Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Furt imagine
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Furt imagine

Buna ziua, reprezint o fabrica iar *concurenta* a introdus o postare pe OLX cu imaginea fabricii ,pe care o reprezint . fara a cere consimtamantul nimanui. Exista vreo varianta sa fie dati in judecata deoarece foloseste fotografia fabricii pe care o reprezint expunand produsele ...concurentei?
Avocații specializați în acest domeniu proprietate intelectuală sunt destui de putini și c-am scumpi.O societate comercială ar trebui să aibe o colaborare cu un av macar pt problemele mai complexe ,cele mai simple fiind rezolvate de secretara/contabilă cu studii la ff sau șoferul absolvent la Universitatea din Bălți.Teoretic exista variante dar tb sa căutați pe cineva specializat în acest domeniu de nișă al dreptului.
În primul rând vorbim despre o infracțiune prevăzută de legea privind concurența neloială!
În al doilea rând, trebuie solicitată repararea prejudiciului astfel cauzat și încetarea acțiunii păgubitiare!
Contractați servicii avocațiale!
Raportați toată această problemă la cei de la Olx unde este anunțul si trimiteți le un email in care îi atenționati de raportare.

danolteanu a scris:

Buna ziua, reprezint o fabrica iar *concurenta* a introdus o postare pe OLX cu imaginea fabricii ,pe care o reprezint . fara a cere consimtamantul nimanui. Exista vreo varianta sa fie dati in judecata deoarece foloseste fotografia fabricii pe care o reprezint expunand produsele ...concurentei?

ce inseamna ca o reprezentati? sunteti proprietarul, aveti un contract de reprezentare exclusiva, sunteti angajat? in functie de asta, sunteti, legal, o persoana mai mult sau mai putin interesata. care poate actiona, prin urmare