avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Activitate matildamihai

Activitate matildamihai

Va rog sa-mi spuneti carei judecatorii sa ma adresez,cea de la domiciliul meu sau cea care a dat hotararea de divort,domiciliul din Romania a fostei sotii?
Divortat,custodia copilului acordata sotiei,sotia recasatorita cu un roman,plecata in Germania cu copilul fara acordul meu.In Romania la divort nu mi s-a stabilit nici un program de vizitare dar in intelegere cu fosta sotie am avut grija de fetita si am putut sa o vad si sa o iau la mine si eu fiind recasatorit.Fara sa ma anunte si fara sa-mi ceara consimtamantul fosta sotie a plecat cu copilul in Germania si nu mi se mai permite legatura cu copilul.Copilul implineste in noiembrie 9 ani.Unde ma pot adresa si ce trebuie sa fac pentru a-mi obtine dreptul de vizitare si de a tine legatura cu copilul meu?
In sentinta de divort nu e stabilit program de vizite.Daca mama este plecata din tara cu copilul,pe care l-a scos ilegal fara acceptul tatalui,carei judecatorii ne adresam?
Fiul meu este divortat iar custodia copilului,fata-9 ani i-a fost acordata mamei.De cand au divortat 2011,relatiile cu mama copilului fiind bune s-a pastrat legatura cu fata,cheltuielile suportandu-le fiul meu iar de copil m-am ocupat eu si mama ei -aceasta neputand sa se descurce singura datorita serviciului dar si faptului ca de la un an copilul l-am crecut eu.Dupa ce fiul meu s-a recasatorit ,iulie 2013,ea s-a schimbat total.La 1 septembrie 2013 a luat fata de la noi pe motiv ca vrea sa stea si cu ea pana incepe scoala si a transferat-o la scoala la Onesti lasand-o la parintii ei,ea locuind in Iasi.Din acel moment nu ne-a mai permis nici noua bunicilor care am crescut-o si nici tatalui sa mai luam legatura cu fata.Intre timp s-a recasatorit si ea si a plecat, fara sa anunte pe nimeni si fara acordul tatalui,cu copilul in Germania .Care este solutia legala,unde trebuie sa se adreseze fiul meu sa-si poata vedea si tine legatura cu fica lui?