avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Activitate adrian_tudor89

Activitate adrian_tudor89

Ce se întâmplă dacă la o achiziție directa nu se constituie gbe, ulterior semnării? Beneficiarul solicita și alte servicii și doresc renunțarea la contract, motiv pt care nu mai vreau sa constitui gbe.
am vreun risc de genul constatator (negativ) ori alta posibila consecinta?
Mulțumesc!
Răspuns la discuția Bilant interimar
Multumesc!
Răspuns la discuția Bilant interimar
Multumesc!
in concluzie, situatia interimara se poate depune, nefiind obligatorie depunerea si implicit plata impozitului pe dividente cel tarziu pana la data de 25.07.2021, odata cu impozitul specific?
La acesta data se mai poate depune bilant interimar la trimestul 2 2021, ori trebuia depus pana la 25.07.2021?
Multumesc!
Buna ziua!
Care este numarul maxim de ore lucrate lunar?
Spre exemplu pot fi angajat cu norma intreaga la 2 angajatori diferiti, simultan (2 angajatori x 8 ore/zi)?
Am inteles ca desi aparent este legal, de fapt trebuie ca angajatorul impreuna cu angajatul sa stabileasca normele de lucru astfel incat sa nu se depaseasca durata timpului de munca de 48 de ore pe saptamana.
Cum este corect?
Buna ziua!
Se pot repartiza dividende aferente bilantului intermediar la 30 septembrie in cazul unii srl infiintat in aprile 2018?
Mi s a spus ca nu se poate si ca dividendele se vor putea incasa dupa 30 mai 2019, aferente bilantului de la sf. Anului 2018.
Care ar fi reglementarile care permit sau nu acest lucru?
Multumesc!
Buna ziua!
Cum se actualizeaza tariful orar pentru manopera aferenta anului 2018, pentru situatia unui contract semnat in 2017, unde tariful orar era de 11lei/ora, la care se adaugau contributiile vechi?
Mai exact, cum determin noul tarif orar caruia sa i aplic 2,25%?
Buna ziua!
Urmare a depunerii actelor pt. infiintare, primesc amanare cu motivul:
"codul caen 4210 este gresit in actul constitutiv si in decl. model 2, rezervarea firmei are elemente de similaritate (art. 28-30 OMJ 2594/c/2008)"

Am observat, la sectiunea "stadiu dosar", ca denumirea e trecuta eronat (o litera dublata), comparativ cu denumirea din rezervare si cu cea trecuta de mine in actele din dosar.

Cum e posibil ca ONRC, ca emitent al rezervarii de denumire, sa respinga dosarul pe motiv de similaritate?

Ce e de facut?

Multumesc!
Buna ziua!
Angajat cu norma intreaga.
In cazul in care se adauga inca un loc de munca, cu norma partiala (2-4ore), contributiile aferente celui de al doilea loc de munca se vor plati tot aferente salariului minim brut? In cazaul in care exista deja un contract cu norma intreaga.
Multumesc!
Angajat in cadrul a 2 societati (la una cu norma intreaga, la cealalata cu fractiune de norma).
Ambele societati participa la aceeasi procedura de licitatie.
In cadrul procedurii este solicitata prezentarea nominala+CV a personalului cheie.
Este vreo problema in a fi prezentat de catre ambele societati, pentru acceasi procedura?
Exista reglementari care sa permita/interzica participarea unei persoane, la aceeasi procedura de licitatie, din partea a 2 operatori economici?