avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 647 soluții astăzi
Forum Activitate claudiu_2014

Activitate claudiu_2014

Răspuns la discuția vanzare masina fara acte
Am gasit cumparatorul final, am numarul de telefon, localitatea de resedinta, daca nu vrea sa incheiem contractul de vanzare_cumparare, masina fiind pe numele meu, impozit eu platesc, ultima amenda tot eu, el e al treilea cumparator fara acte, cum pot sa_l atac, la politia rutiera sau in instanta? Mersi.
Răspuns la discuția vanzare masina fara acte
pot da in judecata persoana careia i-am vandut masina pentru " abuz de incredere" avand in vedere ca nu mai vrea sa incheiem contractul de vanzare-cumparare cum am stabilit initial?
Răspuns la discuția vanzare masina fara acte
amiabil se pare ca nu pot, nu gasesc persoana. s-o declar furata la politie , explicand ce s-a intamplat, ar fi o solutie? multumesc.
"seara...am vandut in 2014 o dacia fara acte unui cumnat al unor prieteni de familie, pe incredere...atunci era taa de mediu de 60 milioane, nu facea masina suma aia...din pacate cumnatul a vandut-o mai departe, fara acte iar eu platesc impozit si amenzi de rovinieta pe masina...cartea de identitate e la mine, al doliea cumparator e de negasit, cum pot rezolva situatia? multumesc.
buna dimineata, pe scurt:
-d-lui Adrian Sulea, cardul a participat ieri la un "ritual" bancar numit "taierea cu foarfeca", asa se procedeaza in cazul demagnetizarii, e intr-o "lume" mai buna acum ;)
-d-nei Raluca Dudescu, nu am pus problema anularii contractului pt cele 4 saptamani doar ca nu sunt de acord cu prelungirea acestuia..
...ieri am primit doua raspunsuri, primul fiind un mesaj de anulare a abonamentului premium?!, al doilea fiind raspunsul la avizarea mea catre ei prin care le comunic ca nu sunt de acord cu prelungirea abonamentului...avizarea am facut-o in 23 august, mi-au comunicat atunci ca-mi dau raspunsul in 3 zile insa abia ieri l-am primit si suna asa:
"pentru că nu am primit de la dvs. o cerere de anulare a abonamentului în perioada de timp necesară, reînnoirea automată a fost procesată. Dreptul dvs. de anulare a abonamentului trebuia să ne fie trimis înainte de data de 05/08/2018"
.....multumesc de sfaturi, voi posta finalul "povestii"...o zi buna tuturor!
Am gasit un email prin care sa iau legatura cu ei, azi cel tarziu. dupa cum m-au anuntat ar trebui sa primesc raspunsul. Practic nu am efectuat nici o plata pana acum, am verificat si la banca imediat, ziua urmatoare . Mi-am si facut pe loc abonament la SMS Alert din partea bancii cu platile pe care le fac la POS, pe siteuri, atat in RO cat si in strainatate.
Datele pe care le-am dat lor erau similare unei plati online cu cardul (am facut o gramada, fara probleme pana acum!) apoi au cerut adresa pe care am dat-o aproximativ (m-am mutat recent aici si n-aveam chef la ora aia sa caut adresa exacta din contract) iar cand am primit mesajul pe email ca am de plata 60 lei atunci am realizat ca n-am primit nici o parola, pe telefon din partea bancii, de confirmare a platii, cum se intampla de obicei.
Evident ca am luat in calcul schimbarea cardului, astept insa factura pe email pe cele 4 saptamani, 12.08.2018-08.09.2018 (in "conditii generale" scrie ca platesti prin card sau factura, nu prea e clar?!) o platesc iar din data de 07.09.2018 inchei activitatea pe site.
Cardul e cam deteriorat iar mie nu-mi plac lucrurile stricate!
Va multumesc frumos pentru raspuns!
am citit dar nu spune nimic clar...te arunca intre 7 si 14 zile inainte de expirarea primului abonament premium cand trebuie sa-i anunti la nu stiu ce adresa din luxemburg, ba ca scrie pe site (aici e un numar de fax din anglia) ba ca poti lua legatura cu ei la o adresa de email data la urma emailului prin care m-am abonat, totul confuz...dupa 3 mesaje,toate de amenintare, am primit un raspuns pe adresa de email mentionata cand m-am abonat si-mi vor da un raspuns in 3 zile! nu cred ca pot fi obligat sa platesc un abonament in continuare fara un contract incheiat in prealabil! multumesc pentru parere!
buna ziua, pe scurt, am intrat pe un site de intalniri matrimoniale (fara continut sexual) , totul gratuit si frumos la prima vedere. dupa logare sa vezi pozele si sa trimiti mesaje trebuia sa-ti faci un abonament "premium" cum il numesc ei. 15 lei pe saptamana am zis ca nu-i o suma mare, de curiozitate l-am facut, in fine au fost 60 de lei, suma minima de plata era pe 4 sapatamani, pitita bine pe acolo, eram si pe telefon, mea culpa, nici o problema.
intrebari: 1-am dat datele pt plata cu cardul, ca pe alte siteuri unde am platit cu cardul, inclusiv adresa?, nici o confirmare din partea bancii ca s-a facut plata (am verificat);
2-am primit un mesaj din partea lor cu felicitarile de rigoare, intru pe site ca membru "premium" dar ce m-a speriat, ziceau sa abonamentul se va prelungi automat pe o luna in valoare de 300 ron, ABSURD, fara acordul meu?
3-in final, fara sa fii platit nimic pana acum folosesc site-ul ca abonat premium, incepand cu data de 10.09.2018 imi dezactivez contul (abonamentul e in perioada 12.08.2018-11.09.2018) , platesc factura pe perioada de mai sus (ziceau ca trimit o factura?!) dar ma pot obliga sa platesc in continuare? (am incercat sa iau legatura cu ei pe o adresa de email de la sfarsitul emailu-lui trimis tot de ei dar zic ca nu e treaba lor iar sa trimit un fax in anglia, cum scrie prin site nici nu ma gandesc!)
multumesc!
Buna ziua, pe scurt, intrebarea e daca pot fi chemat la serviciu din timpul meu liber avand in vedere urmatoarele:
-programul de lucru in contract e 08.00-16.00, de luni pana vineri si mai am dreptul doar la 8 ore pe care le pot face sambata, duminica sau sarbatori legale in functie de ziua pe care o stabilesc in programul lunar de control aprobat de catre director;
-lucrez in transporturi feroviare la siguranta circulatiei (firma privata, nu de stat), se intampla o lovire la o trecere la nivel cu calea ferata (sunt o gramada in ultimul timp in RO, cred ca ati auzit de asta) dar cu deraierea materialului rulant care implica eliberarea liniei cat mai repede pentru a nu incurca circulatia trenurilor sau o deraiere in statiile de cale ferata a vagoanelor si/sau locomotivelor iar persoana care stabileste cauzele deraierilor in cazurile mai marunte ca sa le numesc asa, sunt eu, conform fisei de post iar in cazuri mai grave o agentie a statului numita AGIFER, conform HG 117/2010;
-presupunem, au fost destule cazuri din astea, e ora 21.00 si sunt sunat de catre director ca avem o deraiere iar nescris la calea ferata (chiar si privata, ne luam dupa CFR) e sa mergem toti gramada acolo, inclusiv directorul si eu pe langa altii, repet, nescris eu neavand aceasta atributie inclusa in fisa de post doar ca sunt “investigator principal” si fac un “raport de investigare” care stabileste cauzele, totul conform HG 117/2010 de mai sus;
-sunt 365 de zile pe an, scadem cele 27 de zile de CO la care am dreptul legal, ce fac in restul zilelor? nu beau o bere, nu merg la nunti/botezuri, pot avea musafiri de exemplu, etc. fiind divortat am dreptul sa aduc baiatul la mine, are 10 ani si stau singur, il las balta sau ma duc baut la locul evenimentului?
-intrebarea 1, nu scrie in fisa de post ca am obligatia prezentarii la orice ora in afara programului de lucru in aceste cazuri, nu sunt platit de firma cu 60% consemn sa fiu la dispozitia firmei 24/24h conform CCM (contract colectiv de munca) si chiar daca nu am chef sa fiu prezent acolo (dorm, ma uit la un film, sunt in vizita la prieteni, am inca un job de nevoie, etc..) desi scuza cu bautul e cea mai plauzibila, pot fi sanctionat disciplinar si chiar concediat ca nu ma prezint la solicitarea conducerii firmei, in timpul meu liber, neplatit?
-intrebarea 2, am telefon de serviciu, sunt obligat sa raspund la orice ora din timpul meu liber, in care nu sunt platit de firma ( nu scrie nimic despre telefonul de serviciu in fisa de post) sau doar in timpul serviciului, cum ii spune si numele?
Stiu ca e un domeniu specific, dupa mine, nefiind jurist de profesie,nu cred ca pot fi la dispozitia firmei, chiar daca lucrez la siguranta circulatiei 24/24h, ma gandesc ca undeva prin constitutie scrie si despre dreptul meu la viata privata dupa serviciu, ma platesti ca firma cu un anumit spor din salariu sa fiu la dispozitia ta in timpul liber, ok, am semnat, nu comentez. Sau imi dai un salariu stabilit de comun accord, nu mizeria de salariu pe care o am acum iar neoficial daca imi convine salariul poti apela la mine fara probleme in timpul liber fiindca sunt recunoscator pentru salariul primit.
Multumesc.
sa fiu adus cu mandat, putin probabil, nu cred sa piarda bani statul in cazul asta, intre 2 firme private! cu amenda si cheltuielile de acord, depinde de judecator. mutumesc de raspuns.