Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... concesionare locuri de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

concesionare locuri de veci

buna ziua.doresc sa stiu daca pentru un loc de veci concesionat pe perpetuitate de bunicul meu in anul 1926 poate fi utilizat de urmasi si in ce conditii .( daca urmasii se pot folosi de aceasta perpetuitate , daca nu s-a facut taxa de succesiune nici dupa bunic si nici dupa tata ) . Va multumesc .
Fiecare administratie de cimitir dispune conditiile si modalitatea de preluare loc de inhumare de catre rude,apartinatorii titularilor de contract de concesiune
Tot administratia cimitirului dispune perioada in caz de neplata obligatii aferent loc de inhumare,daca realoca locul de inhumare sau incheie nou contract de concesiune
Daca nu a fost dezbatuta succesiunea ,nu exista document legal care sa ateste calitatea eventualului interesat sa preia locul de inhumare