avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate manicaandrei

Activitate manicaandrei

Buna ziua,
Tatăl meu a decedat, a lăsat in urma o casa primită moștenire de la bunicul meu, iar la masa succesorala suntem 4 copii și soția decedatului. Imi puteți spune cum se împarte aceasta.
Va mulțumesc frumos
Buna seara,
Vreau sa știu cât se plătește pentru o microîntreprindere și cum se calculează.
Răspuns la discuția Concesiune Spațiu Comun
Eu nu incerc decât sa văd dacă se poate cumpara legal și in același timp dacă pot face ulterior anumite modificări acestui pod in mod legal pentru al transforma in mansarda locuibila.
Credeți ca acest tip de spații sunt evaluate undeva in niște cataloage imobiliare și au prețuri minime pe metru pătrat.
M-a gândesc ca după ce cumpăr, sa nu am greutăți in acordarea certificatului de urbanism și a autorizației de construcției, pentru a face acea modificare pe care o doresc, de aceea m-a gândeam sa fac inițial un contract de concesiune/folosință.
Buna seara,
Se poate concesiona parte din spatiu comun unuia dintre proprietari ,de către Asociatia de Proprietari.
Dacă se poate aceasta concesiune poate ajuta la obținerea unei autorizații de constructie (modificarea unui acoperis) in locul actului de proprietate.
După cum spuneam in cazul nostru este vorba de podul rece de deasupra unui apartament de la ultimul etaj, iar modificarea acoperișului cerut in autorizația de construcție se face decât deasupra apartamentului in cauza.
Este legal sa se construiască un grătar in curtea blocului?
Find făcut decât pentru un grup de proprietari, iar alți sunt împotriva acestei decizii.
Se poate lua o hotărâre in aceasta direcție sau este in afara ariei de responsabilitate.