avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate andracuamic

Activitate andracuamic

Buna ziua,

Am un SRL care presteaza servicii si clientii sunt de obicei alte firme sau ONG-uri.

Unul dintre clienti este persoana fizica. E nevoie sa iau casa de marcat doar pentru un client?
Clientul e de acord sa plateasca prin banca si pot mentiona in contract acest lucru. Ma ajuta sa scap de casa de marcat?

Multumesc! O zi frumoasa!
Buna ziua!

Sunt PFA din 2014 si chiar dupa infiintarea PFA-ului am primit o sponsorizare de la un incubator de afaceri (ONG).

Sponsorizarea e un venit pentru mine. Din cate am citit in lege e un venit neimpozabil. E corect?

Intrebarea mea e cum trec acest venit in D200. Il trec la venituri cu impozit retinut la sursa? Sau intr-o anexa? Sau nu trec deloc sponsorizarea primita in D200?

Multumesc mult!
Multumesc!
Răspuns la discuția Infiintare pfa in sistem real
Daca veti avea clienti din strainatate, e bine sa cititi si aici :)

[ link extern ]

Eu zic ca cei de la ANAF v-au raspuns bine.
Răspuns la discuția Declaratia 392/B
Si eu am aceasta dilema. Cum rotunjesc sumele pentru declaratia 392? Sau nu se rotunjesc? Nici la cifra de afaceri?
Buna ziua,

Am mai studiat legea si am gasit acest subpunct:

Art. 48 Codul Fiscal

(7) Nu sunt cheltuieli deductibile:
b) cheltuielile corespunzătoare veniturilor neimpozabile ale căror surse se află pe teritoriul României sau în străinătate;



Ma gandeam sa fac o Fisa de operatiuni diverse pentru cheltuielile nedeductibile, cele facute din sponsorizare.

E bine asa?

Pot trece si achizitii intracomunitare?



Sau fac doar Fise pentru cheltuielile deductibile si nu ma mai complic?


Multumesc pentru rabdare si raspunsuri!
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua!

Am mai cautat pe forum despre aceasta dilema, insa am o intrebare specifica si m-ar ajuta sa aflu cum procedeaza altii.

Am inteles ca desi nu sunt platitor de TVA, pot face achizitii intracomunitare ca persoana fizica, si platesc TVA-ul din tara respectiva.

Cazul concret: am un abonament la Adobe, ca persoana fizica, facturile sunt in Euro, emise din Irlanda, cu TVA 23%. Am platit si abonamentul si TVA-ul.

Plata e facuta cu cardul PFA-ului (am cont separat de PFA). Deci plata apare in RON.

Cum declar aceste cheltuieli? Le pot trece la cheltuieli deductibile?

Cu ce dovedesc cheltuielile? Cu factura in Euro? Sau pot dovedi doar cu transferul bancar? Fiecare factura e lunara si e in jur de 270 de RON (62 de euro).

Multumesc mult!
Buna ziua!

Sunt PFA neplatitor de TVA.
Am cumparat ca persoana fizica (PF, nu PFA) un abonament software online (Adobe).

La inceput nu stiam de Registrul Operatorilor Intracomunitari, deci nu sunt inregistrata in ROI, dar sper sa ma inregistrez curand.

Intrebarile mele sunt:

1. Facturile de la Adobe sunt in EURO, cu numele: PFA + numele meu, dar fara CIF, desigur. Deci cred ca pt ei sunt Persoana fizica normala.
Insa am platit online, cu cardul, si plata apare in banca, in contul de PFA (in RON, pt ca am doar cont de RON).

Pot deconta cumva aceste plati, ca sa fie cheltuiala deductibila pe PFA?

2. Cam cat timp dureaza inregistrarea in ROI si unde pot gasi mai multe informatii pt PFA neplatitor de TVA?

Multumesc!
Am inteles, e clar acum. :worthy:

Multumesc!