alte abuzuri si hartuieli morale. Transferul administrativ mi s-a aplicat doar mie si nu la nivelul unitatii. Va rog sa-mi spuneti ce trebuie sa fac? Inca nu am intrat in posesia deciziei de transfer desi transferul s-a efectuat deja de la data de 30.07.2014. Din 15.07.2014 - 31.07.2014 am avut concediu de odihna si din 01.08. - 31.08.2014 sunt in concediu medical. Pe 10.07.2014 a avut loc comisia de disciplina. Sa depun din nou o cerere ptr.eliberarea acestei decizii administrative? Repet, astazi am primit raspunsul la cererea mea de a-mi elibera copie dupa decizia de sanctionare pe care am depus-o pe data de 31.07.2014. Va multumesc anticipat ptr.raspuns.
Va multumesc f mult ptr. ajutor.
Am facut cerere ptr.eliberarea acestei decizii, 15 zile lucratoare implinindu-se pe 22.08.2014(am luat in considerare si ziua de vineri care a fost libera). Intrebarea mea este daca trebuie sa ma prezint la noua locatie fara o decizie de orice fel ar fi ea.?
Este mentionat sediul central. Pe langa sediul central avem subunitati in fiecare sector al Bucuresti-ului inclusiv Ilfov.
Buna ziua! Am fost sanctionata cu mutarea de pe tura si mutare la un alt punct de lucru de pe data de 30.07.2014 si nu am primit inca nicio decizie. Va rog sa-mi spuneti daca trebuie sa ma prezint in noua locatie fara a avea acesta decizie? Mentionez ca am fost anuntata telefonic de aceasta decizie.