avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 193 soluții astăzi
Forum Activitate stemno

Activitate stemno

Buna ziua,
Pentru a vinde un teren forestier catre o presoana care nu este din localitate sau din familie inteleg ca trebuie in prealabil depus un dosar pentru preemtiune la Primarie.
Cat timp trebuie sa astept de la depunerea dosarului la Primarie pana la demararea vanzarii (in caz ca nu isi exprima altcineva dorinta de cumparare in baza preemtiunii)?
Va multumesc!
Buna ziua,
Pentru a vinde un teren forestier catre o presoana care nu este din localitate sau din familie inteleg ca trebuie in prealabil depus un dosar pentru preemptiune la Primarie.
Cat timp trebuie oferta afisata la Primarie?
Cum pot face ca in acest timp sa nu pierd clientul?
Va multumesc!
Buna ziua,
S-au distribuit in bloc detectoare de gaze pentru apartamente , acestea se platesc in 4 rate incepand cu intretinerea corespunzatoare lunii aprilie care este afisata in prezent.
Eu instrainez apartamentul, am achitat deja prima rata la detector pe care inca nu l-am primit ( nu mai locuiesc in bloc, teoretic ar fi trebuit sa il primesc luna aceasta cand am fost la casierie...), mai apar doua rate la intretinerile pe mai si iunie pe care tot eu le achit, apoi noul proprietar va achita ultima rata. Problema este ca el beneficiaza de aparat, achit un bun de care nu beneficiez. Trebuie sa platesc eu aceste rate incluse in intretinere? Cum pot proceda?
Va multumesc!
Buna ziua,
Daca un proces fond funciar - civil, a fost castigat de mine la fond, apoi pierdut la apel cu sentinta de la apel data ca fiind definitiva, mai trebuie neaparat, in principiu, sa parcurg inca o cale de atac in tara inainte de a apela la CEDO? Daca da, care? Va multumesc.
Deci se poate trece retroactiv, pe lunile din urma, deja platite, pe baza de declaratii vecini?
Buna ziua,
Este legal ca asociatia de locatari sa impuna retroactiv proprietarului unui apartament sa achite in plus , suplimentar fata de ceea ce a fost calculat anterior, afisat si achitat de acesta la intretinere, sume suplimentare pe considerentul ca , in perioada respectiva, ar mai fi locuit o persoana in plus fata de cele declarate?
Multumesc.
Buna ziua,
Doresc sa vand un teren mostenit. Pe acesta se gasesc si doua constructii demolabile de aproximativ 35mp fiecare conform cadastrului si doua magazii din rame de lemn cu geam. Constructiile nu au apa calda, sunt sobe pe gaze dar inutilizabile deoarece cosul ar trebui refacut. Cumparatorul ar fi o firma care darama aceste constructii ca sa realizeze altceva. In aceste conditii este absolut necesar la notar la vanzare certificat energetic? Deoarece nu am si as cheltui pentru expertizarea unor imobile mici care vor fi demolate dupa cumparare.
Va multumesc!
Buna ziua, am mostenit un teren de aproape 500mp pe care exista fizic doua constructii. Pe adeverinta obtinuta pentru cadastrare de la administratia locala de sector sunt trecute ambele cladiri cu data construirii 1/1/1953 - la ambele. In actul de vanzare cumparare al defunctului de la care am mostenit, din iulie 1998, este trecuta doar o constructie (desi stiu ca inca de la cumparare existau ambele). Pe cale de consecinta si in certificatul meu de mostenitor e trecuta doar una,
Am demarat formalitatile pentru cadastrare si intabulare si , la status pe internet se precizeaza ca se cer acte pt "änexa de 40 mp intrucat in certificatul de mostenitor si actul de vanzare figureaza doar o constructie"). Inteleg ca singura varianta posibila este ca ea sa fie notata fara acte. In aceasta situatie care sunt implicatiile pentru mine? Mentionez ca cele cele doua constructii sunt, oricum, demolabile si as intentiona sa instrainez aceasta mostenire deoarece nu imi permit eu sa construiesc. Pe de alta parte as dori ca persoana care ar achizitiona de la mine sa nu aiba impedimente/probleme. Va multumesc.
Buna ziua,
Cum pot vinde in rate in termen de 3 ani un teren extravilan fara a risca sa ajung la judecatorie/ executor daca persoana care cumpara nu mai plateste la un moment dat? Sa devina efectiva vanzarea doar dupa plata ultimei rate, altfel sa fie considerata
o forma de chirie pentru folosirea terenului pe care sa nu aiba voie sa construiasca pana la finalizarea vanzarii? Se poate pune in practica - legaliza cumva o astfel de tranzactie?
Multumesc!
Discuție Legi agrare
Buna ziua,
Conform legilor agrare nu se pot solicita decat terenuri care fusesera inscrise in CAP? In ce conditii se pot solicita si altele netrecute la CAP?
Va multumesc.