avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 518 soluții astăzi
Forum Activitate piic

Activitate piic

Răspuns la discuția Eliminare timbru fiscal
carmen01011958 nu stie nimeni sa-mi raspunda la intrebare sau nu am adresat intrebarea in forumul potrivit?
Nu am inteles daca OG nr. 17/2015 elimina folosirea timbrului fiscal definitiv, la orice institutie sau doar pentru documentele emise de anaf? De exemplun in cazul dosarului depus la cimitir pentru deshumare mai sunt necesare? Pe site-ul accu scrie ca sunt necesare desi avem cateva luni de cand a aparut Ordonanta.
Doresc sa cedez partile mele sociale asociatului meu fara nici o pretentie financiara sau alte pretentii. Partile mele sociale sunt 50% din total. Imi putei spune daca s-a emis in 2015 vreo lege care obliga la solicitarea unui control fiscal inainte de cedarea partilor sociale? Ce acte sunt necesare pentru cedarea partilor mele sociale avand in vedere ca nu doresc nici un beneficiu financiar si nici nu doresc sa platesc impozit pe partile mele cedate?
Buna ziua! Ma poate ajuta cineva cu un sfat cu privire la urmatoarea chestiune? Am emis un document intern, cu proceduri de lucru si securitate. Documentul va ajunge si la o institutie de stat. Este obligatoriu sa il inregistrez in registrul de documente intrari/iesiri?
Daca era doar pentru uz intern, fara sa fie solicitat de catre o institutie de stat, este obligatorie inregistrarea in acest registru?
Multumesc pentru ajutor!
Din pacate nu a raspuns nimeni la acest topic. Am mai gasit o informatie aici pe avocatnet la un topic pentru contestarea unei legi:
www.avocatnet.ro/content/for...
si cateva explicatii pentru exceptia de neconstitutionalitate pe site-ul ccr.ro:
[ link extern ]
Am gasit raspunsul singur pentru portalul unde se gaseste starea proiectelor si legilor: [ link extern ]
Poate stie cineva care este procedura pentru blocarea unei legi dar si pentru a contesta o lege daca a intrat deja in vigoare.
Sunt interesat sa cunosc care este procedura de blocare a unei legi care nu a intrat in vigoare si pe ce portal online se pot gasi aceste legi. Multumesc.