avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 206 soluții astăzi
Forum Activitate Dinte

Activitate Dinte

Macar o opinie?! :(
Mii de multumiri pentru timpul acordat si pentru raspunsuri!

Fratii au fost chemati in judecata pentru o datorie. Exista posibilitatea ca primul frate (cel care are avocat) sa aibe probleme la judecata sau chiar sa plateasca anumite cheltuieli la finalul procesului din cauza celui de al 2-lea frate daca acesta nu se va prezenta la urmatoarele sedinte de judecata??

Nu inteleg motivul pentru care au fost dati in judecata pe rand, ambii find proprietari in acelasi imobil si mai ales de ce trebuie sa se prezinte amandoi insostiti de avocati, fiind vorba de acelasi dosar. Teoretic, avocatul primului, vrand-nevrand il va sustine si pe al 2-lea frate fiind vorba de acelasi dosar, aceleasi cereri, aceleasi reclamatii...

Intr-un caz de genul exista posibilitatea ca unul sa piarda, iar altul sa castige (fiind vorba de acelasi dosar)?




Buna seara!
Va prezint urmatoarea situatie:

Doi frati sunt proprietarii unui aparament. La un momentdat, unul dintre ei este dat in judecata de catre asociatie. Acesta isi angajeaza avocat si il plateste pentru a-l reprezenta in instant. La scurt timp este dat in judecata is al 2-lea frate, in acelas dosar. Avocatul sustine ca, pentru a-l reprezenta si pe al 2-lea mai trebuie platita o suma de bani.
Intrebarea mea este daca s-a procedat corect cu cererea unei noi sume de bani si daca exista posibilitatea ca al 2-lea frate (cel din urma dat in judecata) sa nu isi angajeze avocat, intrega judecata fiind dusa de catre primul frate, tinand cont ca este vorba de acelasi dosar?

Răspuns la discuția Intampinare
Multumesc!
Imi cer scuze pentru intrebarile poate fara sens, dar la 19 ani m-am trezit cu multe probleme la care nu am raspunsuri concrete si nici persoane de incredere pe langa mine...
De aceea incerc sa "smulg" raspunsuri si explicatii de la cat mai multe persoane.
Răspuns la discuția Intampinare
Intr-adevar, nu stiu ce a fost in capul meu, chiar citisem articolul 201 Noul Cod De Procedura Civila si scria clar ca sunt 25 de zile...

Numaratoarea se incepe de la data stampilei pt destinatar

Stampila pusa de tribunal?
Răspuns la discuția Intampinare
Va multimesc pentru raspuns!
Discuție Intampinare
Buna seara!
Atunci cand iti vine citatie de la tribunal, am inteles ca ai la dispozitie 30 de zile pentru intampinare.
Intrebarea mea este: De cand incepe numaratoarea? Din data in care a fost pusa stampila pe citatie sau din data in care iti ajunge citatia acasa? (in cazul meu, am gasit citatia la cutia postala, fara confirmare de primire).
@ gi-jane2 - multumesc pentru raspuns!
Da, a fost o greseala ca am sunat, dar nu stiam ce este cu hartia si de unde este acea datorie, trebuia sa aflu intr-un fel..
In orice caz, am schimbat numarul de telefon sa nu ma baraie la cap toata ziua...

Sper sa nu ma trezesc cu nustiu ce probleme pe cap de la o datorie de acum 14 ani... :(
Buna ziua!
Ma confrunt cu o "mica" problema. Acum 2 luni mi-a venit acasa o scrisoare de la EOS KSI Romania SRL (firma de recuperare creante -am aflat mai tarziu-) care solicita achitarea unei sume in valoare de de 350RON pentru nerespectarea contractului cu SC MOBIFON SA. Nu am stiut despre ce este vorba, asa ca am sunat la numarul de telefon de pe scrisoare pentru detalii. Mi s-a spus ca e o datorie din 2001 de la un anume abonament (facut la Dialog) pe numele tatalui meu.
I-am specificat domnului ca tatal meu este plecat din tara si ca nu se va intoarce prea curand.
Acum o saptamana vine alta hartie in care scrie ca "EOS KSI ROMANIA SRL a luat decizia de a apela la forta de constrangere a statului spre a va obliga sa achitati suma datorata.Executorii judecatoresti vor avea indatorirea sa-si exercite atributiile si sa efectueze orice act necesar pentru indeplinirea executarii silite, in vederea recuperarii integrale a debitului d-voastra fata de SC MOBIFON SA, in cazul obtinerii, in instanta, a unui titlu executoriu in acest sens."
Scrisoarea ar veni de la cabinetul de Avocat a Domnei Liliana Preda si avea emblema "Uniunea Nationala a Barourilor din Romania" ([ link extern ] )...

Am facut mici cercetari si am aflat ca aceasta firma EOS ar fi cumparat o baza de date pe care ar fi platit 5-10% din valoarea creantelor (baza de date de la firme de telefonie mobila) si acuma pun presiuni si hartuiesc pe toata persoanele din acea baza de date pentru datorii care s-au stins de ani de zile sau a caror platitori au decedat...
Potrivit DECRETULUI NUMARUL 167 DIN 10/04/58 datoria se prescrie dupa 3 ani... Ei bine aceasta datorie este din 2001 si s-au trezit ei sa imi trimita acuma scrisori acasa...

Ce este de facut?
Am discutat cu 2 avocati si mi-au recomandat sa ii las in pace pentru ca e o firma la limita legalitatii si nu au nicio putere sa obtina aceasta suma sau sa execute silit..
Ma pot trezi cu somatie de la judecatorie sau cu dosar de executare pentru o datorie de 350RON de acum 14 ani?
GermanAlex & Patrick_ , va multumesc pentru raspunsuri.
@Patrick_
Ca ideie, creditul luat a fost de aproximativ 12.000RON, iar baiatul, pana in momentul de fata a platit aproximativ 35.000RON, lucru pe care-l poate dovedi cu ordinele de plata.



@ AVLIL
Creditul este de nevoi personale, este facut de catre tata, banii au fost cheltuiti aiurea si aproape toate rudele lui stiau de imprumut.
Este creditul lui pentru ca este credit de nevoi personale. Este un credit fara ipoteca.