avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 333 soluții astăzi
Forum Activitate anelia88

Activitate anelia88

Salutare! Sunt angajata pe 8 ore la o firmă cu CIM si angajatorul plateste CAS si CASS. Am si un SRL unde am platit CAS si CASS, si 8% pe dividende. Întrebarea este : mai platesc CAS si CASS pe suma pe care am primit-o pe dividende de la SRL-ul meu unde sunt administrator?
Idea este ca nu vrea sa vina sa participe la dezbaterea mostenirii. Doreste sa i se trimita banii pur si simplu printr-un transfer bancar sau servicii de genul Western Union/Money Gram . Intrebarea era daca i se vor trimite banii pe noul nume , ar putea sa apara peste ani probleme ? (probleme ca numele de familie este diferit cand i se trimit banii si in Romania figureaza cu alt nume, iar prenumele au alta ordine si cratima in actele din Romania). Adica ar putea sa renunte la numele fostului sot si sa revina la primul nume si sa pretinda ca nu a primit banii? Multumesc!
Buna ziua! Este legala urmatoarea situatie: Tatal a doua surori moare si in urma lui ramane o suma de bani lighizi ce urmeaza sa fie impartita intre cele 2 surori. Succesiunea nu este facuta. Una dintre surori locuieste in SUA si doreste sa i se trimita banii prin transfer. In Romania figureaza cu numele de familie al tatalui si cu prenumele cu cratima de genul: Pop Ana-Maria. Ea spune ca dupa un divort are urmatorul nume Williams Maria Ana. Nu a facut nicio actualizare a actelor in Romania si in momentul de fata nu are niciun act romanesc. Este legal sa isi schimbe ordinea numelor si modul de scriere (adica fara cratima intre cele doua prenume) si sa aiba pretentii la bani? Multumesc!
Salutare! As dori sa stiu ce taxe trebuie sa plateasca o persoana rezidenta in Romania, ce detine o firma in SUA?Activitatea firmei este de comert, deci plateste "sales taxes" in state (un fel de TVA in Romania). Multumesc!
Buna ziua ! Langa blocul meu a inceput sa se construiasca un alt bloc si de atunci au inceput sa apara crapaturi in pereti . Au inceput sa apara si crapaturi in peretii de rezistenta. Unele fisuri sunt dintr-o parte in alta a peretilor . Unde as putea sa fac o plangere ?( la Inspectoratul de constructii?) Am si asigurare de locuinta si mi-au zis ca nu intra la sectiunea de alunecari de teren. Blocul in care locuiesc a fost construit in 2010. Crapaturi au inceput sa apara si pe casa scarii si la alte apartament de la diferite etaje. Multumesc!
Răspuns la discuția vicii ascunse apartament?
Daca centrala nu este in stare functionala sau ceva nu este in regula cu ea este viciu ascuns?
Buna ziua! Am cumparat un aparatment , iar cand mi s-a facut inmanarea cheilor gazul, apa , centrala nu erau in stare functionabila, fiind oprite. Apartamentul a fost luat prin credit, iar proprietarul a oprit utilitatile pe motiv ca nu locuieste nimeni. Ce este de facut in situatia de fata, deoarece eu cand am decis sa cumpar apartamentul acestea functionau . De asemenea centrala nu are revizia de 2 ani facuta si nici nu are niciun act/factura din care sa rezulte in ce stadiu este centrala. Multumesc!
Buna ziua! Am cumparat un aparatment , iar cand mi s-a facut inmanarea cheilor gazul, apa , centrala nu erau in stare functionabila, fiind oprite. Apartamentul a fost luat prin credit, iar proprietarul a oprit utilitatile pe motiv ca nu locuieste nimeni. Ce este de facut in situatia de fata, deoarece eu cand am decis sa cumpar apartamentul acestea functionau . De asemenea centrala nu are revizia de 2 ani facuta si nici nu are niciun act/factura din care sa rezulte in ce stadiu este centrala. Multumesc!
Răspuns la discuția restituire avans antecontract
Multumesc frumos pentru raspuns! Pe baza caror articole din lege pot sa fac aceste cereri?
Răspuns la discuția restituire avans antecontract
Se poate cere aplicarea acestui articol chiar daca nu este specificat in antecontract?