avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 662 soluții astăzi
Forum Activitate steliandragoi

Activitate steliandragoi

Buna ziua,

ONG-ul nostru coordoneaza un proiect ERASMUS pe o durata de 5 luni. Avem dreptul sa achitam salarii catre echipa de implementare, dar avand in vedere ca este doar o forma de colaborare si nu se incadreaza CM ne intereseaza sa stim ce tip de contract vom utiliza doar pentru a achita impozitul pe salarii. De mentionat ar fi si faptul ca echipa de implementare, achita deja asigurarile sociale, proiectul fiind doar o colaborare de 4-6 ore/saptamana.

Exista posibilitatea de a achita doar impozitul pentru aceste sume ?
Buna ziua,

Un ONG doreste sa obtina o sponsorizare din partea unei societati comerciale.
Stabilim limita: sa se incadreze in cele doua limite: sa nu depaseasca 20% impozitul pe profit si 0.05 la mie din CA
Intrebare: firma vireaza suma respectiva in cotnul ONG-ului urmand ca in momentul platii impozitului sa achite mai putin sau respectiva suma este acordata de ANAF - idem procedura formularuuil 230 cu 2%?

Multumesc!
Buna ziua,

Reprezint un ONG (asociatie) si dorim sa inchiriem un apartament pentru stabilirea unui punct de lucru.
Toti proprietarii invoca faptul ca trebuie platit un anume impozit pentru faptul ca urmeaza sa inchirieze unei firme.
Explic tuturor faptul ca noi nu desfasuram activitati comerciale (nici macar pe parte de economie sociala) si nu vad motivul pentru care ar trebui sa fim egali cu o firma care are profit.
As dori sa stiu daca exista o reglementare in acest sens, respectiv daca ONG-urile sunt incadrate altfel decat o societate comerciala la momentul inchirierii unui spatiu.

Multumesc!=D>
Bun gasit!

Am o nelamurire: o firma care pune la dispozitie (gratuit) un spatiu din incinta proprie pt ca un ONG sa-si desfasoare activitatiile curente beneficiaza de anumite facilitati fiscale?

Multumesc aniticpat!
Discuție Dosar angajare
Buna ziua,

Dorim sa angajam un psiholog in cadrul ONG-ului nostru si nu ne-am lamurit, inca, in privinta unor aspecte: Avand in vedere ca este un ONG aflat la prima angajare, care sunt documentele necesare angajarii unui psiholog?
Am vazut asa: CIM, cartea de identitatea, CV, actele de studii, avizul medical, cazierul judiciar, adev. fostul angajator si repartitie AJOFM (???).
Chiar e nevoie de aceasta repartitie? Mai sunt si alte documente?
Angajatul se afla la prima sa angajare oficiala.
P.S. : Vom colabora si cu o persoana specializata pe HR, dar pana atunci...
Multumesc!
Bun gasit,

Reprezint un ONG(asociatie) care urmeaza sa incheie un CIM cu un psiholog. Am urmatoarele nelamuriri: se poate incheia un contract de munca cu perioada minima de 2 ore? As avea nevoie de un exemplu concret, pe o suma minima in ceea ce priveste contributiile. Multumesc anticipat!
Bun gasit,

Avem o speta: O persoana incadrata in gradul 3 de invaliditate avand drept de munca jumatate de norma se angajeaza cu norma intreaga.
Persoana nu anunta Casa de Pensii si dupa 4 luni este identificata ca lucreaza cu un contract cu norma intreaga si i se sisteaza pensia in valoare de 400 de lei, urmand ca pensia acordata in cele 4 luni cat a fost angajata cu norma intreaga sa fie recuperata esalonat de catre casa de pensii (aprox. 1600 de lei).
Avand in vedere ca in aceasta perioada, persoana a cotizat alaturi de toti ceilalati la sistemul de pensii, in ce masura aceasta retienre este justificata in totalitate?

Multumesc!
Buna ziua,



In afara de firme, PFA sau Intreprinderile Individuale pot redirectiona 20% din impozitul pe profit catre ONG-uri? Multumesc!
Răspuns la discuția Schimbare nume presedinte ong
Inteleg ca trebuie urmata aceeasi procedura ca la infiintare. Multumesc!
Buna ziua,


Cum se procedeaza in situatia in care unul din membrii fondatori(presedintele) al unui ONG si-a schimbat numele de familie pe cale administrativa dupa ce a fost emisa Hotararea jud. de infiintare? In statut are numele vechi. Multumesc anticipat!