avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Activitate danolteanu

Activitate danolteanu

Discuție Furt imagine
Buna ziua, reprezint o fabrica iar *concurenta* a introdus o postare pe OLX cu imaginea fabricii ,pe care o reprezint . fara a cere consimtamantul nimanui. Exista vreo varianta sa fie dati in judecata deoarece foloseste fotografia fabricii pe care o reprezint expunand produsele ...concurentei?
Am un dosar de executie din luma martie asupra unei firme. Am primit de la executor informatii ca a gasit pe numele firmei 2 autoturisme carora trebuie sa le retina taloanele si sa stabileasca un termen de executie , aceasta acum 3=4 luni. De atunci sdoar secretara imi raspunde si ..nimic...Care sunt pasii pe care trebuie sa accelerez licitatia celor 2 masini . Se mai pot calcula penalitati ? Multumesc
Buna ziua, in urma cu o saptamana copilul meu s-a intalnit cu cativa colegi de clasa , undeva in fata unui bloc au consumat alcool si a fost luat de ambulanta in coma alcoolica . El acasa nu a consumat niciodata alcool , nu a dat niciodata semne ca si-ar dori acest lucru . A mai baut bere cu lemon cu alcolemie sub 2% si aceasta foarte rar . Norocul nostru ca a sunat la 112 un adult si a fost luat de ambulanta la timp. Am studiat persoanele din anturaj si....nu mai dorm noaptea. Copii sunt in clasa 8 a, au 15 ani. Exista un leader , controleaza toata gasca , se intalnesc frecvent si consuma alcool si tigari de fiecare data acasa la unul din colegi sau pe strada . Doresc o portita legala prin care sa actionez asupra acestor parinti care permit consumul de alcool si tutun incinta locuintei lor precum si a magazinului care le ofera alcool . Momentan i-am interzis intalnirea cu aceste personaje care probabil ii asigura o anumita protectie in clasa , inca nu m-am intalnit cu nici un parinte din cauza sarbatorilor .....as prefera o actiune a politiei deoarece consider ca un copil de cl 8 =a ar ramane marcat pe viata daca este interogat de autoritati si poate nu mai continua cu aceste practici = multumesc ptr sfaturi
Buna ziua : garantia nu se transmite tertilor !!!! acest punct este trecut pe un certificat de garantie a unui produs de lunga durata (tabla) -30 ani
Juridic cum se poate interpreta?
DETIN O FIRMA CARE COMERCIALIZEAZA TABLA DE ACOPERIS , NU PRODUC DOAR COMERCIALIZEZ, REPREZINT ZONAL 4 FIRME PRODUCATOARE . FIRMELE PRODUCATOARE IMI ELIBEREAZA LA FIECARE LIVRARE UN CERTIFICAT DE CALITATE SI GARANTIE. LA VANZARE POT ELIBERA CERIFICAT DE CALITATE SI GARANTIE SUB NUME PROPRIU STAMPILAT DE CATRE MINE(PE BAZA CERTIFICATULUI ELIBERAT DE PRODUCATOR) ???
Răspuns la discuția dosar penal
poate trece din nou societatea fostilor administratori printr-o decizie a instantei?
Discuție dosar penal
Buna ziua, proces deschis avand ca materie desfiinţare înscrisuri (art.315 lit. d NCPP), la ce se refera ....administrator care a cumparat mai multe firme cu datorii?!- multumesc
Buna ziua, daca o persoana este administrator la o societate comerciala si asociat la un ONG , poate dona procentul din impozitul pe profit de la SRL spre ONG?..multumesc !
Răspuns la discuția inchiriere hala persoana fizica
Multumesc ptr raspuns. Era o 'poveste" ca din acel 16% se poate ajunge la 12 % ?...deducere cheltuieli?

daca am 3 chirii se plateste la fiecare CASS?....platesc 3 CASS-uri pentru o singura persoana ca si propietar?
Buna ziua, am o hala pe care doresc sa o inchiriez de pe persoana fizica unei societati comerciale cu 1300 euro/ luna . Ce taxe trebuie sa platesc la stat dupa noul cod fiscal ...si cu cat raman "in mana"? multumesc