avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin12345

Activitate cosmin12345

Buna ziua , am in posesie impreuna cu sotia , o casa si o suprafata de teren destul de mare.Langa noi un anumit antreprenor a construit un cartier , care nu respecta cerintele de urbanism , respectiv drum privat.Din acest motiv , incearca cu orice pret sa cumpere o parte din terenul nostru pt a se extinde in lateralul nostru . Cu alte cuvinte ar dorii sa ne inconjoare. Noi nu dorim sa vindem terenul , caci nu ne merita si nu vrem sa facem afaceri cu acest individ . Din ceea ce ne dam seama , acum incearca sa afle unde lucram si eu si sotia pt a ne face rau (probabil de a ne forta sa demisionam) . Mai mult decat atat prin zona au inceput sa circule diferiti interlopi (cunoscuti) . As dori sa stiu ce putem face sa ne asiguram ca nu se intampla ceva rau , sau sa ne trezim seara la usa cu notar , cumparator etc si alte persoane pt a ne forta sa vindem terenul . Mentionez ca este o chestiune foarte serioasa , acest individ a insistat si dat spaga la Electrica , la DelgazGrid, la primaria din localitate pentru a nu reusi sa ne racordam la utilitati (Canalizare , gaz electricitate ) .Orice raspuns si sfat este binevenit .

Multumesc
Buna seara , as dori sa stiu ce statut are un domn politist , fiind vecin sa detina functia de sef de scara sau sa faca parte din comitetul executiv al unei scari de locatari ?

Am nevoie de o lege sau un document legal care sa il gasesc scris in cazul in care e nevoie LEGAL .

Multumesc
Buna ziua ,
Ma intereseaza sa stiu exact ce contine un plan parcelar . Este doar un plan pe hartie sau xls , sau acesta contine si Coordonatele tuturor parcelelor .Ma refer la coordonatele ce se atribuie in momentul cand se face documentatia cadastrala(in sistemul Stereo 70) . De ce intreb , este foarte curios cum o tarla intreaga nu are nici o coordonata la OCPI , dar totusi exista un Plan parcelar pe hartie stampilat si avizat de catre ei .Uni ii mai spun plan de punere in posesie , dar daca acesta a fost receptionat de OCPI nu ar trebui ca , toate parcelele sa fie puse la punct cu nr cadastral cu coordonate(plan cadastral) cu proprietar etc, astfel incat daca proprietarul merge la ocpi si cere un extras CF sa ii se actualizeze toate datele existente .
Cum as putea afla daca o anumita parcela dintr-o tarla are planul cadastral ? Pe anumite site-uri de publicitate imobiliare mai apar ceva poze din teritoriu exact cum apar la OCPI ?

Multumesc
Buna ziua , deschid un nou topic la problema mea deoarece sau modificat unele aspecte din C.F.

O parcela de teren initial extravilan a fost trecuta in intravilanul localitati , fara prea mare efort , adica am scos un certificat de urbanism si sa facut o lucrare topografica.Sa trecut in CF parcela ca fiind intravilan "faneata" ,dupa care sau modificat si suprafata din acte ,si repozitionarea parcelei.Pana in acest punct toate bune si frumoase, avand la zii CF .
Acum a venit momentul sa vb cu arhitectul sa mergem mai departe cu scopul de a construi o casa de locuit. Acesta ne spune ca nu stie cum a fost trecut aceasta parcela in intravilan , caci nu exista un puz valid .La primarie ni sa comunicat ca exista un P.U.G. in derulare dar nu este avizat in totalitate .
Prima intrebare pe care o am ar fii : Cum sa trecut aceasta parcela in intravilan , pe baza la ce documente , caci in urma unui C.U. , topograful a spus clar "acest teren intra in intravilan" .
Urmeaza acum sa mai scoatem un C.U. pentru autorizatie constructie de la primarie ,dar arhitectul a trecut in cerere (memoriu) din care spunde dansul ca nu poate scrie ca este intravilan terenul si ca sa facut o greseala cand sa completat C.F. si ca nu vom putea obtine o autorizatie de constructie fara un PUZ . Precizez ca nu ma intereseaza ca toata parcela de 2500 mp sa fie trecuta in curtii constructii daca este o procedura anevoioasa si ca , conform cu cele studiate pana acum , daca o parcela este in intravilanul localitatii o data cu obtinerea autorizatiei de constructie se modifica categoria de folosinta a terenului.
Ce trebuie sa mai stiu pe langa cele spuse mai sus in momentul in care merg la primarie si depun aceasta cerere ??? nu as vrea sa ma trimita sa fac un PUZ pe o parcela care va fii ocupata 5% din suprafata ei . Teoretic ar trebui sa mi se ceara PUD ?
De completat ar mai fii ca vecinul de langa noi are un puz facut in regie propriu si ca intravilanul vechi se termina la parcela noastra .PUG-ul fiind in derulare ar trebui sa primit autorizatie de construire sau este la binevointa celor de la primarie ???

Va rog sa ma lamuriti cu aceasta problema , pana acum am schimbat un topograf foarte bine voitor , gen (vindeti parcela ca nu este in regula) , am asteptat dupa el 3 ani si am gasit pe altcineva care in 9 luni a luat totul de la zero si defunctii si cf-urile vechi etc si ne-a adus pe linia de plutire.

Multumesc , este urgent caci luni merg la primarie .
Buna ziua, multumesc de raspuns , in urma audientei de la OCPI inginerul de acolo ne-a recomandat sa mergem din nou la acelasi topograf si sa vb pentru a face aceasta lucrare .Eu nu mai vreau sa lucrez cu acest topograf , am vb cu altcineva si acum astept raspuns de la dansul . Ceea ce nu inteleg este , de ce daca sa intocmit un plan parcelar in 2010 si este avizat de catre primarie OCPI si de topograf nu apar coordonatele noi in baza de date a OCPI-ului ? Trebuie updatata documentatia , dar asta inseamna ca domnul topograf a facut o data lucrarea cu cei de la primarie (banuiesc ca a fost si platit pentru planul parcelar) , dupa care eu vreau sa platesc din nou cam aceeasi lucrare si tot nu vrea ? Poate inteleg eu gresit , sau ? Orice sfat comentariu este binevenit .

Multumesc
Buna ziua , multumesc de raspuns .Stiu ca intocmirea PUZ va costa undeva la 100 mil lei vechi total , ne asteptam la aceasta suma , problema era ca acest topograf face mai mult impotriva nevoilor noastre .
Buna ziua in urma cu 2 ani am cumparat o parcela de teren de 2500 mp extravilan.Am identificat parcela cu vechii proprietari toate bune .Acum vreau sa transform terenul in intravilan , adica am demarat inceperea PUZ -ului. Cand am ajuns la topograf acesta ne spune ca parcela noastra exista fizic si la oficiul de cadastru doar ca , geometria terenul este gresita , adica terenul respectiv este intabulat cu alte coordonate decat cele reale.Mentionez ca dupa ce am cumparat terenul acelasi topograf a venit si mi-a intarusat terenul.Am inceput sa imprejmuim si pot spune ca in acest moment coordonatele intarusate sunt cele reale , extrase din planul parcelar de la primaria din localitate . Acest domn topograf de 2 ani ne poarta si ne spune ba sa vindem terenul ba ca n u se poate ba ca costa 100 mil lei vechi ,ori altceva decat sa ne ajute sa obtinem o documentatie cadastrala reala modificata pentru a putea continua cu PUZ-ul .Intrebarea mea ar fii : Ce am nevoie pentru a putea modifica aceste coordonate(geometria parcelei) in C.F. ? Si daca acest topograf pana la urma ,saptamana urmatoare nu are de gand sa ma ajute as putea apela la alt topograf pentru aceasta documentatie cadastrala si modificare geometrie.
Multumesc