Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obligatii asociatie poprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obligatii asociatie poprietari

1. Este obligata prin lege administratia blocului sa afiseze informatiile privind blocul (cand se tine adunarea generala) la avizier sau se pot transmite acestea pin email?
2. Privind votarea adunarii generale, este valabil votul electronic sau este obliatoriu prin lege ca votul sa fie facut fizic in cadrul adunarii generale?
3. In cat timp administratia este obligata sa raspunda unui email pin care un chirias cere detalierea cheltuielilor de inretinere? Cazul difera daca este voba de un poprietar?

Multumim frumos pentru raspuns!
1-Pentru corecta si completa dv informare referitor la modalitatea de convocxare adunare generala studiati atent disp L nr 196/2018
2-Votul acordat in adunarea generala este asumat prin semnatura olografa de catre participantii la adunarea generala
3-Raporturile drepturi si obligatii reciproce in cadrul asociatiei de proprietari se desfasoara intre asociatia de proprietari si proprietar apartament
PRIMĂRIILE SUNT OBLIGATE SĂ DEA AMENZI PREȘEDINTELUI ȘI MEMBRILOR COMITETULUI EXECUTIV AL ASOCIAȚIEI DE PROPRIETARI DACĂ ACEȘTIA ÎȘI ÎNCALCĂ ATRIBUȚIILE EXPLICITE SCRISE ÎN LEGEA NR. 196/2018 (la mai toate Asociațiile de Proprietari din România, majoritatea atribuțiilor sunt încălcate în mod repetat de așa-zișii șefi ai Asociații de Proprietari, obligând Instanțele să le anuleze actele juridice semnate de aceștia):
Art. 57. Președintele Asociației de Proprietari are următoarele atribuții:
k) întocmește Tabelul Nominal Convocator și afișul pentru Avizier pentru Adunările Generale şi asigură semnarea acestuia de către toți proprietarii;
n) afişează la Avizier hotărârile Adunării Generale şi ale şedinţelor Comitetului Executiv în termen de maxim 7 zile de la data la care au avut loc acestea;
o) în cazul modificării cadrului legislativ privind Asociaţiile de Proprietari, preşedintele convoacă Adunarea Generală a Asociaţiei de Proprietari pentru modificarea conformă a Statutului Asociaţiei;
(2) Pentru neîndeplinirea atribuţiilor ce le revin sau pentru depăşirea atribuţiilor legale şi statutare, preşedintele Asociaţiei de Proprietari, membrii Comitetului Executiv, respectiv cenzorul, răspund personal sau solidar pentru daunele şi prejudiciile cauzate proprietarilor sau terților ...
Pentru a vedea ce obligații au șefii Asociațiilor de Proprietari în privința legalității convocării Adunărilor Generale anuale, studiați următoarele articole din Legea nr. 196/2018, care sunt extrem de explicite: art. 47, alin. 2 și 4, plus art. 48, alin 3