avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate diana_1990

Activitate diana_1990

Buna seara.Sunt asigurata medical in Germania din septembrie 2014,dar m-a anuntat tata ca am primit in Romania card de sanatate romanesc.Eu am deja card european de sanatate de la AOK ,cum fac sa le transmit celor de la Finante si CASS faptul ca sunt deja asigurata?Nu am nevoie de cardul romanesc,pot renunta la el?Imi aduce acesta acesta alte obligatii?va multumesc anticipat pentru raspunsuri:sorry:
Răspuns la discuția Declaratie ANAF
Va multumesc pentru raspuns.:)
Discuție Declaratie ANAF
Ati postat pe site un material in care spuneti ceva despre o declaratie(205 cred),si ati enumerat si categoriile de persoane care sunt obligate sa o dea.Printre acestea se numara si persoanele care au venituri din dobanzi.Daca am cont bancar in tara cum sa declar asta,nu am nici pe cine sa mandatez,si apo nu mai stiu exact suma,o mai fi crescut...Daca vreau sa imi deschid in Germania o firma,trebuie sa declar asta si in Romania cumva?Adica venitul imi vz fi impozitat aici,nu cred ca am de ce sa mai dau explicatii si in Romania.In caz de insolventa,cum fac sa inchid firma cat mai repede,fara costuri mari?Se pot indrepta creditorii(cu toate ca nu voi face asa ceva,intreb in cazul in care am ghinionul asta) spre contul bancar din tara si garsoniera pe care o am?ma scuzati,v-am cam stresat...:sorry: va multumesc
Răspuns la discuția Impozit ANAF
Va multumesc foarte mult pentru raspunsuri.M-am lamurit=D>
Răspuns la discuția Impozit ANAF
Va multumesc pentru raspuns!Nu am lucrat,si nici nu cred ca o sa lucrez in viitorul apropiat,abia ma refac dupa o operatie la coloana pe care a platit-o prietenul(asta a fost inainte sa imi fac asigurare aici).Am tot citit despre noile modificari din Codul Fiscal si m-am ingrijorat pentru ca nu pot sa ajung in tara .Problema este ca prima data am avut banii la brd,iar la anaf mi-au aratat in detaliu dobanzile si contul.Apoi am retras banii si i-am depus numerar la transilvania.Trebuie sa declar contul de la banca Transilvania?
Discuție Impozit ANAF
Buna ziua.Am un cont la banca de 35.ooo euro si o garsoniera cumparata de mine.Banii i-am strans de-a lungul a 6 ani,sursa lor fiind mama,care lucreaza in Italia cu contract de munca,si prietenul meu,deasemenea avand si el contract de munca.In tot acest timp am fost studenta si nu am fost angajata nicaieri,acum stau in Germania si incep o alta facultate aici.In ianuarie 2014 am primit un titlu executoriu pt neplata cass din 2011,iar anul acesta pt 2012.Am fost la ANAF,am platit tot(si penalitati),in baza unui salariu minim.I-am intrebat de ce nu exista o concordanta intre dobanda pe care am primit-o si suma cass,mi-au spus ca asa e legea.Intrebarea mea este,daca sunt asigurata aici din sept 2014 si figurez ca rezidenta din 2012,presupunand ca in 2016 imi va veni de lata pe 2013,pt perioada incepand cu 2014 pot dovedi cu formularul E 104 si contractul de inchiriere ca sunt asigurata aici?Trebuie sa declar ceva la finante?Nu am pe nimeni in tara si nici prea curand nu ajung,pana la urma nu am nici un venit in afara de dobanda(care e deja impozitata cu 16%),iar banii ii consider cadou.Va rog sa imi spuneti cum sa procedez,cei de la ANAF sunt instabili ca si Codul Fiscal.Am omis sa spun ca cei de la ANAF mi-au aratat contul si dobanzile ,de parca as fi fost la banca.Eu cand am semnat contractul cu banca nu mai era inclusa o terta parte,din ce imi amintesc.Daca vand garsoniera trebuie sa declar si acest lucru si sa platesc ceva,sau platesc doar la notar?
Răspuns la discuția Studentii platesc CASS???
Deci sa va dau mai multe detalii.Contul pe care il am este pe numele meu, dar banii sunt ai mamei care este rezidenta in italia, are asigurare si carte de munca acolo, nu este in relatii bune cu tata si nu a vrut ca el sa afle despre cont.Eu locuiesc in Germania, am asigurare si urmez niste cursuri aici.In Romania am terminat o facultate la ID iar acum sunt in ultimul an la master.Faptul ca eu nu am fost angajata si nici acum nu lucrez nicaieri, ca inca sunt la scoala si nu m-am folosit niciodata de sistemul medical din Romania chiar nu ma ajuta cu nimic? Eu cand am intrat la univ Al.I.Cuza din Iasi la zi printre primii statul nu mi-a dat nimic si a trebuit sa renunt la facultate ca sa lucrez la curatenie fara contract.Nu exista nici o lege care sa opreasca aceasta nedreptate, o lege care sa nu permita dubla plata a asigurarii de sanatate? Imi cer scuze, sunt doar foarte contrariata
Răspuns la discuția Studentii platesc CASS???
Va multumesc pt raspuns.Daca am asigurare in Germania de ce trebuie sa mai platesc si in Romania?
Buna ziua.Ma numesc Diana P. si sunt din Barlad.In ianuarie 2014 am primit o somatie si titlu executoriu de la ANAF in vederea platii unei sume de 442 RON plus 250RON penalitati pt neefectuarea platii la timp, si bineinteles ca a doua zi am fost la ghiseu sa platesc pentru ca urma poprirea contului, iar eu nu inteleg de unde puteam sti ca trebuie sa platesc si cand, baza contributiei fiind un cont bancar pe care il am din 2009 si care mi-a adus un venit nesemnificativ in raport cu 0.5 % din salariul minim brut pe tara.Problema este ca eu momentan sunt studenta la o universitate din Romania ID, dar locuiesc in Germania pentru alte cursuri,nu am fost si nu sunt angajata.Am inteles ca studentii pana in 26 de ani pot fi asigurati, fiind scutiti de plata contributiei.Recent mi-am facut asigurare de sanatate la AOK versicherung in Germania, trebuie sa ma duc iar in Romania ca sa dovedesc ca locuiesc si sunt asigurata in alta tara sau se poate rezolva de aici?va multumesc anticipat sper sa imi raspundeti