avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Activitate ADNgraphic

Activitate ADNgraphic

1. Este obligata prin lege administratia blocului sa afiseze informatiile privind blocul (cand se tine adunarea generala) la avizier sau se pot transmite acestea pin email?
2. Privind votarea adunarii generale, este valabil votul electronic sau este obliatoriu prin lege ca votul sa fie facut fizic in cadrul adunarii generale?
3. In cat timp administratia este obligata sa raspunda unui email pin care un chirias cere detalierea cheltuielilor de inretinere? Cazul difera daca este voba de un poprietar?

Multumim frumos pentru raspuns!
Buna ziua,

Sunt un artist care vrea sa isi deschida o firma impreuna cu o alta persoana.
Initial optam sa ne facem fiecare pfa insa, din cate am inteles, conditiile sunt mai acceptabile pentru un srl incepand din acest an.

Intrebarile pe care le am sunt urmatoarele:
- un srl este obligat sa angajeze un anumit numar de persoane sau poate avea 0 angajati?
- un srl este obligat sa plateasca CAS si CASS?-
- un srl trebuie sa reinvesteasca minim 50% din profitul din anul precedent, din cate am inteles. In ce as investi eu daca nu am nevoie decat de un calculator si o tableta ca sa imi fac treaba iar acestea ma tin cativa ani fara probleme? Adica, lucrul asta imi cam pune piedica in a imi deschide srl pt. ca nu o sa pot indeplini aceasta conditie.
- un srl trebuie sa plateasca TVA in conditiile in care nu achizitionez nimic pentru a vinde ulterior?
- un srl poate avea sediu la domiciliu? Cu cat se majoreaza impozitul pe locuinta in aceste conditii avand in vedere ca sediul foloseste doar ca spatiu pt. intocmirea actelor? (nu va fi un spatiu deschis pentru clienti)
- care este impozitul pentru un srl? Acesta se schimba in functie de numarul de asociati si numarul de domenii de activitate?
Nu stiu cum altcumva sa pun aceasta intrebare ca sa imi lamuresc o problema, asadar ma scuzati daca suna putin cam ciudat.
Problema pleaca de la faprul ca detinatorii de animale de companie nu au voie sa isi lase animalele sa patrunda pe iarba, oriunde ar fi acel petec, insa primaria aproba, la evenimente, amplasarea de tarcuri (provizorii - pe diverse petece de iarba) in care pun animale diverse (ponei, capre, iepuri etc.).
Acest lucru ar veni practic impotriva legii in care se precizeaza ca nici un animal nu are voie pe iarba in spatiile publice.
Stie cineva mai bine cum merge treaba in cazuri de genul asta?
Multumesc pentru raspuns. Abia astept decizia in cazul dv.
Buna ziua, ce s-a intamplat cu procesul dv. pentru discriminare? Au aparut iar amenzile pe baza HCGMB 120/2010.
Data viitoare sa ii filmati. As zice eu
Multumesc pentru sfatul de mai sus precum si informatiile de pana acum. Sper sa iasa totul bine. Tin pumnii :)
Seara frumoasa!
M-am tiganit cu ei pana acum si au tacut. Dar tot merg cu teama prin parc. Abia astept sa se incheie cazul dv.
Daca avem cum sa sustinem cauza, va rog sa ne spuneti.
O zi placuta si multumesc pentru ajutor :)
Un gardian mi-a spus zilele trecute ca este cu ochii pe noi si ca nu as vrea sa vad cum cheama hingherii sa vina sa imi ai catelul sau politia sa imi dea amenda. :(
Daca procesul in care sunteti se termina in favoarea dv., ce efecte benefice ar avea in legatura cu aceasta restrictie stupida? Sau doar s-ar anula acea amenda pe care ati primit-o?
Ar fi asa bine sa dispara aceasta problema fara rost.
Restrictiile astea ori au fost concepute de niste oameni prosti, ori rai ori ambele.

Este chiar ciudat ca oamenii sa aiba acces pe iarba insa animalul de companie nu, chiar daca este vaccinat, deparazitat, sterilizat, se curata in urma lui si este tinut in lesa.
Este o rautate ceea ce se intampla.