avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 558 soluții astăzi
Forum Activitate NICUIOAN

Activitate NICUIOAN

Buna ziua, socrul meu a decedat in 2020 si in 1976 toti cei trei frati a renuntat la casa si ,,terenul aferent casei,, in favoarea lui cu act notarial. Casa cu terenul pe care la detinut dintodeauna, are in jur de 4500 m2, Acum intrebarea este; fratii care au semnat actul notarial, au dreptul la ,,terenul aferent casei,,? Casa desigur, toti recunosc ca este cu 350m2 atat, ceilalti pana la 4500m2 zice ca nu fratele cel mare. Cum se poate clarifica? Multumesc!
Multumesc frumos! am trimis.
Din greseala s-au intentie a inchis apa la casa;
Buna ziua, Avem o casa particulara intr-un cartier si nu suntem membri la o asociatie facuta fantoma, de ce spun fantoma, pt ca nu exista condomeniu, insa a inventat cu conducta de apa ca nu au predat-o la institutia publica din zona, si asa au infiintat asociatia, unde ne-au indrodus fara acordul nostru si am reusit de doi ani prin hotarare judecatoreasca sa ne scoata definitiv din listele de plata etc. Am inteles ca nimeni nu are voi sa inchida apa la o casa indiferent care o fi aceia fara o hotarare judecatoresca. Ce se poate face in acest caz care mi-a inchis apa? Multumesc.
Buna ziua, socrul meu a decedat in iulie 2020 si anul trecut sotia mea, tatal ei a gasit un CERTIFICAT DE MOSTENITOR facut in 1967 la notarul de stat, unde spune ca cei patru fratii cu nume si prenume fiecare RENUNTA la casa, grajd si pamantul aferent conform legii nr.58/1974 privin sistematizarea teritoriului si localitatilor urbane si rurale si nr.59/1974 privind fondul funciar, dobandit cu titlu de zestre cu peste 30 de ani in urma, in favoarea socrului -tatal sotiei mele. Ce inseamna aceste doua legi? dc au refuzat, au refuzat si la terenul din gradina?, Acolo se afla o casa, un grajd, o anexa si vreo 4500 de m2 tot ce este. Multumesc.
Buna ziua, doresc sa contactez un avocat din Iasi cu experienta in domeniu comercial. Este vorba de un REFUZ DE IMBARCARE din aeroportul international Iasi cu compania Wizz Air. Multumesc.
Multumesc frumos!
Bunica a decedat si suntem 6 nepoti (singurii) de la unica fica, mama. Bunica a lasat un testament numai la un singur nepot, fratele nostru dintre cei 6 frati. Mama spune ca nu stie nimic de ce scrie in acel testament si nici nu a fost chemata la vreun notar. in acel testament, spune unul dintre frati ca la vazut si scrie ca toate bunurile, casa terenuri sunt lasate numai la acest frate, unul nepotul ei. Intrebarea este; este legal sa faca testament direct fara sa stie sa semneze mama? Ea nu a ramas cu nimic de la mama ei. Ce trebuie sa faca? Multumesc.
Cand se finalizeaza o hotarare definitiva si irevocabila pusa in executare de un executor judecaoresc? Cum se finalizeaza, daca noi creditorii nu avem date concrete ca sa finalizat hotararea? Noi, creditorii la o finalizare de executare, trebuie sa semnan un act cum ca sa terminat executarea la ,,executorul judecatoresc,,?
Buna ziua,
Am cateva dosare de citit si doresc concluzii.
Cat ar fi pretul pe fila de citit?
Multumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

S-a infiintat o asociatie de proprietari ilegal, intr-un cartier, unde avem si noi casa, spun ilegal pentru ca nu exista un condomeniu de administrat.
Nu suntem membri, nu am aderat cu o cerere, insa ne-a introdus in asociatie fara acordul nostru. Dupa cativa ani de zile de perceptii de bani prin judecatorie si tribunal, ne-a dat castig de cauza, cu daune financiare si morale destul de mari.
Intrebarea mea este prin ce modalitati se poate desfiinta aceasta asociatie? desi in aceasta asociatie sunt 19 proprietari care au aderat fara sa cunoasca, intr-un fel sau altul modul de infiintare, intr-un cuvant i-a pacalit si ii pacaleste in continuare, platind la asociatie ceia ce nu exista. Avem in miinele noastre dosaru infiintarii asociatiei, suntem mai multe familii.
Ce putem face?
Multumesc.