avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate trandanus

Activitate trandanus

Buna seara. sunt pensionat la limita de varsta in 01.10.1999 , calculata la un stagiu complet de cotizare de 30 de ani.am lucrat 34 ani 10luni si 15 zile din care grupa a Ia 12 ani 4 luni 27 zile si grupa a II a 3 ani 6 luni 25 zile .In 01.06.2009 mi s-au acordat ptr.grupele de munca un nr.de 3.18747 puncte suplimentare care s-au impartit la 30 ani , rezultand un nr.de 0,10625 punctaj mediu anual suplimentar..Doresc sa stiu daca conform legii din 2018 ptivind recalcularea pensiilor ptr.cei cu grupe de munca beneficiez si eu de aceasta recalculare. Mentionez ca in decizia de pensionare am calculata o vechime totala de 41 ani 7 luni 13 zile si nu am trecut numarul de puncte cuvenite acestei perioade . Va multumesc.
buna ziua. in urma decesului sotului meu acum 3 luni de zile , nu am facut taxa de succesiune. mentionez ca am o singura fata care este casatorita.doresc sa stiu daca pot sa-i las ca mostenire apartamentul pe care il detin nepoatei mele in varsta de 10 ani , nedorind sa-l las fiicei mele. ce pot face in acest sens , astept un sfat de la dvs. multumesc.
buna seara. as dori sa intreb daca la acest calcul se scade ( sau se ia in calcul ) un contract de credit pe care cel care trebuie sa plateasca aceasta pensie il are .
buna ziua.doresc sa stiu daca pentru un loc de veci concesionat pe perpetuitate de bunicul meu in anul 1926 poate fi utilizat de urmasi si in ce conditii .( daca urmasii se pot folosi de aceasta perpetuitate , daca nu s-a facut taxa de succesiune nici dupa bunic si nici dupa tata ) . Va multumesc .
Discuție carte funciara
Buna ziua. Doresc sa va adresez o intrebare. Am o proprietate (act de vanzare-cumparare) pe o suprafata de 647 mp. Am facut cartea funciara , iar la masuratori a rezultat o suprafata de 655 mp. Pentru sup.diferenta de 8 mp. cum intru in posesia actului de proprietate ? Sau cartea funciara bate actul de vanzare-cumparare . Va multumesc.
Buna ziua. Doresc sa achit un credit de nevoi personale anticipat si va adresez intrebarea daca mi se mai percepe comision de achitare a contractului in avans.va multumesc
doresc sa stiu daca,pot, fiind locuitor al municipiului slatina , pot beneficia de prevederile acestei legi.(pensionare anticipata ) mentionez ca sunt de sex masculin , nascut in data de 27.08.1954 si avand o vechime in munca de 27ani si 10 luni, grupa a-I de munca 5ani,11 luni si grupa a doua 3ani.5 luni. va multumesc.
Buna ziua. sunt nascut in 27.08.1954 , am o vechime totala in munca de 27 ani 10luni din care 5ani 11 luni in grupa I- a si 3 ani 5 luni in grupa a II -a .Doresc sa stiu daca pot iesi la pensie dupa completarea legii 263 , cu reducerea varstei standard de pensionare cu 2 ani , fiind locuitor in municipiul Slatina . Va multumesc.
pensiile de handicap accentuat se majoreaza in anul 2017? va multumesc.
buna seara. in anul 2017 se majoreaza (indexeaza)pensiile de handicap accentuat ?