Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilant interimar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilant interimar

La acesta data se mai poate depune bilant interimar la trimestul 2 2021, ori trebuia depus pana la 25.07.2021?
Multumesc!
adrian_tudor89, utilizator
Întocmirea situațiilor financiare interimare este reglementată de OMFP nr. 3067/2018. Conform art. V, acestea se depun la unitățile teritoriale MFP în termen de 30 de zile de la aprobarea acestora de către AGA. Prin urmare, dacă la 30.06.2021 a fost întocmită inventarierea patrimoniului societății, iar rezultatele sunt reflectate în evidențele contabile, se pot întocmi situații financiare interimare la trimestrul 2, iar depunerea acestora va respecta termenul de 30 de zile de la data aprobării acestora de către asociatul unic/ adunarea generală.
Multumesc!
in concluzie, situatia interimara se poate depune, nefiind obligatorie depunerea si implicit plata impozitului pe dividente cel tarziu pana la data de 25.07.2021, odata cu impozitul specific?
Declararea și plata impozitului pe dividend se va face pana pe 25 a lunii urmatoare celei în care au fost ridicate (plătite) efectiv dividendele (poate să nu coincidă cu momentul distribuirii).
Multumesc!
exact,termenul este 30 de zile de la AGA pt depunere,si impozit plata si declarare in luna urmatoare a platii dividendelor.