Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA neplatitor de TVA - cum deduc achizitii ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA neplatitor de TVA - cum deduc achizitii intracomunitare sub 10.000 EUR

Buna ziua!

Am mai cautat pe forum despre aceasta dilema, insa am o intrebare specifica si m-ar ajuta sa aflu cum procedeaza altii.

Am inteles ca desi nu sunt platitor de TVA, pot face achizitii intracomunitare ca persoana fizica, si platesc TVA-ul din tara respectiva.

Cazul concret: am un abonament la Adobe, ca persoana fizica, facturile sunt in Euro, emise din Irlanda, cu TVA 23%. Am platit si abonamentul si TVA-ul.

Plata e facuta cu cardul PFA-ului (am cont separat de PFA). Deci plata apare in RON.

Cum declar aceste cheltuieli? Le pot trece la cheltuieli deductibile?

Cu ce dovedesc cheltuielile? Cu factura in Euro? Sau pot dovedi doar cu transferul bancar? Fiecare factura e lunara si e in jur de 270 de RON (62 de euro).

Multumesc mult!
Nu se deduc. Ca sa le deduceti luati pe cod fiscal . Dar sunt servicii intracomunitare deci o sa cumparati fara tva ul lor si platiti TVA in romania. Va trebuie ROI.
ps: plafonul de 10.000 este pt achizitii de bunuri nu servicii