avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Activitate dorel92

Activitate dorel92

Buna ziua,

Am adus acum ceva timp o rulota de fast food din anglia. Vreau sa precizez ca rulota nu are niciun fel de act, in anglia sunt considerate accesorii si imprumuta nr. masinii, prin urmare nu au nici talon, nici carte. Din cauza unor probleme cu seria de sasiu, nu am reusit sa o inscriu in romania. Intrebarea mea pentru dvs. este daca ar exista vreo posibilitate sa obtin autorizatiile de functionare ca ptr un punct de lucru fix, ca si cum ar fi un container de exemplu. Multumesc!!!
Buna ziua,

Doresc sa mi deschid o rulota mobila cu destinatia de restaurant, Rulota va fi amplasata in cea mai mare parte intr un punct fix in Bucuresti pe o perioada de 30 de zile, iar in weekend uri voi merge cu ea la evenimente. Este necesar sa infiintez un punct de lucru, si daca nu ce alte variante mai exista? Multumesc!
Nu ma nicio intentie sa l amplasez ilegal, vreau doar sa ma informez corect ca sa nu fac mai mult decat ar trebui. Va multumesc mult!
Am deja firma inregistrata la registrul comertului. Ptr moment ma intereseaza problemele legate de amplasare. De exemplu am vorbit cu administratorul unor cladiri de birouri si mi s a spus ca ar fi de preferat sa nu facem bransarea la apa pentru ca asta implica o munca suplimentara. Va fi posibila obtinerea autorizatiei pentru un astfel de container fara bransament? Dupa ce voi avea proiectul de amplasare, urmatorul pas este sa obtin autorizatia...in ce consta mai exact aceasta autorizatie de amplasare? Este vorba despre o singura autorizatie sau mai multe? Multumesc!

Buna seara,

Doresc sa amplasez un container de 7,2m patrati plus terasa, impreuna au suprafata totala de 25m patrati cu destinatia de restaurant in zona Pipera sau Baneasa, nu am gasit inca spatiul, astept raspuns din partea administratorilor. Intrebarea mea este daca pentru asta voi avea nevoie de vreo autorizatie de la urbanism sau cadastru sau orice alta autorizatie care ar fi necesara amplasarii? Se schimba situatia daca voi avea bransamente la apa, scurgere si curent electric la reteaua birourilor din zona respectiva? Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Amenda RCA expirat
asta am facut, doar ca procesul verbal a fost deja semnat si inregistrat, iar contestatia depusa. intrebarea era daca, luand in considerare aspectele enuntate mai sus, sunt sanse sa pierd contestatia facuta.
Buna ziua! In urma cu cateva zile am fost tras pe dreapta de politie. Masina pe care o conduceam (masina de firma) avea asigurarea RCA expirata, eu nu aveam cartea de identitate asupra mea, prin urmare, am primit amenda pentru asigurare, amenda pentru nepurtarea centurii si avertisment. Problema ar fi ca asigurarea masinii a fost incheiata, doar ca, dintr-o mica eroare, pe numarul de inmatriculare de la alta masina a firmei care diferea printr-o singura cifra (03 masina pe care o conduceam si 02 cealalta masina), iar seria din talon era trecuta corect. Aveam deci masina cu 03 fara asigurare, iar cea cu 02 cu asigurare dubla. Un alt aspect ar fi ca politistul mi-a incadrat toate cele trei abateri intr-un singur proces verbal si ar fi trebuit doua pv, din cate am inteles. Am contestat procesul verbal precizand ambele probleme si am atasat absolut tot ce trebuie. Vroiam sa va intreb....ce sanse am sa castig contesatia? si in cat timp se rezolva de obicei un astfel de caz? Va multumesc anticipat si va urez o zi cat mai placuta!
Astept un raspuns concret, nu o oferta in privat sau un raspuns evaziv, dar va multumesc oricum domnule vikyab.
Acum ceva timp am tamponat din spate o masina...un el si o ea in varsta de 60 de ani. A fost chemata ambulanta si politia, am mers impreuna la spital ptr analize si declaratii. Ea a avut 3 zile de ingrijiri medicale, amandoi au declarat ca nu depun plangere penala, dar au pretentii civile. Au primit dauna totala si masina le-a fost evaluata la 3000 de lei de catre asigurator. Nu sunt multumiti de suma pe motiv ca au avut cheltuieli mari in lipsa masinii si mi-au cerut in plus 2500 de lei. Le-am spus ca nu am, mi-au cerut sa le repar masina cu suma oferita de asigurare, le-am spus din nou ca nu pot, iar acum m-au amenintat cu instanta. As dori sa stiu ce ar trebui sa fac in cazul asta, daca au dreptul sa ma dea in judecata si ce sanse au sa castige. Mentionez ca permisul mi-a fost retinut si l-am recuperat ulterior, nu am primit amenda si nu s-a intocmit proces verbal, iar ea tine mereu sa-mi aminteasca ca si-a facut analize si RMN ptr posibile probleme la coloana.
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Accident rutier, permis retinut
Am inteles. Multumesc mult!