avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 214 soluții astăzi
Forum Activitate Florin_IT

Activitate Florin_IT

Bună ziua! Sunt administratorul unui bar. Pot reda în acesta, cu ajutorul unei orgi muzicale - creatie proprie sau folclor neatribuit unui anumit autor, folclorul în procent mare facand parte din creația colectiva? Menționez ca sunt instrumentist cu diploma de absolvire la Scoala populara de arte. Cum procedez în cazul în care doresc sa creez un playlist cu piesele ce nu sunt supuse dreptului de autor, și pentru care doresc o atestare ca nu fac obiectul drepturilor de autor? Mulțumesc.
Lucrez in domeniul bugetar, departamentul administrativ. Seful meu, in urma unei promovari (a mea) pe o noua functie ...ma tot \"ameninta\" mai voalat ca nu-mi va fi bine deloc pe aceasta functie...Motivul este ca el deja avea un \"preferat\" pentru functia respectiva. Problema este ca numirea mea s-a facut de catre o alta structura decizionala superioara, costituita legal in acest sens....aceasta comisie facand de fapt numiri pentru mai multe persoane pe functiile care sunt vacante....fiind in competenta lor sa faca aceste numiri si nu in competenta sefului. Seful spera cu alte cuvinte...sa faca un pic de \"trafic de influienta\" la acea comisie, pentru a-si pune preferatul lui. N-a reusit acest lucru..... Acuma, datorita faptului ca eu i-am incurcat socotelile, a inceput deja sa faca presiuni psihice asupra mea. Mai mult...ma ameninta ca imi va face viata sa-mi fie cat mai grea...si in calitate de sef al departamentului (nr.1...daca intelegeti !) a trasat sarcini si celorlalti sefi de servicii subordonati lui (cu care lucrez si ma subordonez si eu prin prisma atributiilor de serviciu) sa-mi faca \"viata grea\" . Am responsabilitati de serviciu multiple, inclusiv raspundere materiala. A lucra sub presiune psihica intr-o asemenea situatie, in care raspund material si penal pentru patrimoniul statului, este f. dificil pentru mine. Intrebarea este : Cum procedez ca in cazul in care vreau sa-l inregistrez audio cum ma ameninta..probele sa fie valabile intr-un eventual proces ? ( penal sau civil ....unde s-ar incadra faptele ??) Mentionez ca proba cu martori nu e valabila deoarece nu-mi adreseaza niciodata amenintari decat cand sunt doar eu cu el....si intr-o zona fara martori. Si in plus...martorii ii sunt tot subalterni..si le-ar fi frica sa depuna marturie impotriva lui. Iar autorizare de la vreun procuror nu cred ca ar fi eficienta...deoarece exista riscul sa fie informat ..avand in vedere relatiile acestuia si in randul magistratilor de la Parchetul din localitatea unde lucrez. Doresc sa-mi dati un sfat cum sa procedez in eventualitatea in care relatia de serviciu cu acesta se inrautateste... sa am probele audio valabile la instanta, pentru a-mi sustine faptele relatate mai sus. Cu scuzele de rigoare, indraznesc sa va rog poate puteti obtine un sfat si de la un eventual magistrat, daca aveti vreo cunostinta...in randul cunoscutilor dvs. Multumesc....
Am avut un accident de munca in 2007 (declarat prin p.v. incheiat in acest sens de catre angajator). A avut loc un proces in care a fost inculpat un coleg de serviciu pentru producerea acestui accident. Angajatorul nu trebuia sa raspunda si el pentru conditiile de munca in care s-a produs acest accident ? Nu m-am constituit parte vatamata in vreun proces cu angajatorul...dar dupa 8 ani au aparut afectiuni medicale, ca rezultat direct al accidentului, care impune schimbarea intr-un post ce necesita a face un efort fizic mai mic ptr indeplinirea atributiilor de serviciu. In acest sens angajatorul, prin medicul de medicina muncii, mi-a facut in scris recomandarea de-a fi schimbat din postul de munca actual intr-un post mai adecvat starii mele de sanatate. Dar acum nu vrea sa tina cont de aceasta recomandare si motiveaza ca nu sunt posturi libere, iar cand sunt posturi libere pentru care ma inscriu la concurs...promoveaza pe altcineva. Pot initia un proces pe motivul ca nu-si respecta propriile recomandari medicale emise si ca este de rea credinta in acest sens ? Multumesc..
Răspuns la discuția Nedumerire : PFA sau altceva....
Sa inteleg ca salariatul care are incheiate doua contracte de munca cu norma intreaga, 8 ore pe zi pentru fiecare contract, intr-un an de munca nu cumuleaza doi ani ci tot un an. Dar la reducerea varstei standard de pensionare cum se va proceda avand in vedere ca una din profesii este incadrata la gr a II a de munca (conditii deosebite) si cealalta la gr I a (conditii speciale). Si pentru a beneficia de prevederile grupei I trebuie sa am neaparat contract de munca sau e suficient sa am PFA si sa platesc CAS la pensie conform grupei I (speciale) ? Si daca da...ce altceva ar mai trebui platit pe PFA avand in vedere ca am deja un contract de munca ? Ce ar mai fi obligatoriu de plata si ce este facultativ pentru a beneficia de reducerea varstei standard de pensionare conforn gr I ? Si cum se procedeaza la calculul reducerii varstei de pensionare ...avand in vedere ca profesiile sunt in grupe diferite de munca ? Cum va "opera" reducerea pe ambele grupe ? Multumesc...
Răspuns la discuția Nedumerire : PFA sau altceva....
Link : [ link extern ]

Asta trebuia sa afiseze linkul pus mai sus :


ANEXA Nr. 4

LISTA

cuprinzând profesiile din activitatea artistică ale căror locuri de muncă se încadrează în condiţii speciale
1. Balerin

2. Dansator

3. Acrobat

4. Jongler

5. Clovn

6. Călăreţ de circ

7. Dresor de animale sălbatice

8. Solist vocal de operă şi de operetă

9. Instrumentist la instrumente de suflat

10. Cascador
Momentan lucrez la bugetar cu norma intreaga. In timpul liber merg ocazional la nunti, ca instrumentist suflator sau mai predau ore de muzica si instrument celor interesati de muzica instrumentala. Sunt absolvent al Facultatii de muzica cu licenta si am si 4 diplome de absolvire a Sc. de Arta populara pe diferite instrumente de suflat.

PRIMA INTREBARE :
Ce forma juridica trebuie sa infiintez pentru ca sa-mi fie considerata profesie ( pe langa profesia actuala )si sa pot plati acele taxe care-mi confera dreptul de-a fi considerata vechime in munca, cumulata cu anii lucrati in momentul actual la bugetar ? Adica vreau sa stiu daca se poate aduna anii...si nu doar sa mi se considere ca am platit IN PLUS pe a doua sursa de venit. In ce conditii voi primi o pensie mai mare...si daca vor creste sau nu nr. de ani considerati lucrati (stagiu contributiv la pensie)

A 2-A INTREBARE :
In ce conditii pot fi incadrat la grupa I-a de munca (conditii speciale) conform ANEXEI 4 din Legea pensiilor - Legea 263/2010 ([ link extern ] ?

A 3-a INTREBARE : Sunt nascut in 1972 si am varsta de 43 de ani impliniti. In momentul actual sunt incadrat la grupa a II-a de munca (conditii deosebite) lucrez de 24 de ani in aceasta grupa. Cu cat mi se va reduce varsta de iesit la pensie...avand in vedere ca voi iesi la pensie in anul 2032, conform legislatiei specifice angajatorului (MApN) ? Si daca voi putea fi incadrat la grupa I a de munca ... angajatorul (sau legea) va tine cont (sau imi va da dreptul) sa mi se reduca varsta de pensionare conform gr. I-a ? Multumesc...
Cu stima...d-le avocat si multumesc pentru raspunsul dvs. Faptul ca dovedesc cu contractul in care scrie \"pretul a fost achitat integral de catre cumparator, azi data autentificarii prezentului contract, acest act reprezentand chitanta descarcatoare de primire a pretului. Vanzatorul, declar ca am primit astazi (data autentificarii contractului ) suma de X lei reprezentand pretul integral de vanzare al apartam.....samd\"
Mai mentionez ca in cadrul autentificarii contractului de vanzare au fost mentionati si 2 martori ce au fost prezenti la momentul inmanarii banilor catre vanzator (parinti)...iar notarul a scris despre acestia \"ca au semnat inscrisul, atestand ca vanzatorii a primit intregul pret de vanzare si a consimtit la autentificare \" nu-i suficient ? Inseamna ca statul nu mai recunoaste dreptul parintilor de-a vinde neingradit ?? Si cand spun neingradit ma refer atat la a vinde oricui...inclusiv unui fiu...cat si la faptul ca erau cumva conditionati sa nu faca vanzarea cu plata in numerar ? si un alt aspect : Esti ilegal sa vrei evitarea vanzarii unui bun imobiliar...unei terte persoane....din patrimoniul familei ? Eu doream un raspuns la ideea ....daca cele relatate mai sus....."este o proba contrara" la prezumtia de donatie mascata pe care o invoca legea....Ca daca nu este.....sa fac ceva cat sunt parintii in viata.....ca sa fie interpretat contractul , fara dubiu, ca a fost un contract "pe bune". Multumesc.....
Stimata doamna.... L-am cumparat acum 3 luni aproximativ....Parintii vroiau oricum sa-l vanda...pe piata imobiliara. Le trebuiesc bani pentru ca au pensiile mici cat si bani pentru zile \"negre\"....si pentru \"ceasul din urma\". Vor sa stie ca au banii la indemana in caz ca unul din ei \"inchide ochii\"...Ei mai au un apartament in afara acestuia, mai mic in care si locuiesc efectiv....si nu-si mai permiteau sa-l intretina pe acesta care mi l-au vandut....Decat sa-l vanda unor straini am preferat sa-l cumpar eu...si sa ramana in folosinta familiei....Actualmente le-am sugerat sa-l inchirieze ...ceea ce au si facut avand in vedere ca ei au uzufruct....si mai castiga niste bani....Asta ca sa va raspund la ce le trebuiau banii.... Au procedat asa...intelegand avantajele prin faptul ca vanzandu-mi-l mie....REAL si NU DONAT ramane in familie...ei primesc oricum PRETUL DORIT ca de la oricare cumparator, eu raman cu apartamentul unde am copilarit..... si in plus, faptul ca au uzufruct mai castiga niste bani prin inchiriere, chirie pe care nu ar fi putut-o primi (uzufructul) daca era un alt cumparator...nu ? Fara sa mai pun la socoteala ca-si recupereaza si diferenta de pret neincasata ( am platit aprox. 66% din pretul pietei, fiindu-i fiu ), isi recupereaza si impozitul platit la Fisc...(de parca acest apartamanent ar fi fost cumparat cu bani neimpozitati !!! ) si sper sa traiasca inca 20 de ani....sa-si dubleze banii primiti cu acest supliment de chirie. Poate chiar va mai lasa ceva si din acesti bani...care cu siguranta i-as da fratelui. Nu sunt motive BUNE si PERTINENTE de-au acceptat a proceda asa ? Nu si-au dorit prin banca pentru ca au vrut banii in mana...nu agreeaza relatiile cu bancile....au 72 de ani...respectiv 74, si o anumita mentalitate...si la cat de mult \"iubesc\" politica fiscala, le-am inteles dorinta... (Au muncit din greu toata viata si au niste pensii mizere....) Eu le-am spus de diferenta juridica in situatia in care le-as plati prin banca dar nu au vrut sa auda de banci....De aceea am platit banii in fata notarului...si am dorit si doi martori prieteni de familie...care au fost nominalizati ca martori in actul notarial...si faptul ca au asistat la primirea si numararea banilor... Interzice cumva legea de-a plati in numerar cumpararea apartamentului ? Si deasemena, martorii confirma ca de celalalt frate vitreg nu mai stim nimic de el de vreo 15 ani...Parintii au vrut sa-mi vanda doar mie...pentru ca le-am oferit pretul care a cosiderat ca-i multumeste...si nu mai vroiau sa tina locuinta. Au considerat ca nu le mai trebuie...Chiar daca ar fi vrut sa-i vanda si lui 1/2 din locuinta....cum sa-l contacteze ? De unde sa-l ia ? Si daca-l gaseam cumva...daca nu avea bani sa-si cumpere partea de apartament ? Sau poate nici nu-si dorea ....Ce trebuiau sa faca ??? Sa astepte ?? Pai ei au tot asteptat de vreo 15 ani....sa vina acasa si nu mai vine.....Si a mai fost un aspect care a dus la luarea deciziei de-a-mi vinde mie : Daca parintii mei intr-o zi mor...singura legatura cu acest frate vitreg este aceasta locuinta care-i SINGURUL LOC..in care si-ar putea cauta familia.....Trebuia sa-i \"tai\" aceasta legatura ...acceptand instrainarea apartamentului unui strain si astfel sa pierd DEFINITIV orice posibilitate de legatura cu el ? Si mai stiu ca legea le permite parintilor sa faca orice doresc cu proprietatea lor.....dar au realizat ca asta-i singura solutie de-a putea da vreodata de el....Cauza actului este ca oricum erau hotarati sa vanda cuiva....(Daca fratele va veni vreodata....cu siguranta ii voi fi un sprijin material daca imi va cere acest lucru.) Si asa cum am scris intr-o postare anterioara...am si venituri mari...am si eu un chirias in locuinta mea...si am si un cont cu bani...la momentul la care am cumparat. Nu poate spune cineva....ca nu am avut posibilitatea de plati aceasta suma intru-cat nu mi-am permis s-o adun.....Lucrez de 23 de ani...am 43 de ani si nu sunt casatorit.....Ce e gresit in tot ce-am scris? Cosiderati ca este....ilegal sau...imoral modul cum am gandit si procedat ?? (V-am detaliat situatia...in ideea de-a intelege complexitatea situatiei...si nu in sensul unei justificari cu iz de culpabilitate. Sper sa-mi spuneti parerea dvs. la cele relatate. Cu multumiri... )
Surprizele...cam care ati banui c-ar putea fi ? Daca am platit ....ce mai trebuia sa fac ?? Eu am 2 martori notificati care au asistat la primirea si numararea banilor...iar o eventuala pretentie din partea fratelui vitreg...cum va justifica pretentia de-a si primi dreptul de mostenire, daca apartamentul a fost vandut cu pret real , adica platit si nu simulat ?? Si-n plus pot face dovada veniturilor lunare cu extrase bancare...am si un chirias in locuinta mea de vreo 7 ani cu contract prin fisc care mi-a dat 600 lei lunar....si am la momentul incheierii contractului de vanzare (cam de prin 2012 deschis contul si depusa suma) un cont cu 45000 lei....Nu cred ca s-ar pune problema ca banii nu au fost platiti...ca nu aveam de unde ...B-)
Parintii mi-au vandut un apartament cu clauza de uzufruct viager. Am platit un pret rezonabil pe el ( 66 % din pretul de ghid notarial ), avand in vedere ca nu are absolut nici o imbunatatire. Banii i-am dat in fata notarului...care a scris urmatoarea fraza in contract - "pretul a fost achitat integral de catre cumparator, azi data autentificarii prezentului contract, acest act reprezentand chitanta descarcatoare de primire a pretului. Vanzatorul, declar ca am primit astazi (data autentificarii contractului ) suma de X lei reprezentand pretul integral de vanzare al apartam.....samd"
Mai mentionez ca in cadrul autentificarii contractului de vanzare au fost mentionati si 2 martori ce au fost prezenti la momentul inmanarii banilor catre vanzator (parinti)...iar notarul a scris despre acestia "ca au semnat inscrisul, atestand ca vanzatorii a primit intregul pret de vanzare si a consimtit la autentificare ". Mai poate cineva pune la indoiala ca ar putea fi o donatie mascata ? Parintii au fost sfatuiti sa procedeze astfel...deoarece mai am un frate vitreg dintr-o casatorie anterioara a mamei si de care nu mai stim nimic. E plecat in lume....Multumesc, si astept un raspuns.