avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate elenaoboroc

Activitate elenaoboroc

Va rog un raspuns, cine stie??? !!!
Buna seara. Am nevoie de ajutorul dumneavoastra!?
Am o cunostinta din Republica Moldova casatorita cu un chinez in China. M-au rugat sa-i fac ei permis de sedere in apartamentul meu din Ro, sa-si faca ea buletin de identitate Ro , ca mai apoi sa-si faca reintregirea familiei si sa-i obtina si lui cetatania, specific ca pe el nu-l cunosc
Intrebarea mea este: ma afecteaza pe mine cu ceva? Poate sa se lase cu consecinte pt mine sau familia mea? Sau ce se poate intimpla?
Va multumesc anticipat pt raspunsuri!!!
Multumesc pt raspuns.
Va multumesc.
Buna seara. Am o intrebare:
Sunt medic stomatolog, am un cabinet individual de medicina dentara si in urma cu un an am avut un control de la ITM, de oarece figuram cu angajati.
Domnii in cauza mi-au cerut actele dpevifice unui astfel de control, dar printre ele si fisele de la SSM si PSI.
Acum nu am nici un angajat, doar eu, care sunt titularul cabinetului si medicul din cabinet.
INTREBAREA MEA ESTE : OARE MAI ESTE NEVOIE SA MAI PRELUNGESC CONTRACTUL DE COLABORARE CU FIRMA CARE-MI FACEA INSTRUCTAJUL PERIODIC PSI SI SSM?
Răspuns la discuția Cum imi obtin banii ?
Multumesc mult. O seara frumoasa.
Răspuns la discuția Cum imi obtin banii ?
MULTUMESC DIN SUFLET!!! NICI NU STITI CIT MA AJUTATI!!! si profit de bunavointa dra si va mai pun ultimele 2 intrebari : UNDE SE FACE? SI CIT MA COSTA? Nu va suparati ca va intreb cit ma costa pentru ca nu mai vreau sa mai "investesc" in el, pentru ca pe linga banii imprumutati am mai dat inca 600 lei pe contract la notar, consultatie, la executori... Multumesc anticipat pentru raspunsuri si promptitudine:rolleyes: si va doresc succes in continuare si sanatate :mothersday: !!!
Răspuns la discuția Cum imi obtin banii ?
MULTUMESC PT TIMPUL ACORDAT !!! ESTE DE APRECIAT CA AJUTATI OAMENII. Maica-sa zice ca sigur ca va plati, dar pina acum nu am vazut nici un ban, dar sincer nu stiu ce sa fac, caci cu executarea sau judecarea nu vad vre-o modalitate, caci daca nu are ce sa-i ia nu voi primi nimic, dar la executare ar trebui sa platesc cam 1800 lei (asa mi-au spus domnii executori), dar mi-au spus si ca exista posibilitatea ca sa platesc, dar sa nu obtin nimic, decit sa mai pierd niste bani. Au fost foarte draguti. DECI LEGAL NU SE POATE IN NICI UN FEL? DACA MAI DISPUNETI DE TIMP VA ROG SA-MI DATI UN RASPUNS. MULTUMESC ANTICIPAT!
Răspuns la discuția Cum imi obtin banii ?
Va multumesc pentru raspuns. Nu am stiut, pentru ca persoana in cauza muncea in Anglia, o cunosteam pe mama lui de ceva timp si mi-a promis ca imi intoarce, dar am zis sa facem totusi un act la notar, dar vad ca nu-mi serveste la nimic. Poate sa-l dau in judecata? are un cont in anglia, dar oricind il poate trece pe numele fiului sau. Oare mai pot fece ceva??? mai am vre-o solutie??? VA ROG SA MA AJUTATI!!!
Am imprumutat unei persoane suma de 20000 lei. Am facut la notar un act cu titlu de CONTRACT DE IMPRUMUT CU GAJ GENERAL, pe un termen de 30 zile. Termenul contractului deja a expirat de 60 de zile. In clauzele contractului scrie ca : daca suma nu va fi restituita, se poate apela la executare silita. Problema este ca persoana in cauza nu detine nici un bun propriu, nici casa, masa, masina, bicicleta sau altceva, deci nu avem ce executa!!! are doar un teren, care nu il putem lua in calcul de oarece nu este intabulat pentru ca are o suprafata prea mica 350 mp intravilan, si la cadastru mi-au zis ca trebuie sa fie o suprafata mai mare, deci EXCLUS. NU VAD NICI O SOLUTIE SA-MI VAD BANII. VA ROG AJUTATI-MA!!!