avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 166 soluții astăzi
Forum Activitate Annamaria13

Activitate Annamaria13

Buna ziua,

Am un PFA infiintat din 2011. Recent am accesat un proiect european pentru agricultura, bani din care vreau sa cumpar un tractor din afara tarii si pentru acest lucru as vrea sa ma inregistrez ca platitor de TVA.
Intrebarea mea este: care ar fi procedura pentru a ajunge platitor de TVA?? Ce documente am nevoie si unde trebuie sa le depun??

Va multumesc anticipat!
Buna ziua,
As avea cateva nelamuriri, daca ma poate ajuta cineva.
Am un PFA cu obiect de activitate, cultivarea fructelor. Anul trecut (2014) din luna iunie am suspendat activitatea deoarece am intrat in condediu de maternitate,iar din ianuarie 2014 pana in iunie 2014 nu am realizat venituri pe PFA. Anul acesta din martie am reactivat PFA-ul deoarece am accesat un proiect european de 40000 euro, pentru care voi primi prima transa de bani cam prin luna iulie, a doua pe la sfarsitul anului. Intre timp voi mai vinde si fructe, deci voi avea venituri si de aici. Intrebarile mele ar fi este:
1. In aceste conditii ce declaratii trebuie sa depun pana pe 25 mai si cum ar trebui sa le completez??
2. Voi finde capsuni langa drum, am auzit ceva de genul ca daca vand populatiei am nevoie de casa de marcat. e adavarat??in conditiile in care sunt vanzari ocazionale,doar 3 saptamani si nu la un orar fix.
Multumesc! Voi incerca sa aflu un raspuns acolo!
Buna ziua,

Intrebarea mea este referitoare la Legea nr.126/2014 privind concediul si indemnizatia de crestere a copilului, in care este precizat faptul ca NU se suspenda indemnizatia in cazul in care persoana indreptatita primeste diverse sume in baza legii. Nelamurirea mea este, daca stie cineva, ce se intelege prin "diverse sume in baza legii" ? Intreb asta pentru ca, am un PFA care este suspendat de cand am intrat in concediu de crestere a copilului, insa am accesat un Proiect European pentru care va trebui sa redeschid PFA-ul si prin care voi incasa prin luna mai 25000 euro din proiectul pe care l-am incasat. Oare daca primesc banii acestea o sa mi se suspende indemnizatia lunara???

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Multumesc pentru raspuns! As mai avea o intrebare. Ce se intampla daca nu voi suspenda activitatea de PFA pana la sfarsitul CCC, adica voi continua asa ca pana acum fara sa obtin orice fel de venit (precizez ca nu am obtinut niciun fel de venit din 2012).
Buna ziua,

Am o nelamurire,daca ma poate ajuta cineva!
Sunt in concediu de maternitate din luna iunie a acestui an si primesc indemnizatie de crestere a copilului. Am fost angajata la o firma cu CIM pe perioada nedeterminata, insa am si un PFA la care nu am venituri realizate deja de 2 ani de zile. am aflat acum ca mi s-ar putea lua indemnizatia deoarece nu am suspendat activitatea PFA-ului...As avea mai multe intrebari: Intrebarea:
1. Chiar daca nu am realizat venituri si nici in prezent nu am venituri din PFA mi se poate lua indemnizatia?
2. Daca suspend acum activitatea PFA-ului, indemnizatiile primite pana la aceasta data mi se pot cere inapoi?sau ce se poate intampla?
( Tin sa mentionez faptul ca indemnizatia a fost calculata doar pe veniturile din salariul primit de la firma la care am fost angajata).