Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract V-C pe numele parintilor sotilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract V-C pe numele parintilor sotilor

Buna ziua,
Sunt casatorit si daca doresc sa achizitionez un imobil pe numele parintilor mei si ai sotiei mele. Intrebarea este trebuie facuta dezmembare pentru cartea funciara, sau pot figura pur si simplu in acte cele 2 familii cu 50% fiecare in contractul de V-C?
Multumesc.
Fiecare dintre cele doua familii poate figura ca si coproprietar, in cota stabilita.

Pentru fiecare familie cota respectiva va constitui bun comun al sotilor.
Nu trebuie facuta dezmembrare ptr carte funciara, ci, daca doriti sa cumparati pe numele parintilor dvs. si ai sotiei, parintii dvs. -soti vor avea 50%, iar 50% va reveni sotiei dvs., fiind cazul clasic de proprietate in indiviziune (parinti-sotie), respectiv proprietate devalmasa (pentru parintii dvs.- ca soti).