avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate laurenmay

Activitate laurenmay

Am o intrebare legata de cadrul legislativ ce sta la baza acordarii cardurilor europene de sanatate, atat din perspectiva romaneaca cat si europeana. Anume, daca un centatean roman, deci in consecinta cetatean european, cu resedinta din buletin/pasaport in Romania studiaza in strainatate are dreptul sa solicite un card de sanatate european in Romania? Intreb aici deoarece cei de la CNAS mi-au dat doua raspunsuri contradictorii (Bucuresti si judetul de provenienta, cei din urma argumentand ca este ilegala acordarea unui asemenea card incepand cu 2015 deoarece studentul isi desfasoara activitatea academica in alta tara europeana. Cu toate acestea cei de la biroul din capitala mi-au sugerat plata unei contributii, afirmatie contrazisa ulterior de angajatii din judetul de provenienta).
Ma puteti lamuri va rog? Este acest raspuns conform cu legea romaneasca? Constituie aceasta practica o incalcare a liberei circulatii in spatiul european (EU si EEA), a articolului 21 incluzand cetatenii europeni care nu sint activi din punct de vedere economic?
Da, dorim sa publicam periodic. (O data la 3-4 luni).
Actualii titulari ? Fiecare jurnalist al revistei noastre isi scrie articolele individual, mentionand sursele din care a extras informatiile. Acest lucru ne face pe noi titularii drepturilor de autor?

Nu dorim sa incheiem contract cu nicio editura. Dorim sa publicam independent. (daca este posibil)
Multumesc pentru aceasta sugestie. Apreciez!
Am postat acest subiect in formul "Societăţi comerciale".
Buna ziua.

De mai mult timp lucrez in cadrul unei reviste online (distribuiete gratuit) pe care as dori sa o public. Imi puteti spune va rog care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez? ce acte sunt necesare (ex: autorizatii, drepturi de autor etc), de unde le-as putea obtine si care ar fi costurile?

Orice informatie suplimentara este mai mult decat binevenita.

Multumesc anticipat!

Buna seara.

De mai mult timp lucrez in cadrul unei reviste online (distribuiete gratuit) pe care as dori sa o public. Imi puteti spune va rog care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez? ce acte sunt necesare (ex: autorizatii, drepturi de autor etc), de unde le-as putea obtine si care ar fi costurile? Revista trebuie sa fie inregistrata ca asociatie inaintea publicarii si punerii in vanzare?

Orice informatie suplimentara este mai mult decat binevenita.

Multumesc anticipat!





(Imi cer scuze daca nu am postat in locul potrivit)