avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Activitate danhaiduc

Activitate danhaiduc

Răspuns la discuția Acord vecini incomplet
In primul rand, nu sunt avocat.

Si asociatia a semnat acea foaie fara a verifica, asa ca culpa e impartita.

si nu vreau sa fie vreodata probleme


Cu o asemenea atitudine, de a va ingriji de ceilalti, daca vor fi vreodata probleme, le veti putea rezolva. O afacere presupune si un pic de risc, si nu trebuie sa va temeti.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Alina Badea a scris:

Nu, daca sunt bunuri din patrimoniul personal, veniturile nu sunt supuse impunerii.


Multumesc pentru raspuns!

Mai precis, in Codul Fiscal din acest moment, art. 62, litera m):
[ link extern ]

m) veniturile primite ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile și mobile din patrimoniul personal, altele decât câștigurile din transferul titlurilor de valoare și/sau aurului financiar prevăzute la cap. V - Venituri din investiții, precum și altele decât cele definite la cap. IX - Venituri din transferul proprietăților imobiliare din patrimoniul personal;
Dar mesajele "private" nu constituie corespondenta confidentiala, in opinia dvs., Demos?
Răspuns la discuția Sicanare in trafic
Multumim pentru informatia de pe "teren" :)
În interpretarea mea, nu este nicăieri vreo interdicție să modifici articolul însuși.
emil6702 a scris:

Potrivit legii, PFA are patrimoniul de afectațiune special. Ca urmare, nu poate fi blocat contul unei PFA, care are un CUI şi o înregistrare fiscală separate, atâta vreme cât datoria este a reprezentantului PFA-ului.


[ link extern ] /

Acest articol confirma, citand din lege:
"bunurile care fac obiectul unei diviziuni a patrimoniului afectată exercitării unei profesii autorizate de lege pot fi urmărite numai de creditorii ale căror creanțe s-au născut în legătură cu profesia respectivă."


Dar "persoana care desfasoara activitatea economica" e tot una cu proprietarul cladirii, in cazul in care acesta are PFA?

Adica eu, Dan Haiduc, ca proprietar, sa imi deschid PFA - Dan Haiduc PFA.

Daca da, atunci, persoana fizica e tot una cu PFA-ul (care desfasoara activitatea economica). Prin urmare, trebuie sa platesc impozitul nerezidential.
Răspuns la discuția Vanzare cursuri online
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu sunt contabil nici avocat, si nu cunosc raspunsul legal.

Personal, cred ca ar fi in regula ca servicii, dar cred ca o alta clasificare de luat in vedere e cea de venituri din drepturi de autor.

In esenta, vindeti dreptul de a viziona cursul, o proprietate intelectuala; nu neaparat "serviciul" de a trimite pe internet.
Răspuns la discuția PFA persoana juridica
Ma tem ca acest raspuns va ajunge la tine prea tarziu. Dar il pun aici in caz ca altcineva il gaseste prin functia de cautare:

PFA e o persoana fizica, si nu juridica - dupa cum ii spune si numele, de altfel.

[ link extern ] /

[ link extern ] /

La fel si I.I. - doar persoana fizica:
"Afirmând explicit că întreprinderea individuală este o formă de activitate economică, lipsită de personalitate juridică, legiuitorul a exclus, aşadar, o posibilă includere a acestui tip de activitate în sfera persoanelor juridice."

[ link extern ]
Doresc sa clarific.

Prin "nu" ma refeream la infirmarea propozitiei.

De exemplu, punctul 2, propozitia infirmata e "asta inseamna ca [...] [scrisoarea originala] nu beneficiaza de secretul corespondentei".

Aici, "nu" inseamna "ba da" - scrisoarea originala beneficiaza de secretul corespondentei.

Daca prin "logica aparte" intelegeti "logica matematica", atunci aveti dreptate. O dubla negatie in mintea mea inseamna o afirmare.

In limba romana corecta insa, o "dubla" negatie ramane, din pacate, negatie ("N-am avut nicio idee" e tot una cu "N-am avut vreo idee").

Eu nu m-am exprimat corect. Va multumesc pentru raspuns, observatii, si rabdare.

Sper ca aceasta clarificare sa va provoace la fel de multa satisfactie cat mi-a facut mie sa o scriu :)

P.S. "Ba" se interpreteaza ca "Nu", dar "Ba da" e o negatie a unui "Nu", deci cuvantul "Da" neaga ceva?