avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 271 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Furt imagine
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Furt imagine

Buna ziua, reprezint o fabrica iar *concurenta* a introdus o postare pe OLX cu imaginea fabricii ,pe care o reprezint . fara a cere consimtamantul nimanui. Exista vreo varianta sa fie dati in judecata deoarece foloseste fotografia fabricii pe care o reprezint expunand produsele ...concurentei?
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 20:48, 11 August 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Avocații specializați în acest domeniu proprietate intelectuală sunt destui de putini și c-am scumpi.O societate comercială ar trebui să aibe o colaborare cu un av macar pt problemele mai complexe ,cele mai simple fiind rezolvate de secretara/contabilă cu studii la ff sau șoferul absolvent la Universitatea din Bălți.Teoretic exista variante dar tb sa căutați pe cineva specializat în acest domeniu de nișă al dreptului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
În primul rând vorbim despre o infracțiune prevăzută de legea privind concurența neloială!
În al doilea rând, trebuie solicitată repararea prejudiciului astfel cauzat și încetarea acțiunii păgubitiare!
Contractați servicii avocațiale!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Raportați toată această problemă la cei de la Olx unde este anunțul si trimiteți le un email in care îi atenționati de raportare.

danolteanu a scris:

Buna ziua, reprezint o fabrica iar *concurenta* a introdus o postare pe OLX cu imaginea fabricii ,pe care o reprezint . fara a cere consimtamantul nimanui. Exista vreo varianta sa fie dati in judecata deoarece foloseste fotografia fabricii pe care o reprezint expunand produsele ...concurentei?

ce inseamna ca o reprezentati? sunteti proprietarul, aveti un contract de reprezentare exclusiva, sunteti angajat? in functie de asta, sunteti, legal, o persoana mai mult sau mai putin interesata. care poate actiona, prin urmare

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fotografii folosite fara acord dimucosmin dimucosmin Bună ziua. Am o firmă ce se ocupa cu realizarea de porti si garduri confecționate din tabla debitata pe cnc. O altă firmă imi foloseste poze cu lucrările ... (vezi toată discuția)
Folosirea fara permis a unui produs sau material publicitar pentru acel produs, marca inregistrata mariatg mariatg Reprezint -cu exclusivitate pentru Romania- un mare producator STRAIN de mobilier ale carui produse sunt, toate, marca inregistrata. Este vorba de elemente ... (vezi toată discuția)
Flosirea unei marci inregistrate de o alta companie din acest profil mjuovy mjuovy Buna ziua, Am si eu o problema, cineva imi foloseste marca inregistrata de noi. Am aflat din pura coincidenta ca suna la noi lumea pentru rezervari la ... (vezi toată discuția)