avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Activitate humana

Activitate humana

am analizat un pic problema dvs si am gasit cateva posibile spete:
1. este posibil ca masina sa fi fost produsa in 2004, dar sa fi stat in show room pana in 2006 sau la finele lui 2005, dupa cum ati mentionat, iar mai apoi sa fie rulata.
2. este posibil ca vanzatorul sa fi achizitionat la randul sau masina de la o terta persoana care sa-i fi transmis acelasi an, 2006, iar acest lucru posibil sa nu-l fi interesat pe vanzatorul nostru.
3. daca masina este buna din toate punctele de vedere, mai ales mecanic, nu ati intampinat probleme cu ea, se comporta foarte bine la drum, deci nu ati suferit vreo paguba cu ea, nu vi s-a ascuns nicio defectiune mecanica, este posibil ca instanta de judecata sa nu va dea castig de cauza! motivul: prin prezentarea unui an mai mare decat cel al productiei vehiculului, urmata de achizitionarea acestuia, nu vi s-a cauzat niciun prejudiciu! repet, avand in vedere punctul 3
stimate domn: dpdv legal, mai precis al codului penal, opinez ca ne aflam in fata unei infractiuni de inselaciune intrucat vanzatorul v-a prezentat masina ca datand din 2006, nu din 2004, in scopul vanzarii acesteia, fiind evident ca prezentarea unui an mai mic v-ar fi putut determina sa nu achizitionati masina respectiva;
dar ce este cel mai important atat pt dvs, cat si pt celelalte persoane pagubite aidoma dvs, este recuperarea banilor, in principal! iar recuperarea banilor tine de procedura penala; asadar nu este suficient sa ne formam convingerea intima ca, la un moment dat, ni s-a produs o paguba prin infractiune, ci trebuie sa si dovedim acest lucru;

fiecare infractiune, indiferent ca e din codul penal sau din alte legi penale, poarta un anumit mod de ancheta; dar sunt si infractiuni, mai putine la numar, care poarta moduri speciale de ancheta, iar de cele mai multe ori demonstrarea unei asemenea infractiuni este dificila; gradul de dificultate in demonstrarea unei asemenea infractiuni este dat, de obicei, de accesibilitatea probelor, insa pot aparea foarte multe alte obstacole in ciuda probelor aferente;

stricto sensu, legat de problema dvs, repet, din punctul meu de vedere sunteti intr-un caz de inselaciune, avand ca element material prezentarea unui an de productie mai mare decat cel real!

Răspuns la discuția Contrabanda Legea nr.86/2006
conform codului vamal, limitele pentru produse din tutun, in cazul dvs tigari, de provenienta straina extracomunitara sunt:
40 tigarete/persoana sau
250 grame tutun vrac/persoana sau
100 cigarillor(tigari de foi) in greutate de 3g fiecare/persoana sau
50 trabucuri/persoana.

presupun ca este vorba de tigari cu timbru r.moldova/r.ucraina sau serbia;
de retinut ca indiferent daca avem asupra noastra aceasta cantitate la intrarea in tara prin punctele de trecere a frontierei sau oriunde pe teritoriul national, trebuie respectata aceasta cantitate! orice depasire a plafonului vamal savarsita chiar si pe teritoriul national atrage dupa sine o sanctiune;
in cazul dvs, faptul ca la momentul perchezitiei s-au gasit 15 cartuse de tigari cu timbru strain in domiciliul dvs va incrimineaza.

Legea prevede ca infractiunea este continuata, cand persoana savarseste , la diferite intervale de timp, dar in realizarea aceleasi rezolutii, actiuni sau inactiuni care prezinta, fiecare in parte, continutul aaceleasi infractiuni;
transpunand cazul dvs, ati achizitionat produse din tutun-tigari, cu timbru strain, cunoscandu-le provenienta infractionala, in cantitati ce au depasit de fiecare data plafonul vamal maxim admis, la intervale regulate de 1-2 saptamani, intr-o perioada de cateva luni;
bogdanstoica1998 a scris:

Buna ziua...ma puteti ajuta va rog?Eram intr-o seara in fata casei mele eu si inca un prieten..mai tarziu a venit un om in varsta de 40 si ceva de ani, o stat de vorba cu noi ne-a dat cate o tigara si apoi a plecat..dupa cateva secunde prietenul meu mi.o zis sa merg cu el ca sa ii dea tigara inapoi ca nu are ce sa faca cu ea..am aprins lanterna si am mers appoi l.am strigat pe omu ala sa stea dar nu o auzit apoi prietenul meu o fugit dupa el ca sa il ajunga eu m.am oprit nu am mai contibuat sa merg apoi cand o venit prietenul meu ianpoi mi-o zis ca s.a luat la bataie a sarit la bataie la omul ala..imi spuneti va rog daca ma baga si pe mine complice sau martor?am vorbit cu omul ala si o inteles ca eu nu i.ma facut nimic nici nu i.am vazut cand s.u batut ca eram la vreo 50m distanta..si omul asta o fost l politie si o zis ca ne-o facut dosar penal se poate asa ceva mai ales si mie ca eu nu am facut nimic nuam dat macar o palma si nici nu am vazut?si politistul ala o zis ca ma cheama si pe mine..va rog sa-mi raspundeti



domnule bogdanstoica: stricto sensu din relatarea dvs nu reiese indeplinirea conditiilor complicitatii; aveti mai jos definitia:

"Forma a participatiei penale ce consta in fapta unei persoane care, cu intentie, inlesneste sau ajuta in orice mod la savarsirea unei fapte prevazute in legea penala, inclusiv promisiunea de a tainui bunurile provenite din savarsirea faptei sau de a favoriza pe infractor, chiar daca, dupa comiterea faptei, promisiunea nun este indeplinita. In raport cu natura sprijinului acordat de complice, cu timpul in care este dat, complicitatea poate fi: materiala, morala, anterioara si concomitenta. Complicitatea materiala consta in sprijinul material acordat la savarsirea infractiunii, prin procurarea mijloacelor necesare comiterii faptei, acordarea de sume de bani, inlaturarea unor obstacole materiale etc. Complicitatea morala consta in acte de sprijinire pe linia laturii psihice, prin intarirea hotararii faptuitorului de a savarsi infractiunea, darea de sfaturi cu privire la aceasta, promisiunea de tainuire a bunurilor provenite din savarsirea faptei sau de a favoriza pe infractor. Complicitatea anterioara consta in acte de sprijin acordate autorului inainte de savarsirea faptei, care inlesnesc executarea ei. In cazul complicitatii concomitente, actele de contributie date sunt concomitente cu savarsirea infractiunii. Se mai face distinctie intre complicitate nemijlocita, complicitate mijlocita (sprijin acordat prin intermediul altui participant si poate fi complicitate la instigare, complicitate la complicitate etc.), complicitate prin actiune, complicitate prin inactiune s.a."

analizand informatiile oferite de dvs in relatie cu definitia rezulta ca nu va aflati in situatia de a fi complice;

cat despre martor:

"Este persoana care are cunostinta despre o fapta sau o imprejurare de natura sa serveasca la aflarea adevarului in procesul penal, avand obligatia de a se prezenta la chemarea organelor judiciare, de a depune marturie si de a relata adevarul si numai adevarul. "

asadar, opinez ca dpdv juridic va incadrati ca martor deoarece: ati fost impreuna cu amicul dvs cand v-a abordat victima si ati discutat, ati vazut cand prietenul dvs a primit tigara, precum si cand acesta s-a hotarat s-o inapoieze, v-ati deplasat impreuna dupa victima si amicul dvs v-a relatat cele intamplate; in intelesul legii ati avut cunostinta de fapta savarsita de amicul dvs prin relatarea acestuia;

daca victima v-a reclamat si pe dvs ca ati lovit-o sau nu veti afla din materialul de urmarire penala, pe care aveti dreptul sa-l consultati; speta este in sine una simpla, dar se poate transforma in ceva complicat, in functie de gradul de implicare al organelor de cercetare, interesul acordat in aflarea adevarului, existenta si a altor martori, declaratia amicului dvs etc;
nu vreau sa va inspir teama, dar e posibil ca victima sa nu se fi adresat organelor penale, ci doar sa fi dorit sa va sperie;
pe viitor va recomand, cand discutati telefonic cu persoane ce se recomanda politisti, solicitati-le gradul, numele si prenumele complet, unitatea din care fac parte, biroul/compartimentul si verificati-i; puteti chiar amana discutia cu respectivul pt a face verificari, si cum altfel decat la unitatea descrisa de el; daca se recomanda a lucra intr-o localitate distanta dvs de preferat sa refuzati discutia;
in general organele de ancheta va invita la sediu pt a discuta cu dvs, nicidecum telefonic; mare atentie!
Răspuns la discuția Braconaj cinegetic sau nu?
DlGoe a scris:

[...]incerc sa prind si sa omor mistreti[...]
:thumbup:

Cum v-ati gandit sa-i prindeti :-/
Aia nu-s purcelusi sa-i tragi de codita.
Iar sa puneti capcane/curse le provocati niste suferinte cumplite animalelor si incalcati legea!
La fel si varianta cu otravirea, uitati-o, daca se afla, si se afla! sunt sanse mari sa ,,scapati" cu cativa ani de puscarie.
Si apropo de ,,terenul meu" : traiti in Romania, ganditi-va ca se descopera un zacamant de titei pe terenul d-voastra, ce credeti ca se va intampla, veti ajunge un JR ? Nici vorba!
Ideea este ca drepturile asupra ,,terenului d-voastra" sunt limitate, suntem departe de ce vedem in filmele americane.
Singurul drept pe care statul nu vi-l contesta niciodata este acela de a plati impozitul pt. teren!



metodele sunt diverse, consider ca mai mult conteaza rezultatul in sine, nu modul de executare;
nu ne referim la resursele de subsol, care apartin statului, conf. constitutiei;
as dori sa-mi dati textul de lege/textele de legi care incadreaza problema mea; credeti-ma, nu stiti cum este sa-ti plece copilul la joaca in spatele casei si sa-l auzi tipand ca din gaura de sarpe fugind urmarit de un mistret salbatic!
chiar vreau sa stiu si va rog ajutati-ma, macar sa stiu in ce limite ma pot incadra; poate gresesc, dar cand o persoana imi intra in gospodarie fara permisiunea mea se numeste violare de domiciliu, dar cand un animal face asta cum se numeste? "ghinion"? nu prea cred
multumesc
Răspuns la discuția Vanzare olx
din punctul meu de vedere, daca intr-adevar realitatea este cea descrisa de dvs, cum au spus si colegii mai sus, nu aveti de ce va teme, cel putin dpdv legal! dar asta nu inseamna ca respectivul nu va poate sicana cu plangere la politie si tot tacamul ce urmeaza; ndar sa revenim: daca spuneti ca va ameninta, puteti face dvs o plangere penala impotriva lui pe art. 206 cp, cu mentiunea ca va temeti pt integritatea dvs, respectivul a savarsit fapta in mod continuu etc.
pedeapsa este inchisoare de la 3 luni la 1 an sau amenda, dupa cum scrie legea penala

in situatia in care se trece la fapte, adica sunteti reclamat, puteti face o magarie si anume sa puneti martori pe cateva persoane care sa sustina in instanta varianta dvs; desigur acest comportament imbraca forma infractiunii de marturie mincinoasa, dar fiind o infractiune de audienta, deci se constata de instanta de judecata si e greu de probat, aveti o idee pe care puteti miza la nevoie

ticalosenii se pot face multe, dar cel mai bine este sa fim cinstiti; daca toti sunt cinstiti nu ar mai exista inselaciuni, furturi etc. in concluzie, la fel cum au spus colegii mai sus, fiti cu mai mare bagare de seama data viitoare, luati-va masuri de precautie si lasati ca aceasta intamplare sa fie invatatura de minte
buna ziua; rog un sfat cu privire la problema urmatoare: pe terenul proprietate se afla o zona acoperita de tufisuri si copaci marunti in care si-au facut culcus cateva familii de mistreti; in fiecare an imi provoaca daune culturilor si terenului; ocolul silvic din localitate nu poate organiza vanatoare deoarece zona vizata este la mai putin de 500 m de fasia de protectie a frontierei de stat, aspect prevazut in oug 105/2001; avand in vedere aceste aspecte as putea fi acuzata de braconaj daca, pe terenul meu, incerc sa prind si sa omor mistretii?
multumesc anticipat!