avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate alexxS

Activitate alexxS

Multumesc pentru raspuns,la prima intrebare m-am lamurit.Avand in vedere a doua intrebare,nu m-am exprimat eu bine,stiu ca posesia de drept ca si componenta a dreptului de proprietate poate fi instrainata,dar in a doua intrebare m-am referit la posesia de fapt, aceasta poate fi instrainata?
Buna ziua, as dori sa intreb in cazul in care o persoana dobandeste ambele elemente ale posesiei ca stare de fapt, atat corpus cat si animus, acesta poate folosi bunul in cauza,deci are si folosinta acestuia?
O alta intrebare este daca posesia ca stare de fapt este transmisibila?
Răspuns la discuția Date din intampinare gresite
Am inteles.Va multumesc!
Buna ziua,puteti va rog sa imi spuneti daca ma poate ajuta pe mine ca reclamant,ca unele date din intampinarea paratului sunt gresite,mai precis, nu corespund cu datele din procesul verbal incheiat de agentul constatator?
Dupa parerea mea ar trebui avut in vedere si tonul pe care o spune cea care isi va da cu parerea,daca e doar in gluma iar barbatul s-ar simti ofensat,nu cred ca se poate vorbi despre o usoara discriminare.
Răspuns la discuția necompetenta de ordine privata
Va multumesc!
Buna ziua,imi puteti spune va rog daca cererea de recuzare/abtinere trebuie admisa in principiu,iar apoi se va solutiona?Solutionarea este in sarcina completului imediat urmator iar admisibilitatea in principiu/respingerea cerererii este de competenta completului investit cu solutionarea cauzei?
Imi poate spune cineva care este diferenta intre ascultarea partilor in camera de consiliu in etapa cercetarii judecatoresti(cercetarea procesului) si cuvantul dat partilor in etapa dezbaterii fondului?
Va rog daca puteti sa imi oferiti cateva exemple