avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate roby2013

Activitate roby2013

Multumesc frumos pentru raspuns, Suma ceruta acum nu este calculata de executor.
Executorul mi-a spus ca sumele reprezinta dobanzi, calcului a fost facut de Banca Transilvania si dat executorului.
Pe incuviintarea din instanta din 2016 scrie asa;" incuviinteaza executarea....pentru creanta in suma de 36900 lei, actualizata, precum si pentru cheltuieli de executare aferenta".


Dorin Voicilas a scris:

Dobânzile și penalitățile calculate pot să depășească creditul inițial dacă în contract nu s-a stipulat altfel.

Buna ziua, dar pentru o poprire pe salariu infiintata din nov. 2016 - credit Bancpost preluat de Banca Transilvania in 2018, luna trecuta a fost facuta ultima plata, este posibil ca BT se revina cu o actualizare de dobanda si penalitati la aceeasi suma pe care a fost pusa initial poprirea?
Adica am avut instituita poprire pentru suma de 41.000 lei, platita integral prin poprire, fara pauze si acum executorul, cand i-am cerut sistarea popririi, spune ca a fost recalculat debitul de catre Banca Transilvania si ca mai am de plata inca 42.000 lei, urmand sa puna din nou poprire... ca sunt dobanzi mari la BT, 25%... adica...o iau de la capat???
Pe incuviintarea din instanta din 2016 scrie asa;" incuviinteaza executarea....pentru creanta in suma de 36900 lei, actualizata, precum si pentru cheltuieli de executare aferenta".
asa se pare ...
Am aceeasi problema ca si domnul. La 41.000 ron popriti (din 2016 pana in nov. 2023) nu mi se da sistarea ptr ca Banca Transilvania a recalculat si a decis ca mai am inca 42.000 de platit (dobanzi, penalitati...).
Spuneti ca acest calcul trebuie facut de executor? Nu de catre banca? Caci mie executorul imi spune ca asa a primit calculul de la BT si ca trebuie sa puna din nou poprire pe suma asta calculata de ei. Imi spune ca sunt dobanzile mari la BT (25%)....
Buna ziua, pentru o poprire pe salariu infiintata din 2016 - credit Bancpost preluat de Banca Transilvania, luna trecuta a fost facuta ultima plata, este posibil ca BT se revina cu o actualizare de dobanda si penalitati la aceeasi suma pe care a fost pusa initial poprirea? adica am avut poprire 41.000 lei, platita integral prin poprire, fara pauze si acum executorul cand i-am cerut sistarea popririi, spune ca a fost recalculat debitul si ca mai am de plata inca 42.000 lei.... ca sunt dobanzi mari (25%)... adica...o iau de la capat???
Va rog un raspuns: am preluat de la o cunostinta in 2018 o societate cu datorii la stat (vechi din 2014-2016, declarata in 2019 inactiva (sediu social expirat+ cateva declaratii nedepuse) se poate reactiva fara sa ni se solicite plata datoriilor pentru reactivare? Urma sa mai preluam tot de la el o alta firma cu un important stoc de marfa si fara datorii ca sa contrabalaseze firma cu datorii, pe care doream sa le esalonam si sa le platim, dar acum nu mai putem prelua firma curata, avand inscris in cazierul fiscal firma inactiva. Cum credeti ca putem solutiona?
Sunt si eu interesata, cum ati rezolvat in final? Au fost esalonate datoriile firmei inactive?
Buna ziua,
Sunt casatorit si daca doresc sa achizitionez un imobil pe numele parintilor mei si ai sotiei mele. Intrebarea este trebuie facuta dezmembare pentru cartea funciara, sau pot figura pur si simplu in acte cele 2 familii cu 50% fiecare in contractul de V-C?
Multumesc.
Buna ziua,

Sunt casatorit de 7 ani si nu avem pana in acest moment bunuri comune. Dorim insa sa achizitionam un imobil dar numai pe numele meu (sotia avand pe rol un dosar de faliment al unei firme unde era asociat). In caz de ceva popriri pe numele ei (in caz ca se solicita atragerea raspunderii asociatilor), dorim sa luam casa doar pe numele meu. Inteleg ca putem schimba regimul matrimonial, dar nu inteleg cand se face asta? Inainte de a semna contractul de V-C sau dupa?
Bunul astfel achizitionat, nu mai reprezinta bun comun si deci nu exista risc asupra lui in caz de popriri sau ceva pe numele sotiei? Cum ma sfatuiti sa fac?
Acest inscris trebuie autentificat la notar, sau este de ajuns sa fie semnat de ambele parti. Este recunoscut in instanta ,sa zicem?
Multumesc frumos!

Editat de moderator simonette12- motiv pct.2.8 din Regulament