avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 193 soluții astăzi
Forum Activitate feliciaburducea

Activitate feliciaburducea



Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie:
Copilul face 2 ani pe 23 martie 2018.
Am hotarat cu sotul ca nu isi ia libera " luna tatalui" , astfel eu ar trebui sa incep lucrul cu 1 luna inainte de a implini 2 ani, adica in 21 februarie 2018. Din motive medicale ale copilului, nu pot sa incep in februarie si as vrea sa imi bag concediu fara plata 1 luna pana in 23.03.2018. Cum se procedeaza in acest caz?
Sa fac cerere de reincepere activitate cu 21.02 si apoi cerere de concediu fara plata pana in 23.03? La firma mi se transmite, acum cand le-am spus ca vreau 1 luna concediu fara plata, ca nu mai trebuie sa fac nici o cerere decat inainte cu cateva zile de a face 2 ani copilul cu data de incepere 24.03 .. Cum sa procedez?
Inca ceva va rog: este sau nu obligatorie luna tatalui sa lucrez daca el nu isi ia aceasta luna sa stea acasa?
Răspuns la discuția vicii locuinta
buna ziua . multumesc pt raspuns. cum ati remediat situatia cu geamurile? exista o firma care face treaba ca lumea, macar sa stim ca dam bani, dar se rezolva? sticla am schimbat-o noi la geamuri ca fiind multe geamuri, consuma mult centrala electrica cu sticla simpla, dar sa schimbam tamplaria cu totul....
Discuție vicii locuinta
buna ziua. am cumparat o casa in 2014 si de atunci am descoperit vicii de constructie. am schimbat incalzirea in pardoseala, cu una electrica , acum am descoperit ca facem igrasie pe perete de la geamuri, banuim noi ca nu sunt puse bine. noi am cumparat casa de la proprietari , nu de la firma de constructie. cum se procedeaza pentru a ne remedia proprietarii defectiunile?
multumesc
Răspuns la discuția Probleme tehnice
Buna ziua,
Asa am facut , multumesc mult pt raspuns. O zi frumoasa!
Răspuns la discuția Succesiune apartament si masina
Buna seara.
Multumesc foarte mult pentru raspuns. Sotului i s a promis de soacra mea ca nu are nici o pretentie, mai ales ca 8 ani de zile nu a platit nici o cheltuiala la apartament, speram ca asa va fi. Fara sa devin stresanta, v as mai deranja cu o intrebare: sotul meu vrea sa vanda apartamentul , ceea ce fara acordul dansei nu poate; daca nu se face succesiunea pe cale amiabila, prin declaratie notariala ca ea nu are nici o pretentie, cum se va proceda ca sotul sa reuseasca sa il vanda?!
Multumesc!
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu 2 probleme pe care le intampin pe site ul dvs:
1. Scriu intrebarea in forum, dar nu pot bifa sa primesc pe mail raspunsurile, pt ca nu vizualizez aceasta obtiune
2. Dupa ce primesc un raspuns la solicitarea mea, nu pot sa mai dau reply, nu am aceasta optiune.
Nu e prima oara cand mi se intampla, va rog sa ma ajutati .
Multumesc!
Buna seara,
In data de 24 februarie a.c a murit tatal sotului meu. Mama lui a decedat in 2002. Inainte de a muri sotia, socrul meu a achizitionat o masina si un autoturism. In 2008 socrul meu s a recasatotit, dar bunurile sunt achizitionate inainte de casatoria cu dumneaei. Sotul meu are rugamintea la dvs sa i transmiteti cum se procedeaza in acest caz cu succesiunea. Bunurile se vor imparti intree actuala sotie si copilul decedatului sau fiind achizitionate inainte de casatorie cu aceasta bunurile raman copilului? Va multumim anticipat.
Discuție Amenda parcare
Buna ziua
Astazi am parcat neregilamentar pt cateva minute . Am gasit lipita de parpriz o notificare ( ca amenda nu este) care spune asa: " In cnf cu art 142/143 din Rrgulqmentul cadru de aplicare a OUG 195/2002 privind circultia pe drumurile publice, ati oprit/ stationat voluntar cu autovehicolil intr-un loc interzis , fapt pt card veti fi sanctiomat conventional potriviy art 99/100 fin OUG 195/2002. " in continuare ma knvita la sediul politiei sa ridic procesul verbal de contraventie. Nu erau obligati sa mi lase amenda pe masina? Daca nu merg aa ridic procesul ce se poate intampla? Va multumesc!
Buna ziua,

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Am sa notez toate actele de care am nevoie.
Va doresc o zi frumoasa!
Buna ziua doamna avocat,

Va multumesc foarte mult pentru tot suportul. Din pacate nu stiam ca se impoziteaza concediul medical....dar cum traim in Romania, orice este posibil. Stiu ca imi vor fi afectate veniturile si in concediul de maternitate si in cel de crestere copil, dar din pacate conditiile de frig si lipsa de igiena din firma ( patronul are 5 pisici care fac mizerie peste tot) m-au determinat sa iau aceasta decizie.... :( Pentru CCC vom apela la 2 ani de stat acasa cu copilul si atunci diferenta salariala nu cred ca este relevanta, deoarece stiu ca legea prevede ca se primeste 75% din venituri, dar maxim 1200 Ron/luna, ceea ce in cazul meu , ce depaseste nu mai se ia in calcul.
Daca nu va cer prea mult, se poate sa-mi transmiteti care sunt demersurile si ce acte am nevoie pentru concediul de 2 ani de crestere copil? Am inteles ca cel prenatal+postnatal se acorda tot de doamna doctor, dar pentru crestere copil trebuie sa merg eu cu acte de la firma la primarie in maxim 60 zile dupa incheierea postnatalului? Am inteles bine?
Va multumesc inca o data pentru toata bunavointa, nu aveti idee cat de mult ne puteti ajuta cu raspunsurile dvs.
Va doresc o zi frumoasa!